Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Engelska
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-19618
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 118
- 16 i första hand
- Antagna
- 26
- urval 2
- Reserver
- 16
- Sökande per plats
- 4,5
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 30 | 26 | −4 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 8 terminer, legat kvar i 2 och stigit i 4 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median +0,60). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 8 terminer, minst 0,50 under i 2 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 5 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 5 terminer, minst 0,10 under i 1 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2022 | 15,36 → 15,36 (±0) | 0,25 → 0,70 (+0,45) |
| HT 2020 | 13,41 → 13,41 (±0) | – |
| HT 2018 | 10,94 → 11,91 (+0,97) | – |
| HT 2017 | 14,42 → 15,14 (+0,72) | 0,40 → 0,40 (±0) |
| HT 2016 | 15,15 → 16,20 (+1,05) | 0,35 → 0,35 (±0) |
| HT 2015 | 14,70 → 15,30 (+0,60) | 0,35 → alla behöriga antogs |
| HT 2014 | 16,25 → 15,00 (−1,25) | 0,60 → 0,60 (±0) |
| HT 2013 | 14,80 → alla behöriga antogs | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2022 (BI 15,36) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | 15,00 | 16,33 |
| HT 2015 | 15,30 | 13,50 |
| HT 2016 | 16,20 | 17,10 |
| HT 2017 | 15,14 | 13,80 |
| HT 2018 | 11,91 | 14,38 |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 13,41 | 17,65 |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | 15,36 | 16,20 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | 0,60 |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | 0,35 |
| HT 2017 | 0,40 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | 0,70 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2012 | 53 | 4 |
| HT 2013 | 112 | 11 |
| HT 2014 | 191 | 28 |
| HT 2015 | 200 | 24 |
| HT 2016 | 215 | 27 |
| HT 2017 | 144 | 24 |
| HT 2018 | 132 | 26 |
| HT 2019 | 148 | 18 |
| HT 2020 | 142 | 21 |
| HT 2021 | 114 | 14 |
| HT 2022 | 133 | 31 |
| HT 2023 | 111 | 26 |
| HT 2024 | 93 | 14 |
| HT 2025 | 107 | 14 |
| HT 2026 | 118 | 16 |
Om programmet
I programmet varvar du ämnesstudier i matematik och idrott och hälsa med verksamhetsförlagd utbildning och kurser i den utbildningsvetenskapliga kärnan. Matematik är ditt förstaämne och omfattar 120 hp, idrott och hälsa är ditt andraämne och omfattar 90 hp. Båda ämnena innehåller ämnesdidaktik. I utbildningen ingår verksamhetsförlagd utbildning om 30 hp. Det innebär att en del av din utbildning sker på skolor i regionen.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Idrott och hälsa 1, Matematik 4 eller Matematik D, Naturkunskap 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, lägst betyget C i Svenska 3 eller Svenska som andraspråk 3. Eller: Engelska nivå 2, Idrott och hälsa nivå 1, Matematik – fortsättning nivå 2, Naturkunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, lägst betyget C i Svenska nivå 3 eller Svenska som andraspråk nivå 3
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Örebro universitet
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, HistoriaBI13,49HPAlla antogsSökande/plats8,2
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, EngelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,6
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, HistoriaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,9
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, Idrott och hälsaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,1
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Idrott och hälsa, HistoriaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,5
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Idrott och hälsa, EngelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Idrott och hälsaBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Grundlärarprogrammet, inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-19618
ORU-19618 · nationell antagning
118 sökande, 16 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 3 | 3,5 | 3 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 16 | Alla antogs | 14 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 8 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 15 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Engelska
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Engelska vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Engelska vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 118 personer, varav 16 i första hand. 26 antogs, alltså 4,5 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor72 %(85)
- Män28 %(33)
- 24 år eller yngre82 %97
- 25–34 år12 %14
- 35 år eller äldre6 %7
- Antagna kvinnor73 %(19)
- Antagna män27 %(7)
Anmälningskod ORU-19618. Källa: UHR.