Personalvetarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1204
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 606
- 153 i första hand
- Antagna
- 65
- urval 2
- Reserver
- 38
- Sökande per plats
- 9,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,57 | 16,14 | −0,43 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,60 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 16,45 | 16,45 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 65 | 65 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 17 terminer och legat kvar i 2 (median −0,49). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 11 av 17 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 18 terminer och legat kvar i 4 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 14 av 18 terminer, minst 0,10 under i 11 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,57 → 16,14 (−0,43) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| HT 2025 | 17,22 → 16,41 (−0,81) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
| HT 2024 | 17,93 → 17,44 (−0,49) | 0,70 → 0,70 (±0) |
| HT 2023 | 16,45 → 15,76 (−0,69) | 0,65 → 0,55 (−0,10) |
| HT 2022 | 16,50 → 15,19 (−1,31) | 0,80 → 0,65 (−0,15) |
| HT 2021 | 17,40 → 16,16 (−1,24) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
| HT 2020 | 17,29 → 17,08 (−0,21) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2019 | 17,18 → 16,68 (−0,50) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2018 | 17,51 → 17,31 (−0,20) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2017 | 18,30 → 17,60 (−0,70) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,57) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 15,95 | 16,99 |
| HT 2011 | 16,56 | 16,56 |
| HT 2012 | 17,70 | 17,00 |
| HT 2013 | 18,19 | 18,08 |
| HT 2014 | 18,20 | 17,30 |
| HT 2015 | 18,00 | 16,50 |
| HT 2016 | 17,10 | 15,94 |
| HT 2017 | 17,60 | 16,27 |
| HT 2018 | 17,31 | 16,31 |
| HT 2019 | 16,68 | 15,81 |
| HT 2020 | 17,08 | 15,35 |
| HT 2021 | 16,16 | 16,35 |
| HT 2022 | 15,19 | 15,77 |
| HT 2023 | 15,76 | 16,47 |
| HT 2024 | 17,44 | 16,70 |
| HT 2025 | 16,41 | 16,15 |
| HT 2026 | 16,14 | 16,45 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | 0,70 |
| HT 2011 | 0,50 |
| HT 2012 | 0,80 |
| HT 2013 | 0,80 |
| HT 2014 | 0,95 |
| HT 2015 | 0,90 |
| HT 2016 | 0,95 |
| HT 2017 | 0,80 |
| HT 2018 | 0,85 |
| HT 2019 | 0,85 |
| HT 2020 | 0,75 |
| HT 2021 | 0,65 |
| HT 2022 | 0,65 |
| HT 2023 | 0,55 |
| HT 2024 | 0,70 |
| HT 2025 | 0,65 |
| HT 2026 | 0,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 343 | 97 |
| HT 2009 | 475 | 143 |
| HT 2010 | 552 | 126 |
| HT 2011 | 561 | 117 |
| HT 2012 | 777 | 167 |
| HT 2013 | 944 | 149 |
| HT 2014 | 995 | 196 |
| HT 2015 | 1 019 | 165 |
| HT 2016 | 973 | 175 |
| HT 2017 | 845 | 184 |
| HT 2018 | 814 | 172 |
| HT 2019 | 729 | 158 |
| HT 2020 | 739 | 174 |
| HT 2021 | 682 | 136 |
| HT 2022 | 583 | 153 |
| HT 2023 | 570 | 144 |
| HT 2024 | 674 | 192 |
| HT 2025 | 687 | 175 |
| HT 2026 | 606 | 153 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 7| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet Göteborg | 20,21 | 1,10 | 31,4 | 2 826 |
| Södertörns högskola Personalvetarprogrammet inriktning psykologi · Huddinge | 19,38 | 0,90 | 47,6 | 1 712 |
| Mälardalens universitet Ortsoberoende · Distans | 19,03 | 1,05 | 105,7 | 2 643 |
| Örebro universitet Örebro | 18,50 | 0,90 | 23,9 | 1 793 |
| Södertörns högskola Personalvetarprogrammet inriktning sociologi · Huddinge | 18,33 | 0,90 | 39,8 | 1 433 |
| Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här | 16,14 | 0,60 | 9,3 | 606 |
| Mälardalens universitet Västerås | 15,83 | 0,60 | 22,5 | 786 |
Om programmet
I dagens arbetsliv är de anställdas kompetens och engagemang avgörande för en organisations framgång. Utbildningen ger dig perspektiv på det moderna arbetslivet och kunskap om hur du utvecklar både organisationer och människor ur beteendevetenskapliga, rättsliga och ekonomiska perspektiv. Programmet har nära koppling till arbetslivet och du möter gästföreläsare, arbetar i projekt för externa uppdragsgivare och har tio veckors praktik.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet och Matematik 2a eller 2b eller 2c/nivå 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2/nivå 1b eller 1a1+1a2. Dessutom krävs ett års arbetslivserfarenhet. Arbetslivserfarenheten ska sammanlagt omfatta minst 12 månaders heltidstjänstgöring eller motsvarande längre tid på deltid, minst halvtid. Alla perioder som omfattar verksamhet med minst halvtid på varje arbetsplats tillgodoräknas.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Personal- och HR-specialister | 48 500 kr37–68 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-P1204
UMU-P1204 · nationell antagning
606 sökande, 153 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,57 | 28 | 16,14 | 28 | 24 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,45 | 8 | 16,45 | 8 | 15 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 26 | 0,60 | 26 | 24 |
Vanliga frågor om Personalvetarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Personalvetarprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,14, HP 0,60 och BII 16,45. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Personalvetarprogrammet vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 606 personer, varav 153 i första hand. 65 antogs, alltså 9,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Personalvetarprogrammet vid Umeå universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,14 HT 2026 mot 16,41 HT 2025. Sökande: 606 mot 687.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Personalvetarprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor79 %(481)
- Män21 %(125)
- 24 år eller yngre72 %434
- 25–34 år22 %136
- 35 år eller äldre6 %36
- Antagna kvinnor88 %(57)
- Antagna män12 %(8)
Anmälningskod UMU-P1204. Källa: UHR.