Europaprogrammet, Kulturgeografi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-76008
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 115
- 12 i första hand
- Antagna
- 8
- urval 2
- Reserver
- 14
- Sökande per plats
- 14,4
- Bara 8 platser, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,13 | 17,74 | −0,39 |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 0,95 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 16,36 | 16,36 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 9 | 8 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,94). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 15 och minst 1,00 under i 9.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 17 av 19 terminer och legat kvar i 2 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,12). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 17 av 19 terminer, minst 0,10 under i 16 och minst 0,20 under i 8.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,13 → 17,74 (−0,39) | 1,15 → 0,95 (−0,20) |
| HT 2025 | 18,77 → 18,11 (−0,66) | 1,05 → 0,90 (−0,15) |
| HT 2024 | 18,33 → 18,28 (−0,05) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| HT 2023 | 18,80 → 18,13 (−0,67) | 0,95 → 0,80 (−0,15) |
| HT 2022 | 18,28 → 17,23 (−1,05) | 0,75 → 0,45 (−0,30) |
| HT 2021 | 17,95 → 17,29 (−0,66) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2020 | 16,98 → alla behöriga antogs | 0,80 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 16,40 → 14,94 (−1,46) | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 17,19 → 16,35 (−0,84) | 1,00 → 0,35 (−0,65) |
| HT 2017 | 17,85 → 12,80 (−5,05) | 1,05 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,13) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 18,67 | 17,90 |
| HT 2011 | 18,60 | Inget urval |
| HT 2012 | 17,90 | Inget urval |
| HT 2013 | 17,70 | Inget urval |
| HT 2014 | 17,90 | Inget urval |
| HT 2015 | 18,28 | 22,00 |
| HT 2016 | 18,28 | 18,04 |
| HT 2017 | 12,80 | 13,90 |
| HT 2018 | 16,35 | 16,32 |
| HT 2019 | 14,94 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | 11,99 |
| HT 2021 | 17,29 | 20,43 |
| HT 2022 | 17,23 | Inget urval |
| HT 2023 | 18,13 | 20,43 |
| HT 2024 | 18,28 | Inget urval |
| HT 2025 | 18,11 | Inget urval |
| HT 2026 | 17,74 | 16,36 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,10 |
| HT 2009 | 1,30 |
| HT 2010 | 1,20 |
| HT 2011 | 1,40 |
| HT 2012 | 1,00 |
| HT 2013 | 1,10 |
| HT 2014 | 0,95 |
| HT 2015 | 1,10 |
| HT 2016 | 0,95 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | 0,35 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,70 |
| HT 2022 | 0,45 |
| HT 2023 | 0,80 |
| HT 2024 | 0,80 |
| HT 2025 | 0,90 |
| HT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 141 | 16 |
| HT 2009 | 187 | 17 |
| HT 2010 | 205 | 16 |
| HT 2011 | 147 | 12 |
| HT 2012 | 169 | 11 |
| HT 2013 | 186 | 10 |
| HT 2014 | 209 | 7 |
| HT 2015 | 184 | 13 |
| HT 2016 | 155 | 9 |
| HT 2017 | 125 | 8 |
| HT 2018 | 159 | 10 |
| HT 2019 | 84 | 4 |
| HT 2020 | 108 | 8 |
| HT 2021 | 133 | 8 |
| HT 2022 | 136 | 4 |
| HT 2023 | 128 | 13 |
| HT 2024 | 123 | 11 |
| HT 2025 | 114 | 7 |
| HT 2026 | 115 | 12 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 13| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet Europaprogrammet, Statsvetenskap · Göteborg | 20,16 | 1,20 | 38,2 | 992 |
| Södertörns högskola Europaprogrammet, ämnesinriktning offentlig rätt · Huddinge | 19,58 | 1,00 | – | 344 |
| Göteborgs universitet Europaprogrammet, Sociologi · Göteborg | 19,53 | 1,15 | 34,4 | 551 |
| Göteborgs universitet Europaprogrammet, Företagsekonomi · Göteborg | 19,14 | 1,30 | 35,5 | 390 |
| Göteborgs universitet Europaprogrammet, Nationalekonomi · Göteborg | 18,84 | 1,20 | 29,7 | 356 |
| Södertörns högskola Europaprogrammet, ämnesinriktning statsvetenskap · Huddinge | 18,63 | 0,85 | 30,3 | 545 |
| Göteborgs universitet Europaprogrammet, Ekonomisk historia · Göteborg | 18,49 | 0,95 | – | 178 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 17,81 | 1,05 | 24,5 | 294 |
| Göteborgs universitet Göteborg · Du tittar på den här | 17,74 | 0,95 | – | 115 |
| Göteborgs universitet Europaprogrammet, Idé- och lärdomshistoria · Göteborg | 17,44 | 1,00 | – | 100 |
Om programmet
Europaprogrammet vid Göteborgs universitet är en unik utbildning som förenar studier i det tvärvetenskapliga ämnet Europakunskap med studier i ett profilämne. Åtta profilämnen samarbetar i programmet: ekonomisk historia, företagsekonomi, historia, idé- och lärdomshistoria, kulturgeografi, nationalekonomi, sociologi och statsvetenskap. När du söker Europaprogrammet ansöker du till ett av dessa åtta profilämnen.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Planerare och utredare m.fl. | 46 100 kr35–62 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planerare och utredare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Göteborgs universitet
- Europaprogrammet, StatsvetenskapBI20,16HP1,20Sökande/plats38,2
- Europaprogrammet, SociologiBI19,53HP1,15Sökande/plats34,4
- Europaprogrammet, FöretagsekonomiBI19,14HP1,30Sökande/plats35,5
- Europaprogrammet, NationalekonomiBI18,84HP1,20Sökande/plats29,7
- Europaprogrammet, HistoriaBI17,81HP1,05Sökande/plats24,5
- Europaprogrammet, Idé- och lärdomshistoriaBI17,44HP1,00Sökande/plats–
- Europaprogrammet, Ekonomisk historiaBI18,49HP0,95Sökande/plats–
- Geografi, kandidatprogramBI14,90HP0,50Sökande/plats4,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-76008
GU-76008 · nationell antagning
115 sökande, 12 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,13 | 5 | 17,74 | 4 | 10 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,36 | 1 | 16,36 | 1 | 5 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 3 | 0,95 | 3 | 7 |
Vanliga frågor om Europaprogrammet, Kulturgeografi
Vad krävdes för att komma in på Europaprogrammet, Kulturgeografi vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,74, HP 0,95 och BII 16,36. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Europaprogrammet, Kulturgeografi vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 115 personer, varav 12 i första hand. 8 antogs, alltså 14,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Europaprogrammet, Kulturgeografi vid Göteborgs universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,74 HT 2026 mot 18,11 HT 2025. Sökande: 115 mot 114.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Europaprogrammet, Kulturgeografi mer?
Samma utbildning finns på 13 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor56 %(64)
- Män44 %(51)
- 24 år eller yngre79 %91
- 25–34 år17 %19
- 35 år eller äldre4 %5
- Antagna kvinnor50 %(4)
- Antagna män50 %(4)
Anmälningskod GU-76008. Källa: UHR.