Magisterprogram i genus, rättvisa och samhälle
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P2086
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i urvalsgrupperna HPAV (högskolepoäng, avancerad nivå).
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 427
- 210 i första hand
- Antagna
- 63
- urval 2
- Reserver
- 130
- Sökande per plats
- 6,8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Högskolepoäng (HPAV) | 278 | 285 | +7 |
| Antagna totalt | 85 | 63 | −22 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Högskolepoäng (HPAV): högskolepoäng, avancerad nivå
Visa som tabell
| Termin | Högskolepoäng (HPAV) |
|---|---|
| HT 2020 | 285 |
| HT 2021 | 285 |
| HT 2022 | 285 |
| HT 2023 | 285 |
| HT 2024 | 275 |
| HT 2025 | 270 |
| HT 2026 | 285 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2020 | 472 | 230 |
| HT 2021 | 517 | 231 |
| HT 2022 | 517 | 283 |
| HT 2023 | 493 | 259 |
| HT 2024 | 492 | 275 |
| HT 2025 | 457 | 248 |
| HT 2026 | 427 | 210 |
Om programmet
Har du redan en kandidatexamen och är intresserad av frågor rörande genus och maktrelationer? Detta helt nätbaserade program förbereder dig för ett arbetsliv där avancerad kunskap om och kritiska perspektiv på områden som jämställdhet, sociala normer, makt och likabehandling efterfrågas. Programmet har en stark tvärvetenskaplig profil där du som student får perspektiv på genus, etnicitet, sexualitet och klass från olika vetenskapliga discipliner.
- Omfattning
- 60 högskolepoäng, ca 1 år
- Behörighet
- Examen på grundnivå som omfattar minst 180 högskolepoäng eller motsvarande utländsk examen. Därutöver krävs Engelska för grundläggande behörighet för högskolestudier.
- Examen
- Magisterexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Liknande program vid Umeå universitet
- JuristprogrammetBI19,90HP1,25Sökande/plats20,5
- SocionomprogrammetBI18,27HP1,00Sökande/plats41,6
- SocionomprogrammetBI17,30HP0,70Sökande/plats8,1
- Masterprogram i socialt arbeteBI–HP–Sökande/plats15,7
- SamhällsvetarprogrammetBI16,78HP0,70Sökande/plats7,7
- SociologiprogrammetBI13,70HP0,35Sökande/plats6,3
- SamhällsplanerarprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,0
- Ämneslärarprogrammet - gymnasieskolan - Ingångsämne: SamhällskunskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats9,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-P2086
UMU-P2086 · nationell antagning
427 sökande, 210 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| HPAV Högskolepoäng, avancerad nivå | 278 | 85 | 285 | 63 | 130 |
Vanliga frågor om Magisterprogram i genus, rättvisa och samhälle
Vad krävdes för att komma in på Magisterprogram i genus, rättvisa och samhälle vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen HPAV 285. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Magisterprogram i genus, rättvisa och samhälle vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 427 personer, varav 210 i första hand. 63 antogs, alltså 6,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Magisterprogram i genus, rättvisa och samhälle vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i HPAV krävdes 285 HT 2026 mot 270 HT 2025. Sökande: 427 mot 457.
Hur görs urvalet till Magisterprogram i genus, rättvisa och samhälle vid Umeå universitet?
Urvalet görs inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i HPAV (högskolepoäng, avancerad nivå). Lärosätet bestämmer själv vilka meriter som räknas och poängskalan; se lärosätets egen sida för detaljer.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor82 %(349)
- Män18 %(78)
- 24 år eller yngre12 %51
- 25–34 år45 %194
- 35 år eller äldre43 %182
- Antagna kvinnor75 %(47)
- Antagna män25 %(16)
Anmälningskod UMU-P2086. Källa: UHR.