Europaprogrammet, Statsvetenskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-76011
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 992
- 107 i första hand
- Antagna
- 26
- urval 2
- Reserver
- 263
- Sökande per plats
- 38,2
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,39 | 20,16 | −0,23 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,20 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 21,7 | 21,7 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 26 | 26 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,65). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 19 terminer och legat kvar i 5 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 14 av 19 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,39 → 20,16 (−0,23) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2025 | 20,26 → 19,58 (−0,68) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2024 | 20,31 → 19,27 (−1,04) | 1,20 → 1,10 (−0,10) |
| HT 2023 | 20,52 → 19,87 (−0,65) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2022 | 20,57 → 19,84 (−0,73) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2021 | 19,90 → 19,32 (−0,58) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2020 | 20,16 → 19,31 (−0,85) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2019 | 19,53 → 19,27 (−0,26) | 1,10 → 0,90 (−0,20) |
| HT 2018 | 19,64 → 18,30 (−1,34) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2017 | 19,58 → 19,00 (−0,58) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,39) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 20,90 | 21,04 |
| HT 2011 | 20,20 | 20,52 |
| HT 2012 | 19,50 | 20,05 |
| HT 2013 | 20,50 | 18,90 |
| HT 2014 | 19,50 | 20,60 |
| HT 2015 | 20,20 | 17,02 |
| HT 2016 | 19,80 | 19,55 |
| HT 2017 | 19,00 | 19,55 |
| HT 2018 | 18,30 | 19,50 |
| HT 2019 | 19,27 | 19,58 |
| HT 2020 | 19,31 | 20,00 |
| HT 2021 | 19,32 | 18,55 |
| HT 2022 | 19,84 | 20,65 |
| HT 2023 | 19,87 | 21,70 |
| HT 2024 | 19,27 | 18,23 |
| HT 2025 | 19,58 | 19,70 |
| HT 2026 | 20,16 | 21,70 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,50 |
| HT 2009 | 1,50 |
| HT 2010 | 1,50 |
| HT 2011 | 1,30 |
| HT 2012 | 1,30 |
| HT 2013 | 1,15 |
| HT 2014 | 1,40 |
| HT 2015 | 1,40 |
| HT 2016 | 1,25 |
| HT 2017 | 1,20 |
| HT 2018 | 1,15 |
| HT 2019 | 0,90 |
| HT 2020 | 0,95 |
| HT 2021 | 1,15 |
| HT 2022 | 1,15 |
| HT 2023 | 1,15 |
| HT 2024 | 1,10 |
| HT 2025 | 1,20 |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 536 | 104 |
| HT 2009 | 631 | 124 |
| HT 2010 | 745 | 94 |
| HT 2011 | 613 | 60 |
| HT 2012 | 730 | 69 |
| HT 2013 | 754 | 48 |
| HT 2014 | 829 | 54 |
| HT 2015 | 826 | 65 |
| HT 2016 | 776 | 53 |
| HT 2017 | 678 | 40 |
| HT 2018 | 643 | 49 |
| HT 2019 | 472 | 44 |
| HT 2020 | 652 | 57 |
| HT 2021 | 677 | 60 |
| HT 2022 | 770 | 77 |
| HT 2023 | 680 | 73 |
| HT 2024 | 727 | 82 |
| HT 2025 | 882 | 85 |
| HT 2026 | 992 | 107 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 13| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet Göteborg · Du tittar på den här | 20,16 | 1,20 | 38,2 | 992 |
| Södertörns högskola Europaprogrammet, ämnesinriktning offentlig rätt · Huddinge | 19,58 | 1,00 | – | 344 |
| Göteborgs universitet Europaprogrammet, Sociologi · Göteborg | 19,53 | 1,15 | 34,4 | 551 |
| Göteborgs universitet Europaprogrammet, Företagsekonomi · Göteborg | 19,14 | 1,30 | 35,5 | 390 |
| Göteborgs universitet Europaprogrammet, Nationalekonomi · Göteborg | 18,84 | 1,20 | 29,7 | 356 |
| Södertörns högskola Europaprogrammet, ämnesinriktning statsvetenskap · Huddinge | 18,63 | 0,85 | 30,3 | 545 |
| Göteborgs universitet Europaprogrammet, Ekonomisk historia · Göteborg | 18,49 | 0,95 | – | 178 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 17,81 | 1,05 | 24,5 | 294 |
| Göteborgs universitet Europaprogrammet, Kulturgeografi · Göteborg | 17,74 | 0,95 | – | 115 |
| Göteborgs universitet Europaprogrammet, Idé- och lärdomshistoria · Göteborg | 17,44 | 1,00 | – | 100 |
Om programmet
Europaprogrammet vid Göteborgs universitet är en unik utbildning som förenar studier i det tvärvetenskapliga ämnet Europakunskap med studier i ett profilämne. Åtta profilämnen samarbetar i programmet: ekonomisk historia, företagsekonomi, historia, idé- och lärdomshistoria, kulturgeografi, nationalekonomi, sociologi och statsvetenskap. När du söker Europaprogrammet ansöker du till ett av dessa åtta profilämnen.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Planerare och utredare m.fl. | 46 100 kr35–62 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planerare och utredare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Göteborgs universitet
- Europaprogrammet, SociologiBI19,53HP1,15Sökande/plats34,4
- Europaprogrammet, FöretagsekonomiBI19,14HP1,30Sökande/plats35,5
- Europaprogrammet, NationalekonomiBI18,84HP1,20Sökande/plats29,7
- Europaprogrammet, HistoriaBI17,81HP1,05Sökande/plats24,5
- Europaprogrammet, KulturgeografiBI17,74HP0,95Sökande/plats–
- Europaprogrammet, Idé- och lärdomshistoriaBI17,44HP1,00Sökande/plats–
- Europaprogrammet, Ekonomisk historiaBI18,49HP0,95Sökande/plats–
- Filosofi, politik och ekonomi, kandidatprogramBI18,71HP1,30Sökande/plats23,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-76011
GU-76011 · nationell antagning
992 sökande, 107 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 11 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,39 | 15 | 20,16 | 15 | 231 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,7 | 1 | 21,7 | 1 | 43 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 9 | 1,20 | 9 | 187 |
Vanliga frågor om Europaprogrammet, Statsvetenskap
Vad krävdes för att komma in på Europaprogrammet, Statsvetenskap vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,16, HP 1,20 och BII 21,7. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Europaprogrammet, Statsvetenskap vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 992 personer, varav 107 i första hand. 26 antogs, alltså 38,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Europaprogrammet, Statsvetenskap vid Göteborgs universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,16 HT 2026 mot 19,58 HT 2025. Sökande: 992 mot 882.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Europaprogrammet, Statsvetenskap mer?
Samma utbildning finns på 13 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor62 %(611)
- Män38 %(381)
- 24 år eller yngre86 %856
- 25–34 år11 %110
- 35 år eller äldre3 %26
- Antagna kvinnor58 %(15)
- Antagna män42 %(11)
Anmälningskod GU-76011. Källa: UHR.