Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · GU-75005

BIGymnasiebetyg 20,21 av max 22,5 +0,37 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,10 av max 2 −0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 19,70 av max 22,5 −0,14 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
2 826
579 i första hand
Antagna
90
urval 2
Reserver
746
Sökande per plats
31,4
Extrem konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)20,2620,21−0,05
Högskoleprov (HP)1,101,10Oförändrad
Betyg (BII)19,7919,7−0,09
Antagna totalt12590−35

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,30). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 11 av 17 terminer, minst 0,50 under i 6 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 19 terminer och legat kvar i 4 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 15 av 19 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Personalvetarprogrammet (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202620,26 → 20,21 (−0,05)1,10 → 1,10 (±0)
HT 202520,36 → 19,84 (−0,52)1,15 → 1,15 (±0)
HT 202420,47 → 20,26 (−0,21)1,15 → 1,10 (−0,05)
HT 202320,31 → 20,15 (−0,16)1,05 → 1,05 (±0)
HT 202219,94 → 19,69 (−0,25)1,05 → 1,00 (−0,05)
HT 202120,36 → 19,70 (−0,66)1,05 → 1,00 (−0,05)
HT 202020,30 → 19,90 (−0,40)1,10 → 1,00 (−0,10)
HT 201920,00 → 19,43 (−0,57)1,15 → 1,05 (−0,10)
HT 201820,10 → 19,80 (−0,30)1,15 → 1,10 (−0,05)
HT 201720,40 → 19,50 (−0,90)1,15 → 1,10 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,26) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 7
Personalvetarprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Göteborgs universitet Göteborg · Du tittar på den här 20,211,1031,42 826
Södertörns högskola Personalvetarprogrammet inriktning psykologi · Huddinge 19,380,9047,61 712
Mälardalens universitet Ortsoberoende · Distans 19,031,05105,72 643
Örebro universitet Örebro 18,500,9023,91 793
Södertörns högskola Personalvetarprogrammet inriktning sociologi · Huddinge 18,330,9039,81 433
Umeå universitet Umeå 16,140,609,3606
Mälardalens universitet Västerås 15,830,6022,5786

Om programmet

Personalvetarprogrammet är det naturliga utbildningsvalet för dig som är intresserad av arbete med personal- och organisationsfrågor. Det är en bred beteende- och samhällsvetenskaplig utbildning som förbereder dig för ett spännande och kvalificerat personalarbete inom såväl näringsliv som offentlig förvaltning. De anställdas kompetens och engagemang är idag helt avgörande för en organisations framgång.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1 + 1a2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Personal- och HR-specialister 48 500 kr37–68 tkr Medelstora5 år: oförändrad

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Göteborgs universitet

Alla program vid Göteborgs universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod GU-75005

GU-75005 · nationell antagning

2 826 sökande, 579 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
ALE4 Lärosätets eget urval 4 31 4 24 5
BF Folkhögskola 4 1 4 1 20
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,26 44 20,21 31 621
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,79 6 19,7 4 148
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Ingen antogs 0 0
HP Högskoleprovet 1,10 42 1,10 30 486

Vanliga frågor om Personalvetarprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Personalvetarprogrammet vid Göteborgs universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,21, HP 1,10 och BII 19,7. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Personalvetarprogrammet vid Göteborgs universitet?

HT 2026 sökte 2 826 personer, varav 579 i första hand. 90 antogs, alltså 31,4 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Personalvetarprogrammet vid Göteborgs universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 20,21 HT 2026 mot 19,84 HT 2025. Sökande: 2 826 mot 2 979.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Personalvetarprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor86 %(2 428)
  • Män14 %(398)
  • 24 år eller yngre80 %2 270
  • 25–34 år15 %432
  • 35 år eller äldre4 %124
  • Antagna kvinnor82 %(74)
  • Antagna män18 %(16)

Anmälningskod GU-75005. Källa: UHR.