Personalvetarprogrammet inriktning sociologi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SH-43089
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 433
- 138 i första hand
- Antagna
- 36
- urval 2
- Reserver
- 526
- Sökande per plats
- 39,8
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,8 | 18,33 | −0,47 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,90 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,89 | 18,15 | −0,74 |
| Antagna totalt | 36 | 36 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,47). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 4 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,10 under i 5 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,80 → 18,33 (−0,47) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2025 | 19,03 → 18,49 (−0,54) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2024 | 19,01 → 18,49 (−0,52) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2023 | 18,00 → 17,55 (−0,45) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2022 | 18,39 → 17,81 (−0,58) | 0,95 → 0,80 (−0,15) |
| HT 2021 | 18,75 → 18,46 (−0,29) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2020 | 19,11 → 18,80 (−0,31) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2019 | 18,96 → 18,60 (−0,36) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2018 | 18,90 → 18,18 (−0,72) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,80) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 18,18 | 18,20 |
| HT 2019 | 18,60 | 17,36 |
| HT 2020 | 18,80 | 17,76 |
| HT 2021 | 18,46 | 17,99 |
| HT 2022 | 17,81 | 17,32 |
| HT 2023 | 17,55 | 17,10 |
| HT 2024 | 18,49 | 17,42 |
| HT 2025 | 18,49 | 18,48 |
| HT 2026 | 18,33 | 18,15 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,95 |
| HT 2019 | 0,85 |
| HT 2020 | 0,85 |
| HT 2021 | 0,90 |
| HT 2022 | 0,80 |
| HT 2023 | 0,70 |
| HT 2024 | 0,85 |
| HT 2025 | 0,90 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 1 262 | 145 |
| HT 2019 | 1 125 | 139 |
| HT 2020 | 1 187 | 143 |
| HT 2021 | 988 | 127 |
| HT 2022 | 995 | 104 |
| HT 2023 | 1 105 | 130 |
| HT 2024 | 1 510 | 165 |
| HT 2025 | 1 576 | 186 |
| HT 2026 | 1 433 | 138 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 7| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet Göteborg | 20,21 | 1,10 | 31,4 | 2 826 |
| Södertörns högskola Personalvetarprogrammet inriktning psykologi · Huddinge | 19,38 | 0,90 | 47,6 | 1 712 |
| Mälardalens universitet Ortsoberoende · Distans | 19,03 | 1,05 | 105,7 | 2 643 |
| Örebro universitet Örebro | 18,50 | 0,90 | 23,9 | 1 793 |
| Södertörns högskola Huddinge · Du tittar på den här | 18,33 | 0,90 | 39,8 | 1 433 |
| Umeå universitet Umeå | 16,14 | 0,60 | 9,3 | 606 |
| Mälardalens universitet Västerås | 15,83 | 0,60 | 22,5 | 786 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Personal- och HR-specialister | 48 500 kr37–68 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Södertörns högskola
- Personalvetarprogrammet inriktning psykologiBI19,38HP0,90Sökande/plats47,6
- Ekonomie kandidatprogrammet med inriktning företagsekonomiBI18,11HP1,00Sökande/plats22,2
- HälsomanagementBI13,12HP0,35Sökande/plats6,3
- Arkivarie- och informationsförvaltningsprogrammet, ämnesinriktning företagsekonomiBI20,37HP1,45Sökande/plats–
- Sport ManagementBI15,97HP0,80Sökande/plats10,0
- Management med ITBI17,30HP1,00Sökande/plats19,6
- Journalistik med samhällsstudier inriktning sociologiBI16,58HP0,75Sökande/plats19,1
- Ekonomi, teknik och designBI16,46HP0,85Sökande/plats13,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SH-43089
SH-43089 · nationell antagning
1 433 sökande, 138 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 17 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,8 | 19 | 18,33 | 19 | 447 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,89 | 4 | 18,15 | 4 | 147 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 12 | 0,90 | 12 | 261 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
Vanliga frågor om Personalvetarprogrammet inriktning sociologi
Vad krävdes för att komma in på Personalvetarprogrammet inriktning sociologi vid Södertörns högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,33, HP 0,90 och BII 18,15. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Personalvetarprogrammet inriktning sociologi vid Södertörns högskola?
HT 2026 sökte 1 433 personer, varav 138 i första hand. 36 antogs, alltså 39,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Personalvetarprogrammet inriktning sociologi vid Södertörns högskola?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,33 HT 2026 mot 18,49 HT 2025. Sökande: 1 433 mot 1 576.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Personalvetarprogrammet inriktning sociologi mer?
Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor85 %(1 217)
- Män15 %(216)
- 24 år eller yngre65 %938
- 25–34 år26 %370
- 35 år eller äldre9 %125
- Antagna kvinnor89 %(32)
- Antagna män11 %(4)
Anmälningskod SH-43089. Källa: UHR.