Europaprogrammet, Företagsekonomi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-76005
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 390
- 25 i första hand
- Antagna
- 11
- urval 2
- Reserver
- 89
- Sökande per plats
- 35,5
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,83 | 19,14 | −0,69 |
| Högskoleprov (HP) | 1,30 | 1,30 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20,1 | 20,1 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 12 | 11 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,66). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 19 terminer och legat kvar i 11 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 8 av 19 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,83 → 19,14 (−0,69) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2025 | 19,06 → 18,64 (−0,42) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2024 | 19,43 → 18,77 (−0,66) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2023 | 19,65 → 18,75 (−0,90) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2022 | 18,38 → 18,02 (−0,36) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2021 | 18,54 → 18,07 (−0,47) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
| HT 2020 | 18,85 → 17,81 (−1,04) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2019 | 18,28 → 17,48 (−0,80) | 1,15 → 0,90 (−0,25) |
| HT 2018 | 18,65 → 17,24 (−1,41) | 1,20 → 1,10 (−0,10) |
| HT 2017 | 19,06 → 18,25 (−0,81) | 1,20 → 1,20 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,83) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 18,95 | 19,70 |
| HT 2011 | 18,70 | Inget urval |
| HT 2012 | 19,40 | 18,95 |
| HT 2013 | 19,55 | Inget urval |
| HT 2014 | 19,20 | Inget urval |
| HT 2015 | 19,04 | 19,35 |
| HT 2016 | 18,70 | 17,90 |
| HT 2017 | 18,25 | 17,58 |
| HT 2018 | 17,24 | 20,89 |
| HT 2019 | 17,48 | 17,65 |
| HT 2020 | 17,81 | 18,80 |
| HT 2021 | 18,07 | 18,26 |
| HT 2022 | 18,02 | 16,08 |
| HT 2023 | 18,75 | 19,66 |
| HT 2024 | 18,77 | 21,20 |
| HT 2025 | 18,64 | 19,30 |
| HT 2026 | 19,14 | 20,10 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,40 |
| HT 2009 | 1,40 |
| HT 2010 | 1,40 |
| HT 2011 | 1,30 |
| HT 2012 | 1,20 |
| HT 2013 | 1,40 |
| HT 2014 | 1,25 |
| HT 2015 | 1,25 |
| HT 2016 | 1,20 |
| HT 2017 | 1,20 |
| HT 2018 | 1,10 |
| HT 2019 | 0,90 |
| HT 2020 | 0,90 |
| HT 2021 | 1,00 |
| HT 2022 | 1,05 |
| HT 2023 | 1,15 |
| HT 2024 | 1,10 |
| HT 2025 | 1,15 |
| HT 2026 | 1,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 218 | 21 |
| HT 2009 | 252 | 16 |
| HT 2010 | 360 | 25 |
| HT 2011 | 314 | 21 |
| HT 2012 | 446 | 23 |
| HT 2013 | 462 | 22 |
| HT 2014 | 405 | 22 |
| HT 2015 | 409 | 22 |
| HT 2016 | 368 | 24 |
| HT 2017 | 333 | 22 |
| HT 2018 | 298 | 20 |
| HT 2019 | 264 | 17 |
| HT 2020 | 334 | 19 |
| HT 2021 | 315 | 18 |
| HT 2022 | 267 | 15 |
| HT 2023 | 285 | 26 |
| HT 2024 | 313 | 29 |
| HT 2025 | 367 | 26 |
| HT 2026 | 390 | 25 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 13| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet Europaprogrammet, Statsvetenskap · Göteborg | 20,16 | 1,20 | 38,2 | 992 |
| Södertörns högskola Europaprogrammet, ämnesinriktning offentlig rätt · Huddinge | 19,58 | 1,00 | – | 344 |
| Göteborgs universitet Europaprogrammet, Sociologi · Göteborg | 19,53 | 1,15 | 34,4 | 551 |
| Göteborgs universitet Göteborg · Du tittar på den här | 19,14 | 1,30 | 35,5 | 390 |
| Göteborgs universitet Europaprogrammet, Nationalekonomi · Göteborg | 18,84 | 1,20 | 29,7 | 356 |
| Södertörns högskola Europaprogrammet, ämnesinriktning statsvetenskap · Huddinge | 18,63 | 0,85 | 30,3 | 545 |
| Göteborgs universitet Europaprogrammet, Ekonomisk historia · Göteborg | 18,49 | 0,95 | – | 178 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 17,81 | 1,05 | 24,5 | 294 |
| Göteborgs universitet Europaprogrammet, Kulturgeografi · Göteborg | 17,74 | 0,95 | – | 115 |
| Göteborgs universitet Europaprogrammet, Idé- och lärdomshistoria · Göteborg | 17,44 | 1,00 | – | 100 |
Om programmet
Europaprogrammet vid Göteborgs universitet är en unik utbildning som förenar studier i det tvärvetenskapliga ämnet Europakunskap med studier i ett profilämne. Åtta profilämnen samarbetar i programmet: ekonomisk historia, företagsekonomi, historia, idé- och lärdomshistoria, kulturgeografi, nationalekonomi, sociologi och statsvetenskap. När du söker Europaprogrammet ansöker du till ett av dessa åtta profilämnen.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga ekonomer | 52 000 kr36–79 tkr | – |
| Controller | 55 100 kr42–80 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Revisorer m.fl. | 47 600 kr35–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Göteborgs universitet
- Europaprogrammet, StatsvetenskapBI20,16HP1,20Sökande/plats38,2
- Europaprogrammet, SociologiBI19,53HP1,15Sökande/plats34,4
- Europaprogrammet, NationalekonomiBI18,84HP1,20Sökande/plats29,7
- Europaprogrammet, HistoriaBI17,81HP1,05Sökande/plats24,5
- Europaprogrammet, KulturgeografiBI17,74HP0,95Sökande/plats–
- Europaprogrammet, Idé- och lärdomshistoriaBI17,44HP1,00Sökande/plats–
- Europaprogrammet, Ekonomisk historiaBI18,49HP0,95Sökande/plats–
- PersonalvetarprogrammetBI20,21HP1,10Sökande/plats31,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-76005
GU-76005 · nationell antagning
390 sökande, 25 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,83 | 7 | 19,14 | 6 | 71 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,1 | 1 | 20,1 | 1 | 22 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 4 | 1,30 | 4 | 75 |
Vanliga frågor om Europaprogrammet, Företagsekonomi
Vad krävdes för att komma in på Europaprogrammet, Företagsekonomi vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,14, HP 1,30 och BII 20,1. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Europaprogrammet, Företagsekonomi vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 390 personer, varav 25 i första hand. 11 antogs, alltså 35,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Europaprogrammet, Företagsekonomi vid Göteborgs universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,14 HT 2026 mot 18,64 HT 2025. Sökande: 390 mot 367.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Europaprogrammet, Företagsekonomi mer?
Samma utbildning finns på 13 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor51 %(200)
- Män49 %(190)
- 24 år eller yngre89 %348
- 25–34 år9 %37
- 35 år eller äldre1 %5
- Antagna kvinnor55 %(6)
- Antagna män45 %(5)
Anmälningskod GU-76005. Källa: UHR.