Personalvetarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MDU-40018
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 786
- 88 i första hand
- Antagna
- 35
- urval 2
- Reserver
- 69
- Sökande per plats
- 22,5
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,96 | 15,83 | −1,13 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,60 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17,73 | 16,93 | −0,8 |
| Antagna totalt | 35 | 35 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara en termin med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,96 → 15,83 (−1,13) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,96) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 7| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet Göteborg | 20,21 | 1,10 | 31,4 | 2 826 |
| Södertörns högskola Personalvetarprogrammet inriktning psykologi · Huddinge | 19,38 | 0,90 | 47,6 | 1 712 |
| Mälardalens universitet Ortsoberoende · Distans | 19,03 | 1,05 | 105,7 | 2 643 |
| Örebro universitet Örebro | 18,50 | 0,90 | 23,9 | 1 793 |
| Södertörns högskola Personalvetarprogrammet inriktning sociologi · Huddinge | 18,33 | 0,90 | 39,8 | 1 433 |
| Umeå universitet Umeå | 16,14 | 0,60 | 9,3 | 606 |
| Mälardalens universitet Västerås · Du tittar på den här | 15,83 | 0,60 | 22,5 | 786 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik - fortsättning nivå 1b eller Matematik - fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mälardalens universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Personal- och HR-specialister | 48 500 kr37–68 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Mälardalens universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MDU-40018
MDU-40018 · nationell antagning
786 sökande, 88 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,96 | 18 | 15,83 | 17 | 34 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,73 | 5 | 16,93 | 6 | 37 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 12 | 0,60 | 12 | 46 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Personalvetarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Personalvetarprogrammet vid Mälardalens universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,83, HP 0,60 och BII 16,93. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Personalvetarprogrammet vid Mälardalens universitet?
HT 2026 sökte 786 personer, varav 88 i första hand. 35 antogs, alltså 22,5 sökande per antagen.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Personalvetarprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor84 %(662)
- Män16 %(124)
- 24 år eller yngre73 %576
- 25–34 år20 %159
- 35 år eller äldre6 %51
- Antagna kvinnor86 %(30)
- Antagna män14 %(5)
Anmälningskod MDU-40018. Källa: UHR.