Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · HJ-52512
VT 2026urval 2 · HJ-52513
Söktryck just nu, VT 2027: 1 836 sökande hittills (328 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 12 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 18,12, troligen mellan 17,70 och 18,71.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 221
- 434 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 709
- Sökande per plats
- 49,4
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 546
- 318 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 628
- Sökande per plats
- 34,4
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,65 | 19,29 | −0,36 |
| Betyg (BII) | 18,95 | 18,28 | −0,67 |
| Antagna totalt | 50 | 45 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 29 terminer (median −0,42). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 26 av 29 terminer, minst 0,50 under i 10 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 15 terminer och legat kvar i 11 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 15 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,65 → 19,29 (−0,36) | – |
| VT 2026 | 18,49 → 17,86 (−0,63) | – |
| HT 2025 | 19,02 → 18,75 (−0,27) | – |
| VT 2025 | 18,17 → 17,81 (−0,36) | – |
| HT 2024 | 19,20 → 18,85 (−0,35) | – |
| VT 2024 | 17,60 → 16,90 (−0,70) | – |
| HT 2023 | 18,49 → 18,18 (−0,31) | – |
| VT 2023 | 17,97 → 17,10 (−0,87) | – |
| HT 2022 | 19,10 → 18,75 (−0,35) | – |
| VT 2022 | 18,43 → 17,95 (−0,48) | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,65) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 19,00 | 18,40 |
| VT 2011 | 17,85 | 17,37 |
| HT 2011 | 18,60 | 18,68 |
| HT 2012 | 18,58 | 18,04 |
| HT 2013 | 19,20 | 18,98 |
| HT 2014 | 19,10 | 18,06 |
| HT 2015 | 18,58 | 18,55 |
| VT 2016 | 18,05 | 17,70 |
| HT 2016 | 18,90 | 18,80 |
| VT 2017 | 17,90 | 17,90 |
| HT 2017 | 18,80 | 17,60 |
| VT 2018 | 17,97 | 18,04 |
| HT 2018 | 19,16 | 18,25 |
| VT 2019 | 17,75 | 17,25 |
| HT 2019 | 19,27 | 18,85 |
| VT 2020 | 18,11 | 17,64 |
| HT 2020 | 19,52 | 17,90 |
| VT 2021 | 18,19 | 17,50 |
| HT 2021 | 19,22 | 17,85 |
| VT 2022 | 17,95 | 17,24 |
| HT 2022 | 18,75 | 17,74 |
| VT 2023 | 17,10 | 16,95 |
| HT 2023 | 18,18 | 17,64 |
| VT 2024 | 16,90 | 17,10 |
| HT 2024 | 18,85 | 18,06 |
| VT 2025 | 17,81 | 17,60 |
| HT 2025 | 18,75 | 17,90 |
| VT 2026 | 17,86 | 17,90 |
| HT 2026 | 19,29 | 18,28 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 0,80 |
| HT 2008 | 1,00 |
| VT 2009 | 1,00 |
| HT 2009 | 1,00 |
| VT 2010 | 1,00 |
| HT 2010 | 0,90 |
| VT 2011 | 0,90 |
| HT 2011 | 1,00 |
| HT 2012 | 1,00 |
| HT 2013 | 1,00 |
| HT 2014 | 1,10 |
| HT 2015 | 1,10 |
| VT 2016 | 1,00 |
| HT 2016 | 1,15 |
| VT 2017 | 1,00 |
| HT 2017 | – |
| VT 2018 | – |
| HT 2018 | – |
| VT 2019 | – |
| HT 2019 | – |
| VT 2020 | – |
| HT 2020 | – |
| VT 2021 | – |
| HT 2021 | – |
| VT 2022 | – |
| HT 2022 | – |
| VT 2023 | – |
| HT 2023 | – |
| VT 2024 | – |
| HT 2024 | – |
| VT 2025 | – |
| HT 2025 | – |
| VT 2026 | – |
| HT 2026 | – |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 1 580 | 240 |
| VT 2009 | 972 | 233 |
| HT 2009 | 2 166 | 377 |
| VT 2010 | 1 469 | 276 |
| HT 2010 | 1 499 | 259 |
| VT 2011 | 1 360 | 226 |
| HT 2011 | 2 035 | 270 |
| HT 2012 | 2 087 | 351 |
| HT 2013 | 2 578 | 388 |
| HT 2014 | 2 808 | 417 |
| HT 2015 | 3 055 | 397 |
| VT 2016 | 2 309 | 359 |
| HT 2016 | 3 137 | 411 |
| VT 2017 | 2 224 | 392 |
| HT 2017 | 2 912 | 474 |
| VT 2018 | 1 979 | 365 |
| HT 2018 | 2 685 | 410 |
| VT 2019 | 1 489 | 281 |
| HT 2019 | 2 133 | 422 |
| VT 2020 | 1 485 | 327 |
| HT 2020 | 2 271 | 432 |
| VT 2021 | 1 793 | 307 |
| HT 2021 | 2 582 | 377 |
| VT 2022 | 1 809 | 313 |
| HT 2022 | 2 215 | 357 |
| VT 2023 | 1 409 | 268 |
| HT 2023 | 1 979 | 378 |
| VT 2024 | 1 388 | 268 |
| HT 2024 | 2 091 | 400 |
| VT 2025 | 1 528 | 338 |
| HT 2025 | 1 913 | 379 |
