Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-39604
VT 2026urval 2 · ORU-39507
Söktryck just nu, VT 2027: 2 430 sökande hittills (366 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 17,05, troligen mellan 16,59 och 17,46.
Antal platser: 100, samma som VT 2026. Källa: lärosätets programsida.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 861
- 420 i första hand
- Antagna
- 125
- urval 2
- Reserver
- 783
- Sökande per plats
- 22,9
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 2 099
- 324 i första hand
- Antagna
- 125
- urval 2
- Reserver
- 568
- Sökande per plats
- 16,8
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,44 | 18,13 | −0,31 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,85 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17,6 | 17,24 | −0,36 |
| Antagna totalt | 180 | 125 | −55 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 32 av 33 terminer och legat kvar i 1 (median −0,48). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 29 av 33 terminer, minst 0,50 under i 14 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 27 av 38 terminer, legat kvar i 10 och stigit i 1 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 27 av 38 terminer, minst 0,10 under i 9 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,44 → 18,13 (−0,31) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| VT 2026 | 17,60 → 17,09 (−0,51) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2025 | 18,23 → 17,73 (−0,50) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| VT 2025 | 17,25 → 16,51 (−0,74) | 0,70 → 0,65 (−0,05) |
| HT 2024 | 18,18 → 17,67 (−0,51) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| VT 2024 | 16,78 → 16,20 (−0,58) | 0,65 → 0,55 (−0,10) |
| HT 2023 | 17,97 → 17,48 (−0,49) | 0,70 → 0,65 (−0,05) |
| VT 2023 | 17,19 → 16,55 (−0,64) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| HT 2022 | 18,58 → 18,23 (−0,35) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| VT 2022 | 17,55 → 17,15 (−0,40) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,44) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 17,90 | 16,73 |
| VT 2011 | 16,70 | 16,20 |
| HT 2011 | 18,30 | 17,41 |
| VT 2012 | 17,40 | 17,40 |
| HT 2012 | 18,32 | 17,66 |
| VT 2013 | 17,50 | 16,80 |
| HT 2013 | 18,60 | 17,70 |
| VT 2014 | 18,00 | 17,20 |
| HT 2014 | 18,00 | 17,10 |
| VT 2015 | 17,75 | 17,01 |
| HT 2015 | 18,50 | 17,45 |
| VT 2016 | 17,40 | 17,30 |
| HT 2016 | 18,30 | 17,45 |
| VT 2017 | 17,29 | 17,42 |
| HT 2017 | 17,95 | 17,71 |
| VT 2018 | 17,08 | 17,24 |
| HT 2018 | 18,03 | 17,45 |
| VT 2019 | 17,08 | 16,78 |
| HT 2019 | 17,96 | 17,00 |
| VT 2020 | 17,15 | 16,63 |
| HT 2020 | 18,29 | 17,42 |
| VT 2021 | 17,46 | 17,07 |
| HT 2021 | 18,69 | 17,34 |
| VT 2022 | 17,15 | 17,11 |
| HT 2022 | 18,23 | 17,40 |
| VT 2023 | 16,55 | 16,88 |
| HT 2023 | 17,48 | 16,35 |
| VT 2024 | 16,20 | 16,00 |
| HT 2024 | 17,67 | 16,97 |
| VT 2025 | 16,51 | 16,68 |
| HT 2025 | 17,73 | 17,05 |
| VT 2026 | 17,09 | 16,56 |
| HT 2026 | 18,13 | 17,24 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 0,70 |
| HT 2008 | 0,60 |
| VT 2009 | 0,40 |
| HT 2009 | 0,60 |
| VT 2010 | 0,70 |
| HT 2010 | 0,70 |
| VT 2011 | 0,60 |
| HT 2011 | 0,70 |
| VT 2012 | 0,70 |
| HT 2012 | 0,80 |
| VT 2013 | 0,80 |
| HT 2013 | 0,85 |
| VT 2014 | 0,90 |
| HT 2014 | 0,85 |
| VT 2015 | 0,85 |
| HT 2015 | 0,90 |
| VT 2016 | 0,90 |
| HT 2016 | 0,90 |
| VT 2017 | 0,80 |
| HT 2017 | 0,85 |
| VT 2018 | 0,80 |
| HT 2018 | 0,85 |
| VT 2019 | 0,75 |
| HT 2019 | 0,85 |
| VT 2020 | 0,70 |
| HT 2020 | 0,75 |
| VT 2021 | 0,70 |
| HT 2021 | 0,85 |
| VT 2022 | 0,75 |
| HT 2022 | 0,75 |
| VT 2023 | 0,60 |
| HT 2023 | 0,65 |
| VT 2024 | 0,55 |
| HT 2024 | 0,70 |
| VT 2025 | 0,65 |
| HT 2025 | 0,80 |
| VT 2026 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 1 797 | 314 |
| VT 2009 | 1 139 | 262 |
| HT 2009 | 2 359 | 397 |
| VT 2010 | 1 849 | 425 |
| HT 2010 | 2 088 | 401 |
| VT 2011 | 1 250 | 279 |
| HT 2011 | 1 868 | 306 |
| VT 2012 | 1 566 | 301 |
| HT 2012 | 2 392 | 296 |
| VT 2013 | 1 967 | 335 |
| HT 2013 | 3 006 | 376 |
| VT 2014 | 2 484 | 390 |
| HT 2014 | 3 244 | 371 |
| VT 2015 | 2 624 | 402 |
| HT 2015 | 3 746 | 410 |
| VT 2016 | 2 915 | 458 |
| HT 2016 | 3 770 | 461 |
| VT 2017 | 2 804 | 438 |
| HT 2017 | 3 571 | 407 |
| VT 2018 | 2 562 | 399 |
| HT 2018 | 3 333 | 367 |
| VT 2019 | 2 072 | 312 |
| HT 2019 | 2 630 | 394 |
| VT 2020 | 1 996 | 349 |
| HT 2020 | 2 972 | 428 |
| VT 2021 | 2 437 | 398 |
| HT 2021 | 3 285 | 473 |
| VT 2022 | 2 317 | 368 |
