Arbetsvetarprogrammet-programmet för analys och utvärdering av arbete och arbetsmarknad
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-75004
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 404
- 44 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 106
- Sökande per plats
- 10,1
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,46 | 17,14 | −0,32 |
| Högskoleprov (HP) | 0,80 | 0,75 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17,25 | 16,34 | −0,91 |
| Antagna totalt | 55 | 40 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −1,45). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 16 och minst 1,00 under i 13.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 17 terminer och legat kvar i 3 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 14 av 17 terminer, minst 0,10 under i 12 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,46 → 17,14 (−0,32) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| HT 2025 | 18,54 → 17,44 (−1,10) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| HT 2024 | 18,02 → 17,24 (−0,78) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2023 | 17,55 → 16,77 (−0,78) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| HT 2022 | 16,32 → 15,09 (−1,23) | 0,55 → 0,55 (±0) |
| HT 2021 | 16,74 → 15,36 (−1,38) | 0,55 → 0,55 (±0) |
| HT 2020 | 17,70 → 16,20 (−1,50) | 0,80 → 0,45 (−0,35) |
| HT 2019 | 17,00 → 15,55 (−1,45) | 0,65 → 0,35 (−0,30) |
| HT 2018 | 17,71 → 15,93 (−1,78) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2017 | 17,40 → 16,00 (−1,40) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,46) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | 14,79 | 16,13 |
| HT 2011 | 13,90 | 12,70 |
| HT 2012 | 15,44 | 15,92 |
| HT 2013 | 16,70 | 16,00 |
| HT 2014 | 17,88 | 17,10 |
| HT 2015 | 17,40 | 17,19 |
| HT 2016 | 16,00 | 15,97 |
| HT 2017 | 16,00 | 15,35 |
| HT 2018 | 15,93 | 16,04 |
| HT 2019 | 15,55 | 15,80 |
| HT 2020 | 16,20 | 15,77 |
| HT 2021 | 15,36 | 15,52 |
| HT 2022 | 15,09 | 15,90 |
| HT 2023 | 16,77 | 16,84 |
| HT 2024 | 17,24 | 16,25 |
| HT 2025 | 17,44 | 16,75 |
| HT 2026 | 17,14 | 16,34 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | 0,50 |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,70 |
| HT 2013 | 0,75 |
| HT 2014 | 0,85 |
| HT 2015 | 0,90 |
| HT 2016 | 0,70 |
| HT 2017 | 0,70 |
| HT 2018 | 0,70 |
| HT 2019 | 0,35 |
| HT 2020 | 0,45 |
| HT 2021 | 0,55 |
| HT 2022 | 0,55 |
| HT 2023 | 0,70 |
| HT 2024 | 0,75 |
| HT 2025 | 0,80 |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 228 | 20 |
| HT 2011 | 230 | 20 |
| HT 2012 | 286 | 19 |
| HT 2013 | 380 | 26 |
| HT 2014 | 443 | 40 |
| HT 2015 | 472 | 39 |
| HT 2016 | 325 | 23 |
| HT 2017 | 384 | 34 |
| HT 2018 | 361 | 34 |
| HT 2019 | 226 | 28 |
| HT 2020 | 274 | 26 |
| HT 2021 | 246 | 19 |
| HT 2022 | 230 | 23 |
| HT 2023 | 294 | 27 |
| HT 2024 | 320 | 36 |
| HT 2025 | 359 | 39 |
| HT 2026 | 404 | 44 |
Om programmet
Arbetsvetarprogrammet är en nationellt unik utbildning som gör dig väl förberedd för ett kvalificerat utvärderings-, utrednings- och analysarbete inom företag, myndigheter och andra typer av organisationer. Programmet ger dig professionell kompetens för att analysera arbete, arbetsorganisationer och arbetsmarknader – dess förutsättningar, former och framtida utmaningar – i ett alltmer globaliserat och komplext arbetsliv.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Liknande program vid Göteborgs universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-75004
GU-75004 · nationell antagning
404 sökande, 44 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 1 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,46 | 31 | 17,14 | 22 | 85 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,25 | 4 | 16,34 | 4 | 25 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 19 | 0,75 | 14 | 64 |
Vanliga frågor om Arbetsvetarprogrammet-programmet för analys och utvärdering av arbete och arbetsmarknad
Vad krävdes för att komma in på Arbetsvetarprogrammet-programmet för analys och utvärdering av arbete och arbetsmarknad vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,14, HP 0,75 och BII 16,34. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Arbetsvetarprogrammet-programmet för analys och utvärdering av arbete och arbetsmarknad vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 404 personer, varav 44 i första hand. 40 antogs, alltså 10,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Arbetsvetarprogrammet-programmet för analys och utvärdering av arbete och arbetsmarknad vid Göteborgs universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,14 HT 2026 mot 17,44 HT 2025. Sökande: 404 mot 359.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor80 %(323)
- Män20 %(81)
- 24 år eller yngre77 %312
- 25–34 år18 %74
- 35 år eller äldre4 %18
- Antagna kvinnor93 %(37)
- Antagna män7 %(3)
Anmälningskod GU-75004. Källa: UHR.