Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MDU-40019

BIGymnasiebetyg 19,03 av max 22,5
HPHögskoleprovet 1,05 av max 2
BIIKompletterade betyg 20,76 av max 22,5

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
2 643
571 i första hand
Antagna
25
urval 2
Reserver
305
Sökande per plats
105,7
Extrem konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)19,3819,03−0,35
Högskoleprov (HP)1,101,05−0,05
Betyg (BII)20,7620,76Oförändrad
Antagna totalt3025−5

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Bara en termin med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Personalvetarprogrammet
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202619,38 → 19,03 (−0,35)1,10 → 1,05 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,38) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 7
Personalvetarprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Göteborgs universitet Göteborg 20,211,1031,42 826
Södertörns högskola Personalvetarprogrammet inriktning psykologi · Huddinge 19,380,9047,61 712
Mälardalens universitet Ortsoberoende · Distans · Du tittar på den här 19,031,05105,72 643
Örebro universitet Örebro 18,500,9023,91 793
Södertörns högskola Personalvetarprogrammet inriktning sociologi · Huddinge 18,330,9039,81 433
Umeå universitet Umeå 16,140,609,3606
Mälardalens universitet Västerås 15,830,6022,5786

Om programmet

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik - fortsättning nivå 1b eller Matematik - fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mälardalens universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Personal- och HR-specialister 48 500 kr37–68 tkr Medelstora5 år: oförändrad

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Mälardalens universitet

Alla program vid Mälardalens universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MDU-40019

MDU-40019 · nationell antagning

2 643 sökande, 571 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 6
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 19,38 16 19,03 13 202
BII Gymnasiebetyg med komplettering 20,76 4 20,76 4 128
HP Högskoleprovet 1,10 10 1,05 8 125
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0

Vanliga frågor om Personalvetarprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Personalvetarprogrammet vid Mälardalens universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,03, HP 1,05 och BII 20,76. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Personalvetarprogrammet vid Mälardalens universitet?

HT 2026 sökte 2 643 personer, varav 571 i första hand. 25 antogs, alltså 105,7 sökande per antagen.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Personalvetarprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor88 %(2 333)
  • Män12 %(310)
  • 24 år eller yngre35 %933
  • 25–34 år38 %994
  • 35 år eller äldre27 %716
  • Antagna kvinnor84 %(21)
  • Antagna män16 %(4)

Anmälningskod MDU-40019. Källa: UHR.