Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Historia
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-19623
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 106
- 20 i första hand
- Antagna
- 27
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 3,9
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 40 | 27 | −13 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 7 terminer och legat kvar i 5 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 1 av 7 terminer, minst 0,50 under i 1 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 4 terminer, legat kvar i 2 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 4 terminer, minst 0,10 under i 1 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2021 | 12,88 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2020 | 13,90 → 13,90 (±0) | – |
| HT 2017 | 14,93 → 14,93 (±0) | 0,30 → 0,30 (±0) |
| HT 2016 | 15,60 → 15,60 (±0) | 0,10 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 14,50 → 14,35 (−0,15) | – |
| HT 2014 | 14,80 → 14,80 (±0) | 0,55 → 0,60 (+0,05) |
| HT 2013 | 18,00 → 18,00 (±0) | 0,60 → 0,60 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2021 (BI 12,88) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2012 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2013 | 18,00 | Inget urval |
| HT 2014 | 14,80 | 15,01 |
| HT 2015 | 14,35 | 12,84 |
| HT 2016 | 15,60 | 15,98 |
| HT 2017 | 14,93 | 13,10 |
| HT 2018 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2019 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2020 | 13,90 | 12,21 |
| HT 2021 | Alla antogs | 15,67 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,60 |
| HT 2014 | 0,60 |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | 0,30 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2012 | 47 | 7 |
| HT 2013 | 106 | 11 |
| HT 2014 | 144 | 19 |
| HT 2015 | 161 | 23 |
| HT 2016 | 194 | 27 |
| HT 2017 | 153 | 18 |
| HT 2018 | 124 | 13 |
| HT 2019 | 86 | 15 |
| HT 2020 | 131 | 13 |
| HT 2021 | 138 | 22 |
| HT 2022 | 118 | 14 |
| HT 2023 | 92 | 13 |
| HT 2024 | 97 | 15 |
| HT 2025 | 114 | 16 |
| HT 2026 | 106 | 20 |
Om programmet
I programmet varvar du ämnesstudier i matematik och idrott och hälsa med verksamhetsförlagd utbildning och kurser i den utbildningsvetenskapliga kärnan. Matematik är ditt förstaämne och omfattar 120 hp, idrott och hälsa är ditt andraämne och omfattar 90 hp. Båda ämnena innehåller ämnesdidaktik. I utbildningen ingår verksamhetsförlagd utbildning om 30 hp. Det innebär att en del av din utbildning sker på skolor i regionen.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Idrott och hälsa 1, Matematik 4 eller Matematik D, Naturkunskap 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, lägst betyget C i Svenska 3 eller Svenska som andraspråk 3. Eller: Engelska nivå 2, Idrott och hälsa nivå 1, Matematik – fortsättning nivå 2, Naturkunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, lägst betyget C i Svenska nivå 3 eller Svenska som andraspråk nivå 3
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Örebro universitet
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, HistoriaBI13,49HPAlla antogsSökande/plats8,2
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, EngelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,5
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, EngelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,6
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, Idrott och hälsaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,1
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Idrott och hälsa, HistoriaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,5
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Idrott och hälsa, EngelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Idrott och hälsaBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Grundlärarprogrammet, inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-19623
ORU-19623 · nationell antagning
106 sökande, 20 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 15 | Alla antogs | 7 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 6 | Alla antogs | 5 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 11 | Alla antogs | 7 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 8 | 0 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Historia
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Historia vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Historia vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 106 personer, varav 20 i första hand. 27 antogs, alltså 3,9 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor75 %(80)
- Män25 %(26)
- 24 år eller yngre88 %93
- 25–34 år10 %11
- 35 år eller äldre2 %2
- Antagna kvinnor81 %(22)
- Antagna män19 %(5)
Anmälningskod ORU-19623. Källa: UHR.