Vad krävdes för att komma in på Personalvetarprogrammet HT 2026?

BImedian 18,50 lägst–högst 15,83–20,21 −0,46 mot HT 2025
HPmedian 0,90 lägst–högst 0,60–1,10 −0,05 mot HT 2025
Källa: UHR, urval 2, 7 utbildningar vid 5 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
11 799
+26,4 % mot HT 2025
Antagna
362
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
32,6
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
5
7 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Personalvetarprogrammet HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Göteborgs universitet Göteborg 20,2119,701,102 82631,4+0,37
Södertörns högskola Personalvetarprogrammet inriktning psykologi · Huddinge 19,3819,700,901 71247,6−0,22
Mälardalens universitet Ortsoberoende · Distans 19,0320,761,052 643105,7–
Örebro universitet Örebro 18,5018,760,901 79323,9−0,46
Södertörns högskola Personalvetarprogrammet inriktning sociologi · Huddinge 18,3318,150,901 43339,8−0,16
Umeå universitet Umeå 16,1416,450,606069,3−0,27
Mälardalens universitet Västerås 15,8316,930,6078622,5–

Vårterminen: VT 2026

Sorterat på BI, högst först
Personalvetarprogrammet VT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Örebro universitet Örebro 18,2317,850,901 75823,4−0,23

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

1416182022200820122016202020242026HT 2010: median BI 17,20, lägst 15,95, högst 20,10 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median BI 19,00, lägst 16,56, högst 20,31 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median BI 19,50, lägst 17,70, högst 21,00 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median BI 19,40, lägst 18,19, högst 20,44 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median BI 19,40, lägst 18,20, högst 20,40 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 19,30, lägst 18,00, högst 20,73 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median BI 18,75, lägst 17,10, högst 20,40 (7 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 18,40, lägst 17,05, högst 19,50 (7 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 18,18, lägst 17,31, högst 19,80 (7 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 18,59, lägst 16,24, högst 19,43 (7 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 18,80, lägst 17,08, högst 19,90 (7 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 18,46, lägst 16,16, högst 19,70 (7 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 18,17, lägst 15,19, högst 19,69 (7 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 18,14, lägst 15,76, högst 20,15 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 19,00, lägst 17,44, högst 20,26 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 18,96, lägst 16,41, högst 19,84 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 18,50, lägst 15,83, högst 20,21 (7 lärosäten med poänggräns)18,50

Vårtermin (VT)

1416182022200820122016202020242026VT 2011: median BI 16,82, lägst 16,82, högst 16,82 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2012: median BI 18,20, lägst 18,20, högst 18,20 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2013: median BI 18,10, lägst 18,10, högst 18,10 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2014: median BI 19,00, lägst 19,00, högst 19,00 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2015: median BI 18,60, lägst 18,60, högst 18,60 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2016: median BI 18,40, lägst 18,40, högst 18,40 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2017: median BI 18,20, lägst 18,20, högst 18,20 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2018: median BI 18,15, lägst 18,15, högst 18,15 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2019: median BI 17,92, lägst 17,92, högst 17,92 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2020: median BI 17,76, lägst 17,76, högst 17,76 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2021: median BI 18,28, lägst 18,28, högst 18,28 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2022: median BI 18,33, lägst 18,33, högst 18,33 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2023: median BI 17,71, lägst 17,71, högst 17,71 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2024: median BI 17,68, lägst 17,68, högst 17,68 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2025: median BI 18,46, lägst 18,46, högst 18,46 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2026: median BI 18,23, lägst 18,23, högst 18,23 (1 lärosäten med poänggräns)18,23
Visa som tabell
Personalvetarprogrammet: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
202615,8318,5020,2118,2318,2318,23
202516,4118,9619,8418,4618,4618,46
202417,4419,0020,2617,6817,6817,68
202315,7618,1420,1517,7117,7117,71
202215,1918,1719,6918,3318,3318,33
202116,1618,4619,7018,2818,2818,28
202017,0818,8019,9017,7617,7617,76
201916,2418,5919,4317,9217,9217,92
201817,3118,1819,8018,1518,1518,15
201717,0518,4019,5018,2018,2018,20
201617,1018,7520,4018,4018,4018,40
201518,0019,3020,7318,6018,6018,60
201418,2019,4020,4019,0019,0019,00
201318,1919,4020,4418,1018,1018,10
201217,7019,5021,0018,2018,2018,20
201116,5619,0020,3116,8216,8216,82
201015,9517,2020,10–––
2009––––––
2008––––––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,00,51,01,5200820122016202020242026HT 2008: median HP 1,10, lägst 0,30, högst 1,20 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2009: median HP 0,85, lägst 0,50, högst 1,20 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2010: median HP 0,70, lägst 0,60, högst 1,30 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median HP 1,10, lägst 0,50, högst 1,30 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median HP 1,20, lägst 0,80, högst 1,30 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median HP 1,10, lägst 0,80, högst 1,40 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median HP 1,10, lägst 0,95, högst 1,20 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 1,10, lägst 0,90, högst 1,25 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 1,00, lägst 0,85, högst 1,20 (7 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 1,00, lägst 0,70, högst 1,10 (7 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 0,95, lägst 0,70, högst 1,10 (7 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 0,85, lägst 0,35, högst 1,05 (7 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 0,85, lägst 0,45, högst 1,00 (7 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 0,90, lägst 0,65, högst 1,00 (7 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 0,80, lägst 0,60, högst 1,00 (7 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 0,80, lägst 0,55, högst 1,05 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 0,85, lägst 0,70, högst 1,10 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 0,95, lägst 0,65, högst 1,15 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 0,90, lägst 0,60, högst 1,10 (7 lärosäten med poänggräns)0,90

