Personalvetarprogrammet inriktning psykologi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SH-43088
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 712
- 251 i första hand
- Antagna
- 36
- urval 2
- Reserver
- 621
- Sökande per plats
- 47,6
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,95 | 19,38 | −0,57 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 0,90 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 19,7 | 19,7 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 36 | 36 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,51). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 9 terminer, minst 0,50 under i 5 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,95 → 19,38 (−0,57) | 1,05 → 0,90 (−0,15) |
| HT 2025 | 19,84 → 19,60 (−0,24) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2024 | 19,40 → 19,00 (−0,40) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2023 | 18,88 → 18,14 (−0,74) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| HT 2022 | 19,01 → 18,56 (−0,45) | 1,10 → 0,90 (−0,20) |
| HT 2021 | 19,48 → 18,90 (−0,58) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
| HT 2020 | 19,84 → 19,50 (−0,34) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
| HT 2019 | 19,60 → 19,09 (−0,51) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2018 | 19,40 → 18,44 (−0,96) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,95) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 18,44 | 18,10 |
| HT 2019 | 19,09 | 17,71 |
| HT 2020 | 19,50 | 18,35 |
| HT 2021 | 18,90 | 18,97 |
| HT 2022 | 18,56 | 18,67 |
| HT 2023 | 18,14 | 17,77 |
| HT 2024 | 19,00 | 18,38 |
| HT 2025 | 19,60 | 19,01 |
| HT 2026 | 19,38 | 19,70 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 1,05 |
| HT 2019 | 0,95 |
| HT 2020 | 0,95 |
| HT 2021 | 0,95 |
| HT 2022 | 0,90 |
| HT 2023 | 0,80 |
| HT 2024 | 0,90 |
| HT 2025 | 1,00 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 1 642 | 217 |
| HT 2019 | 1 416 | 247 |
| HT 2020 | 1 748 | 332 |
| HT 2021 | 1 325 | 247 |
| HT 2022 | 1 370 | 251 |
| HT 2023 | 1 416 | 258 |
| HT 2024 | 1 961 | 380 |
| HT 2025 | 1 953 | 355 |
| HT 2026 | 1 712 | 251 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 7| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet Göteborg | 20,21 | 1,10 | 31,4 | 2 826 |
| Södertörns högskola Huddinge · Du tittar på den här | 19,38 | 0,90 | 47,6 | 1 712 |
| Mälardalens universitet Ortsoberoende · Distans | 19,03 | 1,05 | 105,7 | 2 643 |
| Örebro universitet Örebro | 18,50 | 0,90 | 23,9 | 1 793 |
| Södertörns högskola Personalvetarprogrammet inriktning sociologi · Huddinge | 18,33 | 0,90 | 39,8 | 1 433 |
| Umeå universitet Umeå | 16,14 | 0,60 | 9,3 | 606 |
| Mälardalens universitet Västerås | 15,83 | 0,60 | 22,5 | 786 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Personal- och HR-specialister | 48 500 kr37–68 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Södertörns högskola
- Personalvetarprogrammet inriktning sociologiBI18,33HP0,90Sökande/plats39,8
- Ekonomie kandidatprogrammet med inriktning företagsekonomiBI18,11HP1,00Sökande/plats22,2
- HälsomanagementBI13,12HP0,35Sökande/plats6,3
- Arkivarie- och informationsförvaltningsprogrammet, ämnesinriktning företagsekonomiBI20,37HP1,45Sökande/plats–
- Sport ManagementBI15,97HP0,80Sökande/plats10,0
- Management med ITBI17,30HP1,00Sökande/plats19,6
- Interkulturellt företagande, inriktning företagsekonomiBI15,82HP0,75Sökande/plats12,2
- Interkulturellt företagande, inriktning religionsvetenskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SH-43088
SH-43088 · nationell antagning
1 712 sökande, 251 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 19 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,95 | 19 | 19,38 | 19 | 529 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,7 | 4 | 19,7 | 4 | 187 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 12 | 0,90 | 12 | 298 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
Vanliga frågor om Personalvetarprogrammet inriktning psykologi
Vad krävdes för att komma in på Personalvetarprogrammet inriktning psykologi vid Södertörns högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,38, HP 0,90 och BII 19,7. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Personalvetarprogrammet inriktning psykologi vid Södertörns högskola?
HT 2026 sökte 1 712 personer, varav 251 i första hand. 36 antogs, alltså 47,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Personalvetarprogrammet inriktning psykologi vid Södertörns högskola?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,38 HT 2026 mot 19,6 HT 2025. Sökande: 1 712 mot 1 953.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Personalvetarprogrammet inriktning psykologi mer?
Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor86 %(1 469)
- Män14 %(243)
- 24 år eller yngre63 %1 079
- 25–34 år26 %444
- 35 år eller äldre11 %189
- Antagna kvinnor83 %(30)
- Antagna män17 %(6)
Anmälningskod SH-43088. Källa: UHR.