Juristprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1250
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 3 480
- 503 i första hand
- Antagna
- 170
- urval 2
- Reserver
- 1 145
- Sökande per plats
- 20,5
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,16 | 19,9 | −0,26 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,25 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20,35 | 20,2 | −0,15 |
| Antagna totalt | 200 | 170 | −30 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,27). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 13 av 17 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 19 terminer och legat kvar i 4 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 15 av 19 terminer, minst 0,10 under i 4 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,16 → 19,90 (−0,26) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2025 | 20,16 → 19,86 (−0,30) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2024 | 20,26 → 19,77 (−0,49) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2023 | 20,16 → 19,78 (−0,38) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2022 | 20,30 → 19,97 (−0,33) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2021 | 20,52 → 20,26 (−0,26) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2020 | 20,47 → 20,21 (−0,26) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2019 | 20,10 → 19,84 (−0,26) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2018 | 20,13 → 19,84 (−0,29) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2017 | 20,26 → 19,85 (−0,41) | 1,35 → 1,25 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,16) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 20,73 | 20,94 |
| HT 2011 | 20,63 | 20,60 |
| HT 2012 | 20,60 | 20,83 |
| HT 2013 | 20,80 | 20,90 |
| HT 2014 | 20,80 | 20,90 |
| HT 2015 | 20,40 | 20,60 |
| HT 2016 | 20,10 | 20,30 |
| HT 2017 | 19,85 | 20,00 |
| HT 2018 | 19,84 | 19,95 |
| HT 2019 | 19,84 | 20,16 |
| HT 2020 | 20,21 | 20,26 |
| HT 2021 | 20,26 | 20,31 |
| HT 2022 | 19,97 | 20,16 |
| HT 2023 | 19,78 | 19,64 |
| HT 2024 | 19,77 | 19,90 |
| HT 2025 | 19,86 | 20,33 |
| HT 2026 | 19,90 | 20,20 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,30 |
| HT 2009 | 1,40 |
| HT 2010 | 1,40 |
| HT 2011 | 1,30 |
| HT 2012 | 1,30 |
| HT 2013 | 1,30 |
| HT 2014 | 1,35 |
| HT 2015 | 1,35 |
| HT 2016 | 1,30 |
| HT 2017 | 1,25 |
| HT 2018 | 1,25 |
| HT 2019 | 1,20 |
| HT 2020 | 1,20 |
| HT 2021 | 1,20 |
| HT 2022 | 1,15 |
| HT 2023 | 1,15 |
| HT 2024 | 1,15 |
| HT 2025 | 1,20 |
| HT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 2 108 | 307 |
| HT 2009 | 2 604 | 312 |
| HT 2010 | 3 278 | 392 |
| HT 2011 | 3 035 | 323 |
| HT 2012 | 3 161 | 361 |
| HT 2013 | 3 698 | 451 |
| HT 2014 | 4 199 | 503 |
| HT 2015 | 4 000 | 468 |
| HT 2016 | 3 678 | 423 |
| HT 2017 | 3 635 | 415 |
| HT 2018 | 3 626 | 450 |
| HT 2019 | 2 868 | 418 |
| HT 2020 | 3 389 | 479 |
| HT 2021 | 3 628 | 513 |
| HT 2022 | 2 969 | 402 |
| HT 2023 | 3 026 | 407 |
| HT 2024 | 3 077 | 463 |
| HT 2025 | 3 442 | 480 |
| HT 2026 | 3 480 | 503 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 7| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 21,82 | 1,60 | 35,3 | 6 715 |
| Uppsala universitet Uppsala | 21,56 | 1,50 | 37,8 | 7 258 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 20,80 | 1,40 | 22,3 | 6 582 |
| Stockholms universitet Stockholm | 20,68 | 1,40 | 20,7 | 7 469 |
| Örebro universitet Örebro | 20,21 | 1,25 | 24,2 | 4 783 |
| Karlstads universitet Karlstad | 20,05 | 1,25 | 31,9 | 4 147 |
| Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här | 19,90 | 1,25 | 20,5 | 3 480 |
Om programmet
Vill du jobba med att hjälpa människor som advokat, arbeta internationellt med mänskliga rättigheter eller fördjupa dig i hur företag reglerar sina affärsrelationer? Då är juristprogrammet något för dig! Juristprogrammet förbereder dig för yrken där juristexamen är ett behörighetskrav, exempelvis domare, åklagare och advokat. På juristprogrammet får du möjlighet att självständigt arbeta med rättsliga problem och lära dig vad juridiken kan bidra med till samhällsutvecklingen.
- Omfattning
- 270 högskolepoäng, ca 4,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Historia nivå 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
- Examen
- Juristexamen/Juris kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Förvaltnings- och organisationsjurister | 55 600 kr | Medelstoraökar på 5 år |
| Affärs- och företagsjurister | 67 800 kr41–109 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Advokater | 66 000 kr47–100 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Åklagare | 63 000 kr41–83 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som jurist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
- SocionomprogrammetBI18,27HP1,00Sökande/plats41,6
- SocionomprogrammetBI17,30HP0,70Sökande/plats8,1
- Masterprogram i socialt arbeteBI–HP–Sökande/plats15,7
- Magisterprogram i genus, rättvisa och samhälleBI–HP–Sökande/plats6,8
- SamhällsvetarprogrammetBI16,78HP0,70Sökande/plats7,7
- SociologiprogrammetBI13,70HP0,35Sökande/plats6,3
- SamhällsplanerarprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,0
- Ämneslärarprogrammet - gymnasieskolan - Ingångsämne: SamhällskunskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats9,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-P1250
UMU-P1250 · nationell antagning
3 480 sökande, 503 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 4 | 2 | 39 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,16 | 103 | 19,9 | 88 | 988 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,35 | 13 | 20,2 | 11 | 249 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 79 | 1,25 | 67 | 872 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Juristprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Juristprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,9, HP 1,25 och BII 20,2. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Juristprogrammet vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 3 480 personer, varav 503 i första hand. 170 antogs, alltså 20,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Juristprogrammet vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,9 HT 2026 mot 19,86 HT 2025. Sökande: 3 480 mot 3 442.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Juristprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor69 %(2 387)
- Män31 %(1 093)
- 24 år eller yngre81 %2 819
- 25–34 år14 %500
- 35 år eller äldre5 %161
- Antagna kvinnor67 %(114)
- Antagna män33 %(56)
Anmälningskod UMU-P1250. Källa: UHR.