Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, Historia
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-19615
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 163
- 17 i första hand
- Antagna
- 20
- urval 2
- Reserver
- 8
- Sökande per plats
- 8,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,93 | 13,49 | −1,44 |
| Högskoleprov (HP) | 0,55 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 13,36 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 30 | 20 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 11 terminer och legat kvar i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,55). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 11 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 5.
Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 9 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,17). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 9 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,93 → 13,49 (−1,44) | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 13,52 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2022 | 16,66 → 15,03 (−1,63) | 0,50 → 0,25 (−0,25) |
| HT 2021 | 15,98 → 15,63 (−0,35) | 0,55 → 0,25 (−0,30) |
| HT 2020 | 15,34 → 15,11 (−0,23) | 0,55 → 0,70 (+0,15) |
| HT 2019 | 13,93 → 13,14 (−0,79) | 0,30 → 0,30 (±0) |
| HT 2018 | 14,63 → 14,63 (±0) | – |
| HT 2017 | 15,41 → 15,00 (−0,41) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2016 | 15,27 → 12,45 (−2,82) | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 12,80 → alla behöriga antogs | 0,45 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,93) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | 16,00 | 14,39 |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | 12,45 | Alla antogs |
| HT 2017 | 15,00 | 14,25 |
| HT 2018 | 14,63 | Alla antogs |
| HT 2019 | 13,14 | 14,82 |
| HT 2020 | 15,11 | 16,73 |
| HT 2021 | 15,63 | 16,03 |
| HT 2022 | 15,03 | 16,55 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 13,49 | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | 0,40 |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | 0,60 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | 0,30 |
| HT 2020 | 0,70 |
| HT 2021 | 0,25 |
| HT 2022 | 0,25 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 133 | 17 |
| HT 2012 | 89 | 14 |
| HT 2013 | 152 | 17 |
| HT 2014 | 191 | 28 |
| HT 2015 | 213 | 22 |
| HT 2016 | 235 | 25 |
| HT 2017 | 241 | 37 |
| HT 2018 | 220 | 30 |
| HT 2019 | 168 | 20 |
| HT 2020 | 189 | 29 |
| HT 2021 | 225 | 27 |
| HT 2022 | 217 | 30 |
| HT 2023 | 168 | 19 |
| HT 2024 | 123 | 17 |
| HT 2025 | 156 | 33 |
| HT 2026 | 163 | 17 |
Om programmet
I programmet varvar du ämnesstudier i matematik och idrott och hälsa med verksamhetsförlagd utbildning och kurser i den utbildningsvetenskapliga kärnan. Matematik är ditt förstaämne och omfattar 120 hp, idrott och hälsa är ditt andraämne och omfattar 90 hp. Båda ämnena innehåller ämnesdidaktik. I utbildningen ingår verksamhetsförlagd utbildning om 30 hp. Det innebär att en del av din utbildning sker på skolor i regionen.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Idrott och hälsa 1, Matematik 4 eller Matematik D, Naturkunskap 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, lägst betyget C i Svenska 3 eller Svenska som andraspråk 3. Eller: Engelska nivå 2, Idrott och hälsa nivå 1, Matematik – fortsättning nivå 2, Naturkunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, lägst betyget C i Svenska nivå 3 eller Svenska som andraspråk nivå 3
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Örebro universitet
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, EngelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,5
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, EngelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,6
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, HistoriaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,9
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, Idrott och hälsaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,1
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Idrott och hälsa, HistoriaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,5
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Idrott och hälsa, EngelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Idrott och hälsaBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Grundlärarprogrammet, inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-19615
ORU-19615 · nationell antagning
163 sökande, 17 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,93 | 17 | 13,49 | 13 | 1 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 13,36 | 3 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,55 | 10 | Alla antogs | 6 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 7 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, Historia
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, Historia vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,49, alla behöriga antogs i HP och alla behöriga antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, Historia vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 163 personer, varav 17 i första hand. 20 antogs, alltså 8,2 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor56 %(91)
- Män44 %(72)
- 24 år eller yngre88 %144
- 25–34 år9 %15
- 35 år eller äldre2 %4
- Antagna kvinnor50 %(10)
- Antagna män50 %(10)
Anmälningskod ORU-19615. Källa: UHR.