Grundlärarprogrammet, inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-19611
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 295
- 45 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 1
- Sökande per plats
- 4,9
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 88 | 60 | −28 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 11 terminer (6 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,80). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 11 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 8.
Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,35). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 7.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2023 | 11,04 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2021 | 14,72 → alla behöriga antogs | 0,25 → alla behöriga antogs |
| HT 2020 | 15,50 → 15,38 (−0,12) | 0,45 → 0,05 (−0,40) |
| HT 2019 | 13,28 → alla behöriga antogs | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 13,50 → 13,30 (−0,20) | 0,30 → 0,20 (−0,10) |
| HT 2017 | 13,80 → alla behöriga antogs | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 15,40 → 14,28 (−1,12) | 0,50 → 0,20 (−0,30) |
| HT 2015 | 15,35 → 13,60 (−1,75) | 0,45 → 0,05 (−0,40) |
| HT 2014 | 14,50 → 13,70 (−0,80) | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2013 | 14,00 → alla behöriga antogs | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2023 (BI 11,04) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | 13,70 | 12,66 |
| HT 2015 | 13,60 | 13,53 |
| HT 2016 | 14,28 | 12,98 |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | 13,30 | 12,00 |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 15,38 | 13,13 |
| HT 2021 | Alla antogs | 12,30 |
| HT 2022 | Alla antogs | 12,52 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | 0,05 |
| HT 2016 | 0,20 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | 0,20 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,05 |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 228 | 24 |
| HT 2012 | 237 | 51 |
| HT 2013 | 313 | 61 |
| HT 2014 | 368 | 56 |
| HT 2015 | 457 | 56 |
| HT 2016 | 515 | 74 |
| HT 2017 | 375 | 59 |
| HT 2018 | 313 | 62 |
| HT 2019 | 330 | 62 |
| HT 2020 | 407 | 80 |
| HT 2021 | 393 | 69 |
| HT 2022 | 386 | 62 |
| HT 2023 | 321 | 70 |
| HT 2024 | 276 | 48 |
| HT 2025 | 253 | 42 |
| HT 2026 | 295 | 45 |
Om programmet
Grundlärarprogrammet, inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, vänder sig till dig som vill utbilda dig till lärare för elever i åldrarna 10-13 år. Som lärare i dessa skolår får du möjlighet att bidra till elevernas utveckling från att vara barn och ta steget in i tonåren. Under utbildningen får du utveckla både teoretiska och praktiska kunskaper.
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, lägst betyget C i Svenska 3 eller Svenska som andraspråk 3. Eller: Engelska nivå 2, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, lägst betyget C i Svenska nivå 3 eller Svenska som andraspråk nivå 3
- Examen
- Grundlärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundskollärare | 42 100 kr33–50 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Örebro universitet
- Grundlärarprogrammet, inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,6
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, HistoriaBI13,49HPAlla antogsSökande/plats8,2
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, EngelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,5
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, EngelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,6
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, HistoriaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,9
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, Idrott och hälsaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,1
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Idrott och hälsa, HistoriaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,5
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Idrott och hälsa, EngelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-19611
ORU-19611 · nationell antagning
295 sökande, 45 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 38 | Alla antogs | 25 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 12 | Alla antogs | 9 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 19 | Alla antogs | 9 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 18 | 910 | 17 | 1 |
Vanliga frågor om Grundlärarprogrammet, inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6
Vad krävdes för att komma in på Grundlärarprogrammet, inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6 vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundlärarprogrammet, inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6 vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 295 personer, varav 45 i första hand. 60 antogs, alltså 4,9 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor75 %(220)
- Män25 %(75)
- 24 år eller yngre84 %248
- 25–34 år14 %40
- 35 år eller äldre2 %7
- Antagna kvinnor75 %(45)
- Antagna män25 %(15)
Anmälningskod ORU-19611. Källa: UHR.