Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Idrott och hälsa, Historia
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-19624
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 72
- 15 i första hand
- Antagna
- 16
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 4,5
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 22 | 16 | −6 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 7 terminer och legat kvar i 2 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,40). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 7 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2021 | 11,70 → 11,70 (±0) | – |
| HT 2017 | 12,35 → alla behöriga antogs | 0,35 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 15,20 → 12,70 (−2,50) | 0,75 → 0,40 (−0,35) |
| HT 2015 | 15,40 → 15,00 (−0,40) | 0,65 → 0,40 (−0,25) |
| HT 2014 | 14,44 → 13,10 (−1,34) | 0,40 → 0,25 (−0,15) |
| HT 2013 | 16,50 → 16,50 (±0) | 0,55 → 0,50 (−0,05) |
| HT 2012 | 15,70 → alla behöriga antogs | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2021 (BI 11,70) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 16,50 | 16,31 |
| HT 2014 | 13,10 | 17,29 |
| HT 2015 | 15,00 | 14,10 |
| HT 2016 | 12,70 | 15,94 |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 11,70 | 14,35 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,50 |
| HT 2014 | 0,25 |
| HT 2015 | 0,40 |
| HT 2016 | 0,40 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Inget urval |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 197 | 43 |
| HT 2012 | 142 | 26 |
| HT 2013 | 195 | 32 |
| HT 2014 | 153 | 25 |
| HT 2015 | 197 | 25 |
| HT 2016 | 213 | 30 |
| HT 2017 | 164 | 28 |
| HT 2018 | 151 | 24 |
| HT 2019 | 125 | 28 |
| HT 2020 | 110 | 24 |
| HT 2021 | 148 | 30 |
| HT 2022 | 123 | 21 |
| HT 2023 | 77 | 14 |
| HT 2024 | 91 | 14 |
| HT 2025 | 89 | 22 |
| HT 2026 | 72 | 15 |
Om programmet
I programmet varvar du ämnesstudier i matematik och idrott och hälsa med verksamhetsförlagd utbildning och kurser i den utbildningsvetenskapliga kärnan. Matematik är ditt förstaämne och omfattar 120 hp, idrott och hälsa är ditt andraämne och omfattar 90 hp. Båda ämnena innehåller ämnesdidaktik. I utbildningen ingår verksamhetsförlagd utbildning om 30 hp. Det innebär att en del av din utbildning sker på skolor i regionen.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Idrott och hälsa 1, Matematik 4 eller Matematik D, Naturkunskap 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, lägst betyget C i Svenska 3 eller Svenska som andraspråk 3. Eller: Engelska nivå 2, Idrott och hälsa nivå 1, Matematik – fortsättning nivå 2, Naturkunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, lägst betyget C i Svenska nivå 3 eller Svenska som andraspråk nivå 3
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Örebro universitet
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, Idrott och hälsaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,1
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Idrott och hälsa, EngelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Idrott och hälsaBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, HistoriaBI13,49HPAlla antogsSökande/plats8,2
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, EngelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,5
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, EngelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,6
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, HistoriaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,9
- Grundlärarprogrammet, inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-19624
ORU-19624 · nationell antagning
72 sökande, 15 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 6 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 6 | Alla antogs | 4 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 6 | Alla antogs | 5 | 0 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Idrott och hälsa, Historia
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Idrott och hälsa, Historia vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Idrott och hälsa, Historia vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 72 personer, varav 15 i första hand. 16 antogs, alltså 4,5 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor25 %(18)
- Män75 %(54)
- 24 år eller yngre88 %63
- 25–34 år10 %7
- 35 år eller äldre3 %2
- Antagna kvinnor19 %(3)
- Antagna män81 %(13)
Anmälningskod ORU-19624. Källa: UHR.