Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · ORU-19606

BIGymnasiebetyg 18,50 av max 22,5 −0,46 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,90 av max 2 −0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 18,76 av max 22,5 +0,16 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · ORU-19531

BIGymnasiebetyg 18,23 av max 22,5 −0,23 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 0,90 av max 2 Oförändrat mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 17,85 av max 22,5 −0,81 mot VT 2025

Söktryck just nu, VT 2027: 1 772 sökande hittills (429 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Säkrare prognos

Många söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.

BIGymnasiebetyg18,88troligen mellan 18,70 och 19,09
HPHögskoleprovet0,95troligen mellan 0,90 och 0,95

BII (kompletterade betyg): 18,48, troligen mellan 18,03 och 19,13.

Antalet platser minskar från 70 VT 2026 till 60 VT 2027. Prognosen räknar med att färre antas. Källa: lärosätets programsida.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 793
306 i första hand
Antagna
75
urval 2
Reserver
540
Sökande per plats
23,9
Extrem konkurrens
Sökande VT 2026
1 758
468 i första hand
Antagna
75
urval 2
Reserver
568
Sökande per plats
23,4
Extrem konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,6518,5−0,15
Högskoleprov (HP)0,900,90Oförändrad
Betyg (BII)18,5518,76+0,21
Antagna totalt13075−55

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 30 av 33 terminer och legat kvar i 3 (median −0,45). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 24 av 33 terminer, minst 0,50 under i 15 och minst 1,00 under i 1.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 21 av 36 terminer och legat kvar i 15 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 21 av 36 terminer, minst 0,10 under i 12 och minst 0,20 under i 3.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Personalvetarprogrammet (senaste 10 av 36 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,65 → 18,50 (−0,15)0,90 → 0,90 (±0)
VT 202618,70 → 18,23 (−0,47)0,90 → 0,90 (±0)
HT 202519,17 → 18,96 (−0,21)0,95 → 0,95 (±0)
VT 202518,91 → 18,46 (−0,45)0,90 → 0,90 (±0)
HT 202419,08 → 19,00 (−0,08)0,90 → 0,85 (−0,05)
VT 202418,32 → 17,68 (−0,64)0,85 → 0,75 (−0,10)
HT 202318,85 → 18,33 (−0,52)0,85 → 0,85 (±0)
VT 202318,49 → 17,71 (−0,78)0,80 → 0,75 (−0,05)
HT 202218,75 → 18,75 (±0)0,90 → 0,90 (±0)
VT 202218,65 → 18,33 (−0,32)0,90 → 0,90 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,65) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 7
Personalvetarprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Göteborgs universitet Göteborg 20,211,1031,42 826
Södertörns högskola Personalvetarprogrammet inriktning psykologi · Huddinge 19,380,9047,61 712
Mälardalens universitet Ortsoberoende · Distans 19,031,05105,72 643
Örebro universitet Örebro · Du tittar på den här 18,500,9023,91 793
Södertörns högskola Personalvetarprogrammet inriktning sociologi · Huddinge 18,330,9039,81 433
Umeå universitet Umeå 16,140,609,3606
Mälardalens universitet Västerås 15,830,6022,5786

Om programmet

Personal- och organisationsfrågor blir allt viktigare i dagens arbetsliv. Anställdas organisering, kompetens, engagemang och hälsa är avgörande för såväl företags som offentliga organisationers framgång, tillsammans med frågor kring genus, mångfald och hållbar utveckling.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Personal- och HR-specialister 48 500 kr37–68 tkr Medelstora5 år: oförändrad

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Örebro universitet

Alla program vid Örebro universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod ORU-19606

ORU-19606 · nationell antagning

1 793 sökande, 306 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 2 4 2 12
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,65 74 18,5 37 479
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,55 10 18,76 7 131
HP Högskoleprovet 0,90 44 0,90 29 317
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
VT 2026: anmälningskod ORU-19531

ORU-19531 · nationell antagning

1 758 sökande, 468 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 2 3,5 1 16
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,7 73 18,23 43 498
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,33 11 17,85 6 148
HP Högskoleprovet 0,90 44 0,90 25 324
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2

Vanliga frågor om Personalvetarprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Personalvetarprogrammet vid Örebro universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,5, HP 0,90 och BII 18,76. VT 2026: BI 18,23, HP 0,90 och BII 17,85. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Personalvetarprogrammet vid Örebro universitet?

HT 2026 sökte 1 793 personer, varav 306 i första hand. 75 antogs, alltså 23,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 772 sökt hittills.

Har antagningspoängen sjunkit för Personalvetarprogrammet vid Örebro universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,5 HT 2026 mot 18,96 HT 2025. Sökande: 1 793 mot 2 143.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Personalvetarprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor83 %(1 491)
  • Män17 %(302)
  • 24 år eller yngre77 %1 381
  • 25–34 år17 %313
  • 35 år eller äldre6 %99
  • Antagna kvinnor83 %(62)
  • Antagna män17 %(13)

Anmälningskod ORU-19606. Källa: UHR.