| VT 2026 | 1 546 | 318 |
| HT 2026 | 2 221 | 434 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 29| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 20,31 | 1,20 | 46,0 | 3 907 |
| Lunds universitet Lund | 19,90 | 1,15 | 38,1 | 3 121 |
| Jönköping University Jönköping · Du tittar på den här | 19,29 | – | 49,4 | 2 221 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,14 | 1,05 | 30,1 | 5 123 |
| Stockholms universitet Stockholm | 18,65 | 1,00 | 21,5 | 4 521 |
| Malmö universitet Malmö | 18,40 | 0,90 | 24,4 | 3 420 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Distans | 18,39 | 0,85 | 38,7 | 2 517 |
| Örebro universitet Örebro | 18,13 | 0,85 | 22,9 | 2 861 |
| Södertörns högskola Socionomprogrammet med storstadsprofil · Huddinge | 18,02 | 0,85 | 29,4 | 2 442 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 17,59 | 1,40 | 21,8 | 2 503 |
Om programmet
Som socionom hjälper du människor att åstadkomma förändringar i sina liv. Du måste därför ha insikt i hur både människan och samhället fungerar. Utbildningen ger professionell kunskap om hur sociala problem uppkommer och hur de kan förebyggas eller åtgärdas.
- Omfattning
- 210 högskolepoäng, ca 3,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2 (eller motsvarande kunskaper).
- Examen
- Socionomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Jönköping University.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Socialsekreterare | 41 200 kr36–48 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Kuratorer | 41 400 kr37–47 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Biståndsbedömare m.fl. | 39 400 kr35–45 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Övriga yrken inom socialt arbete | 37 500 kr31–44 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som socialsekreterare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Jönköping University
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HJ-52512
HJ-52512 · nationell antagning
2 221 sökande, 434 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 1 | 40 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,65 | 26 | 19,29 | 23 | 482 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,95 | 5 | 18,28 | 5 | 198 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
| PJ Lärosätets eget urval | 0,95 | 17 | 0,95 | 16 | 39 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 30 |
VT 2026: anmälningskod HJ-52513
HJ-52513 · nationell antagning
1 546 sökande, 318 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 1 | 30 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,49 | 25 | 17,86 | 22 | 336 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,1 | 6 | 17,9 | 6 | 173 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
| PJ Lärosätets eget urval | 0,9 | 17 | 0,85 | 16 | 4 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 124 |
Vanliga frågor om Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Socionomprogrammet vid Jönköping University HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,29 och BII 18,28. VT 2026: BI 17,86 och BII 17,9. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Socionomprogrammet vid Jönköping University?
HT 2026 sökte 2 221 personer, varav 434 i första hand. 45 antogs, alltså 49,4 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 836 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Socionomprogrammet vid Jönköping University?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,29 HT 2026 mot 18,75 HT 2025. Sökande: 2 221 mot 1 913.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Socionomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 29 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor85 %(1 883)
- Män15 %(338)
- 24 år eller yngre74 %1 646
- 25–34 år18 %392
- 35 år eller äldre8 %183
- Antagna kvinnor91 %(41)
- Antagna män9 %(4)
Anmälningskod HJ-52512. Källa: UHR.