Samhällsplanerarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1260
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 298
- 47 i första hand
- Antagna
- 75
- urval 2
- Reserver
- 2
- Sökande per plats
- 4
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 13,63 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 0,40 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 15,99 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 85 | 75 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 16 terminer (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,94). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 16 terminer, minst 0,50 under i 15 och minst 1,00 under i 14.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 16 terminer och legat kvar i 1 (6 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 15 av 16 terminer, minst 0,10 under i 15 och minst 0,20 under i 12.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 13,63 → alla behöriga antogs | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 15,00 → alla behöriga antogs | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 14,83 → alla behöriga antogs | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 16,17 → alla behöriga antogs | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 16,66 → 13,26 (−3,40) | 0,80 → 0,35 (−0,45) |
| HT 2021 | 17,59 → 17,10 (−0,49) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2020 | 18,17 → 16,69 (−1,48) | 0,85 → 0,65 (−0,20) |
| HT 2019 | 17,02 → 15,08 (−1,94) | 0,90 → 0,70 (−0,20) |
| HT 2018 | 17,34 → 14,42 (−2,92) | 0,90 → 0,60 (−0,30) |
| HT 2017 | 17,52 → 15,90 (−1,62) | 0,95 → 0,80 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 13,63) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 15,15 | 15,12 |
| HT 2013 | 15,20 | 19,35 |
| HT 2014 | 17,05 | 18,70 |
| HT 2015 | 17,70 | 18,65 |
| HT 2016 | 15,57 | 17,03 |
| HT 2017 | 15,90 | 16,56 |
| HT 2018 | 14,42 | 15,87 |
| HT 2019 | 15,08 | 15,04 |
| HT 2020 | 16,69 | 15,20 |
| HT 2021 | 17,10 | 15,79 |
| HT 2022 | 13,26 | 12,50 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,60 |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | 0,90 |
| HT 2015 | 0,90 |
| HT 2016 | 0,70 |
| HT 2017 | 0,80 |
| HT 2018 | 0,60 |
| HT 2019 | 0,70 |
| HT 2020 | 0,65 |
| HT 2021 | 0,70 |
| HT 2022 | 0,35 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 88 | 10 |
| HT 2009 | 160 | 23 |
| HT 2010 | 195 | 19 |
| HT 2011 | 165 | 22 |
| HT 2012 | 248 | 20 |
| HT 2013 | 269 | 23 |
| HT 2014 | 397 | 44 |
| HT 2015 | 424 | 50 |
| HT 2016 | 359 | 59 |
| HT 2017 | 390 | 59 |
| HT 2018 | 364 | 58 |
| HT 2019 | 322 | 59 |
| HT 2020 | 423 | 61 |
| HT 2021 | 418 | 60 |
| HT 2022 | 323 | 52 |
| HT 2023 | 317 | 63 |
| HT 2024 | 320 | 55 |
| HT 2025 | 343 | 55 |
| HT 2026 | 298 | 47 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 5| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Örebro universitet Örebro | 16,09 | 0,60 | 10,6 | 583 |
| Stockholms universitet Stockholm | 15,23 | 0,90 | 8,2 | 657 |
| Karlstads universitet Karlstad | 14,73 | 0,60 | 7,2 | 430 |
| Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 4,0 | 298 |
| Högskolan i Gävle Gävle | Alla antogs | Alla antogs | 3,9 | 221 |
Om programmet
Samhällsplanerarprogrammet är för dig som vill vara med och forma morgondagens samhälle. För att kunna planera för en gynnsam utveckling krävs kunskaper om hur samhället fungerar och förändras. Frågor som rör markanvändning nu och i framtiden, var människor bor och arbetar, kommunikationers roll och en långsiktigt hållbar utveckling är därför centrala delar av programmet.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Planeringsarkitekter m.fl. | 47 700 kr39–60 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Planerare och utredare m.fl. | 46 100 kr35–62 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planeringsarkitekt vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
- Masterprogram i samhällsplanering och hållbarhetBI–HP–Sökande/plats6,8
- Masterprogram i turism och hållbar utvecklingBI–HP–Sökande/plats–
- JuristprogrammetBI19,90HP1,25Sökande/plats20,5
- SocionomprogrammetBI18,27HP1,00Sökande/plats41,6
- SocionomprogrammetBI17,30HP0,70Sökande/plats8,1
- Masterprogram i socialt arbeteBI–HP–Sökande/plats15,7
- Magisterprogram i genus, rättvisa och samhälleBI–HP–Sökande/plats6,8
- SamhällsvetarprogrammetBI16,78HP0,70Sökande/plats7,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-P1260
UMU-P1260 · nationell antagning
298 sökande, 47 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 13,63 | 45 | Alla antogs | 29 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,99 | 5 | Alla antogs | 5 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,40 | 34 | Alla antogs | 22 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | 914 | 18 | 2 |
Vanliga frågor om Samhällsplanerarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Samhällsplanerarprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Samhällsplanerarprogrammet vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 298 personer, varav 47 i första hand. 75 antogs, alltså 4 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Samhällsplanerarprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 5 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor52 %(154)
- Män48 %(144)
- 24 år eller yngre79 %235
- 25–34 år18 %53
- 35 år eller äldre3 %10
- Antagna kvinnor59 %(44)
- Antagna män41 %(31)
Anmälningskod UMU-P1260. Källa: UHR.