| HT 2022 | 2 856 | 440 |
| VT 2023 | 1 837 | 298 |
| HT 2023 | 2 432 | 335 |
| VT 2024 | 1 915 | 320 |
| HT 2024 | 2 547 | 359 |
| VT 2025 | 1 905 | 294 |
| HT 2025 | 2 541 | 388 |
| VT 2026 | 2 099 | 324 |
| HT 2026 | 2 861 | 420 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 29| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 20,31 | 1,20 | 46,0 | 3 907 |
| Lunds universitet Lund | 19,90 | 1,15 | 38,1 | 3 121 |
| Jönköping University Jönköping | 19,29 | – | 49,4 | 2 221 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,14 | 1,05 | 30,1 | 5 123 |
| Stockholms universitet Stockholm | 18,65 | 1,00 | 21,5 | 4 521 |
| Malmö universitet Malmö | 18,40 | 0,90 | 24,4 | 3 420 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Distans | 18,39 | 0,85 | 38,7 | 2 517 |
| Örebro universitet Örebro · Du tittar på den här | 18,13 | 0,85 | 22,9 | 2 861 |
| Södertörns högskola Socionomprogrammet med storstadsprofil · Huddinge | 18,02 | 0,85 | 29,4 | 2 442 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 17,59 | 1,40 | 21,8 | 2 503 |
Om programmet
Socionomprogrammet är något för dig som är intresserad av att arbeta med och för människor i utsatta livssituationer. Du utvecklar kunskaper om människors livsvillkor, rättstillämpning samt en förmåga till kritiskt tänkande och ett professionellt förhållningssätt. I programmet ingår verksamhetsförlagda studier i socialt arbete som även kan genomföras utomlands.
- Omfattning
- 210 högskolepoäng, ca 3,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Socionomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Socialsekreterare | 41 200 kr36–48 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Kuratorer | 41 400 kr37–47 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Biståndsbedömare m.fl. | 39 400 kr35–45 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Övriga yrken inom socialt arbete | 37 500 kr31–44 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som socialsekreterare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Örebro universitet
- JuristprogrammetBI20,21HP1,25Sökande/plats24,2
- KriminologiprogrammetBI19,22HP1,00Sökande/plats41,6
- SamhällsplanerarprogrammetBI16,09HP0,60Sökande/plats10,6
- Kandidatprogram i samhällsanalysBI15,39HP0,65Sökande/plats7,1
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, HistoriaBI13,49HPAlla antogsSökande/plats8,2
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, EngelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,6
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, Idrott och hälsaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,1
- Magisterprogram i samhällsanalysBI–HP–Sökande/plats3,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-39604
ORU-39604 · nationell antagning
2 861 sökande, 420 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 4 | 3,5 | 3 | 34 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,44 | 85 | 18,13 | 58 | 564 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,6 | 17 | 17,24 | 12 | 234 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 71 | 0,85 | 49 | 478 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
VT 2026: anmälningskod ORU-39507
ORU-39507 · nationell antagning
2 099 sökande, 324 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 5 | 3,5 | 4 | 29 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,6 | 82 | 17,09 | 56 | 375 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,75 | 21 | 16,56 | 15 | 203 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 72 | 0,70 | 50 | 316 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Socionomprogrammet vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,13, HP 0,85 och BII 17,24. VT 2026: BI 17,09, HP 0,70 och BII 16,56. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Socionomprogrammet vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 2 861 personer, varav 420 i första hand. 125 antogs, alltså 22,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 2 430 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Socionomprogrammet vid Örebro universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,13 HT 2026 mot 17,73 HT 2025. Sökande: 2 861 mot 2 541.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Socionomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 29 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor84 %(2 389)
- Män16 %(472)
- 24 år eller yngre78 %2 228
- 25–34 år16 %470
- 35 år eller äldre6 %163
- Antagna kvinnor90 %(113)
- Antagna män10 %(12)
Anmälningskod ORU-39604. Källa: UHR.