Samhällsplanerarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-19604
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 583
- 78 i första hand
- Antagna
- 55
- urval 2
- Reserver
- 133
- Sökande per plats
- 10,6
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,69 | 16,09 | −0,6 |
| Högskoleprov (HP) | 0,70 | 0,60 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 16,04 | 16 | −0,04 |
| Antagna totalt | 90 | 55 | −35 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2015 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 12 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 1 (median −0,17). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 12 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2015 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 12 terminer och legat kvar i 3 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 9 av 12 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,69 → 16,09 (−0,60) | 0,70 → 0,60 (−0,10) |
| HT 2025 | 14,50 → 13,44 (−1,06) | 0,35 → 0,30 (−0,05) |
| HT 2024 | 14,39 → 14,14 (−0,25) | 0,40 → 0,35 (−0,05) |
| HT 2023 | 14,70 → 14,74 (+0,04) | 0,35 → 0,35 (±0) |
| HT 2022 | 15,28 → 15,14 (−0,14) | 0,55 → 0,50 (−0,05) |
| HT 2021 | 15,70 → 15,70 (±0) | 0,55 → 0,55 (±0) |
| HT 2020 | 16,10 → 16,00 (−0,10) | 0,55 → 0,50 (−0,05) |
| HT 2019 | 15,31 → 15,31 (±0) | 0,70 → 0,70 (±0) |
| HT 2018 | 15,70 → 15,70 (±0) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| HT 2017 | 15,82 → 15,39 (−0,43) | 0,70 → 0,65 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,69) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2015
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2015 | 15,71 | 15,09 |
| HT 2016 | 15,10 | 15,02 |
| HT 2017 | 15,39 | 15,70 |
| HT 2018 | 15,70 | 15,11 |
| HT 2019 | 15,31 | 14,96 |
| HT 2020 | 16,00 | 15,93 |
| HT 2021 | 15,70 | 15,77 |
| HT 2022 | 15,14 | 14,75 |
| HT 2023 | 14,74 | 12,07 |
| HT 2024 | 14,14 | 15,20 |
| HT 2025 | 13,44 | 14,16 |
| HT 2026 | 16,09 | 16,00 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2015 | 0,75 |
| HT 2016 | 0,65 |
| HT 2017 | 0,65 |
| HT 2018 | 0,60 |
| HT 2019 | 0,70 |
| HT 2020 | 0,50 |
| HT 2021 | 0,55 |
| HT 2022 | 0,50 |
| HT 2023 | 0,35 |
| HT 2024 | 0,35 |
| HT 2025 | 0,30 |
| HT 2026 | 0,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2015 | 587 | 63 |
| HT 2016 | 571 | 60 |
| HT 2017 | 725 | 74 |
| HT 2018 | 679 | 74 |
| HT 2019 | 639 | 100 |
| HT 2020 | 704 | 97 |
| HT 2021 | 627 | 69 |
| HT 2022 | 573 | 74 |
| HT 2023 | 561 | 71 |
| HT 2024 | 509 | 77 |
| HT 2025 | 529 | 46 |
| HT 2026 | 583 | 78 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 5| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Örebro universitet Örebro · Du tittar på den här | 16,09 | 0,60 | 10,6 | 583 |
| Stockholms universitet Stockholm | 15,23 | 0,90 | 8,2 | 657 |
| Karlstads universitet Karlstad | 14,73 | 0,60 | 7,2 | 430 |
| Umeå universitet Umeå | Alla antogs | Alla antogs | 4,0 | 298 |
| Högskolan i Gävle Gävle | Alla antogs | Alla antogs | 3,9 | 221 |
Om programmet
Samhällsplanering rör komplexa processer som påverkas av exempelvis befolkningsutveckling, förändringar i näringslivet, i miljön och i människors livsstilar. Inte minst konsekvenserna av en klimatförändring ställer samhället inför stora utmaningar. Här kommer samhällsplanering att spela en viktig roll. Där omsätts politiska visioner och mål till praktisk verklighet. Hur ska städer utformas och byggas i framtiden? Var ska skolor, sjukhus, arbetsplatser, bostäder, parker och affärsområden finnas?
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Planeringsarkitekter m.fl. | 47 700 kr39–60 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Planerare och utredare m.fl. | 46 100 kr35–62 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planeringsarkitekt vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Örebro universitet
- Magisterprogram i offentlig planering för hållbar utvecklingBI–HP–Sökande/plats–
- Sport managementBI15,90HP0,80Sökande/plats11,4
- JuristprogrammetBI20,21HP1,25Sökande/plats24,2
- SocionomprogrammetBI18,13HP0,85Sökande/plats22,9
- KriminologiprogrammetBI19,22HP1,00Sökande/plats41,6
- Kandidatprogram i samhällsanalysBI15,39HP0,65Sökande/plats7,1
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, HistoriaBI13,49HPAlla antogsSökande/plats8,2
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, EngelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-19604
ORU-19604 · nationell antagning
583 sökande, 78 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,69 | 52 | 16,09 | 31 | 103 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,04 | 6 | 16 | 4 | 30 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 31 | 0,60 | 19 | 71 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 13 |
Vanliga frågor om Samhällsplanerarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Samhällsplanerarprogrammet vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,09, HP 0,60 och BII 16. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Samhällsplanerarprogrammet vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 583 personer, varav 78 i första hand. 55 antogs, alltså 10,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Samhällsplanerarprogrammet vid Örebro universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,09 HT 2026 mot 13,44 HT 2025. Sökande: 583 mot 529.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Samhällsplanerarprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 5 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor58 %(338)
- Män42 %(245)
- 24 år eller yngre81 %474
- 25–34 år14 %84
- 35 år eller äldre4 %25
- Antagna kvinnor62 %(34)
- Antagna män38 %(21)
Anmälningskod ORU-19604. Källa: UHR.