Vårtermin (VT)

0,00,51,01,5200820122016202020242026VT 2010: median HP 0,70, lägst 0,70, högst 0,70 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2011: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2012: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2013: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2014: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2015: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2016: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2017: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2018: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2019: median HP 0,85, lägst 0,85, högst 0,85 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2020: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2021: median HP 0,85, lägst 0,85, högst 0,85 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2022: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2023: median HP 0,75, lägst 0,75, högst 0,75 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2024: median HP 0,75, lägst 0,75, högst 0,75 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2025: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2026: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)0,90
Visa som tabell
Personalvetarprogrammet: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
20260,600,901,100,900,900,90
20250,650,951,150,900,900,90
20240,700,851,100,750,750,75
20230,550,801,050,750,750,75
20220,600,801,000,900,900,90
20210,650,901,000,850,850,85
20200,450,851,000,800,800,80
20190,350,851,050,850,850,85
20180,700,951,100,900,900,90
20170,701,001,100,900,900,90
20160,851,001,201,001,001,00
20150,901,101,251,001,001,00
20140,951,101,201,001,001,00
20130,801,101,400,900,900,90
20120,801,201,300,900,900,90
20110,501,101,300,800,800,80
20100,600,701,300,700,700,70
20090,500,851,20–––
20080,301,101,20–––

Lön och jobbchanser

Personal- och HR-specialister

Medianlön
48 500 kr/mån
Spann (10–90 %)
36 700 kr – 68 200 kr
Möjlighet till arbete
Medelstora
Rekrytering
Balans

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Personalvetarprogrammet?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Göteborgs universitet (Göteborg): 20,21 i urvalsgruppen BI och 1,10 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Personalvetarprogrammet?

HT 2026 var gränsen lägst vid Mälardalens universitet (Västerås): 15,83 i BI och 0,60 på högskoleprovet.

Vad krävs på högskoleprovet för Personalvetarprogrammet?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,60–1,10 beroende på lärosäte, med medianen 0,90. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Personalvetarprogrammet HT 2026?

11 799 sökte programmet vid 5 lärosäten och 362 antogs, alltså ungefär 32,6 sökande per plats. 2 086 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Personalvetarprogrammet ökat?

Medianen för BI sjönk med 0,46 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +26,4 %.

Vad tjänar man efter Personalvetarprogrammet?

Medianlönen för personal- och hr-specialister var 48 500 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som medelstora.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler jämförelser: ekonomi och ledarskap

Visa alla