Grundlärarprogrammet, inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-19610
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 367
- 73 i första hand
- Antagna
- 79
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 4,6
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 120 | 79 | −41 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 10 terminer och legat kvar i 1 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,90). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 10 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 6.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 5 terminer och legat kvar i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,08). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 5 terminer, minst 0,10 under i 3 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2022 | 11,77 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2021 | 12,93 → 12,03 (−0,90) | – |
| HT 2020 | 12,92 → 12,65 (−0,27) | – |
| HT 2019 | 12,00 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2017 | 11,89 → alla behöriga antogs | 0,20 → 0,20 (±0) |
| HT 2016 | 14,77 → 13,78 (−0,99) | 0,45 → 0,25 (−0,20) |
| HT 2015 | 14,80 → 13,70 (−1,10) | 0,45 → 0,40 (−0,05) |
| HT 2014 | 15,70 → 15,70 (±0) | 0,55 → 0,45 (−0,10) |
| HT 2013 | 14,96 → alla behöriga antogs | 0,10 → alla behöriga antogs |
| HT 2011 | 13,25 → alla behöriga antogs | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2022 (BI 11,77) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | 15,70 | 14,59 |
| HT 2015 | 13,70 | 13,03 |
| HT 2016 | 13,78 | 13,33 |
| HT 2017 | Alla antogs | 11,71 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 12,65 | 13,72 |
| HT 2021 | 12,03 | 13,85 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | 0,45 |
| HT 2015 | 0,40 |
| HT 2016 | 0,25 |
| HT 2017 | 0,20 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 377 | 60 |
| HT 2012 | 396 | 74 |
| HT 2013 | 450 | 64 |
| HT 2014 | 528 | 76 |
| HT 2015 | 590 | 93 |
| HT 2016 | 631 | 110 |
| HT 2017 | 517 | 86 |
| HT 2018 | 419 | 73 |
| HT 2019 | 444 | 79 |
| HT 2020 | 506 | 109 |
| HT 2021 | 548 | 94 |
| HT 2022 | 481 | 96 |
| HT 2023 | 405 | 90 |
| HT 2024 | 402 | 82 |
| HT 2025 | 392 | 104 |
| HT 2026 | 367 | 73 |
Om programmet
Grundlärarprogrammet, inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3, vänder sig till dig som vill utbilda dig till lärare för skolans yngsta elever. Som lärare i de första skolåren får du möjlighet att lägga den viktiga grunden för elevernas fortsatta lärande och utveckling. Under utbildningen får du utveckla både teoretiska och praktiska kunskaper.
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, lägst betyget C i Svenska 3 eller Svenska som andraspråk 3. Eller: Engelska nivå 2, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, lägst betyget C i Svenska nivå 3 eller Svenska som andraspråk nivå 3
- Examen
- Grundlärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundskollärare | 42 100 kr33–50 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Örebro universitet
- Grundlärarprogrammet, inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,9
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, HistoriaBI13,49HPAlla antogsSökande/plats8,2
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, EngelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,5
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, EngelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,6
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, HistoriaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,9
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, Idrott och hälsaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,1
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Idrott och hälsa, HistoriaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,5
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Idrott och hälsa, EngelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-19610
ORU-19610 · nationell antagning
367 sökande, 73 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 52 | Alla antogs | 27 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 16 | Alla antogs | 13 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 33 | Alla antogs | 23 | 0 |
| SA Sen anmälan | 946 | 16 | Alla antogs | 14 | 0 |
Vanliga frågor om Grundlärarprogrammet, inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3
Vad krävdes för att komma in på Grundlärarprogrammet, inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundlärarprogrammet, inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 367 personer, varav 73 i första hand. 79 antogs, alltså 4,6 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor91 %(335)
- Män9 %(32)
- 24 år eller yngre83 %304
- 25–34 år14 %52
- 35 år eller äldre3 %11
- Antagna kvinnor92 %(73)
- Antagna män8 %(6)
Anmälningskod ORU-19610. Källa: UHR.