Juristprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80300
VT 2026urval 2 · LU-81300
Söktryck just nu, VT 2027: 4 146 sökande hittills (1 692 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 21,68, troligen mellan 21,39 och 21,82.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 6 715
- 2 296 i första hand
- Antagna
- 190
- urval 2
- Reserver
- 2 206
- Sökande per plats
- 35,3
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 4 666
- 1 785 i första hand
- Antagna
- 190
- urval 2
- Reserver
- 1 847
- Sökande per plats
- 24,6
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,93 | 21,82 | −0,11 |
| Högskoleprov (HP) | 1,60 | 1,60 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 21,88 | 21,8 | −0,08 |
| Antagna totalt | 220 | 190 | −30 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 28 av 33 terminer och legat kvar i 5 (median −0,10). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,25 eller mer under urval 1-gränsen.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 38 terminer och legat kvar i 27 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 11 av 38 terminer, minst 0,10 under i 4 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,93 → 21,82 (−0,11) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| VT 2026 | 21,47 → 21,25 (−0,22) | 1,50 → 1,50 (±0) |
| HT 2025 | 21,98 → 21,77 (−0,21) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| VT 2025 | 21,46 → 21,41 (−0,05) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2024 | 21,88 → 21,88 (±0) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| VT 2024 | 21,30 → 21,30 (±0) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2023 | 21,88 → 21,70 (−0,18) | 1,50 → 1,45 (−0,05) |
| VT 2023 | 21,25 → 21,15 (−0,10) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2022 | 21,83 → 21,69 (−0,14) | 1,50 → 1,50 (±0) |
| VT 2022 | 21,25 → 21,15 (−0,10) | 1,50 → 1,50 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,93) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 21,80 | 21,77 |
| VT 2011 | 21,40 | 21,63 |
| HT 2011 | 21,90 | 22,00 |
| VT 2012 | 21,46 | 21,50 |
| HT 2012 | 21,80 | 21,71 |
| VT 2013 | 21,30 | 21,30 |
| HT 2013 | 21,90 | 21,40 |
| VT 2014 | 21,60 | 21,50 |
| HT 2014 | 21,90 | 21,70 |
| VT 2015 | 21,20 | 21,60 |
| HT 2015 | 21,77 | 21,60 |
| VT 2016 | 21,19 | 20,73 |
| HT 2016 | 21,35 | 21,10 |
| VT 2017 | 21,10 | 20,94 |
| HT 2017 | 21,49 | 21,44 |
| VT 2018 | 20,99 | 20,95 |
| HT 2018 | 21,51 | 20,89 |
| VT 2019 | 21,04 | 20,94 |
| HT 2019 | 21,70 | 21,48 |
| VT 2020 | 21,15 | 21,15 |
| HT 2020 | 21,56 | 21,10 |
| VT 2021 | 21,25 | 21,25 |
| HT 2021 | 21,88 | 21,56 |
| VT 2022 | 21,15 | 21,30 |
| HT 2022 | 21,69 | 21,35 |
| VT 2023 | 21,15 | 21,00 |
| HT 2023 | 21,70 | 21,66 |
| VT 2024 | 21,30 | 21,35 |
| HT 2024 | 21,88 | 21,77 |
| VT 2025 | 21,41 | 21,46 |
| HT 2025 | 21,77 | 21,77 |
| VT 2026 | 21,25 | 21,56 |
| HT 2026 | 21,82 | 21,80 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 1,50 |
| HT 2008 | 1,50 |
| VT 2009 | 1,50 |
| HT 2009 | 1,50 |
| VT 2010 | 1,50 |
| HT 2010 | 1,60 |
| VT 2011 | 1,60 |
| HT 2011 | 1,60 |
| VT 2012 | 1,50 |
| HT 2012 | 1,50 |
| VT 2013 | 1,50 |
| HT 2013 | 1,50 |
| VT 2014 | 1,50 |
| HT 2014 | 1,55 |
| VT 2015 | 1,50 |
| HT 2015 | 1,60 |
| VT 2016 | 1,55 |
| HT 2016 | 1,55 |
| VT 2017 | 1,50 |
| HT 2017 | 1,60 |
| VT 2018 | 1,50 |
| HT 2018 | 1,55 |
| VT 2019 | 1,45 |
| HT 2019 | 1,55 |
| VT 2020 | 1,45 |
| HT 2020 | 1,45 |
| VT 2021 | 1,40 |
| HT 2021 | 1,60 |
| VT 2022 | 1,50 |
| HT 2022 | 1,50 |
| VT 2023 | 1,45 |
| HT 2023 | 1,45 |
| VT 2024 | 1,45 |
| HT 2024 | 1,55 |
| VT 2025 | 1,45 |
| HT 2025 | 1,55 |
| VT 2026 | 1,50 |
| HT 2026 | 1,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 4 031 | 1 045 |
| VT 2009 | 2 210 | 976 |
| HT 2009 | 4 982 | 1 270 |
| VT 2010 | 2 810 | 1 031 |
| HT 2010 | 6 075 | 1 484 |
| VT 2011 | 3 106 | 1 056 |
| HT 2011 | 5 138 | 1 413 |
| VT 2012 | 2 915 | 1 087 |
| HT 2012 | 5 547 | 1 441 |
| VT 2013 | 2 968 | 1 016 |
| HT 2013 | 6 115 | 1 743 |
| VT 2014 | 3 717 | 1 356 |
| HT 2014 | 6 879 | 1 927 |
| VT 2015 | 3 817 | 1 355 |
| HT 2015 | 6 197 | 1 777 |
| VT 2016 | 3 677 | 1 317 |
| HT 2016 | 5 881 | 1 801 |
| VT 2017 | 3 505 | 1 230 |
| HT 2017 | 6 197 | 1 702 |
| VT 2018 | 3 802 | 1 213 |
| HT 2018 | 6 033 | 1 644 |
| VT 2019 | 3 369 | 1 198 |
| HT 2019 | 5 062 | 1 535 |
| VT 2020 | 3 482 | 1 223 |
| HT 2020 | 5 981 | 1 838 |
| VT 2021 | 3 941 | 1 408 |
| HT 2021 | 6 231 | 1 910 |
| VT 2022 | 3 548 | 1 313 |
| HT 2022 | 5 698 | 1 721 |
| VT 2023 | 3 583 | 1 270 |
| HT 2023 | 5 811 | 1 770 |
| VT 2024 | 3 870 | 1 353 |
| HT 2024 | 6 235 | 2 005 |
| VT 2025 | 4 246 | 1 618 |
| HT 2025 | 6 641 | 2 198 |
| VT 2026 | 4 666 | 1 785 |
| HT 2026 | 6 715 | 2 296 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 7| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund · Du tittar på den här | 21,82 | 1,60 | 35,3 | 6 715 |
| Uppsala universitet Uppsala | 21,56 | 1,50 | 37,8 | 7 258 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 20,80 | 1,40 | 22,3 | 6 582 |
| Stockholms universitet Stockholm | 20,68 | 1,40 | 20,7 | 7 469 |
| Örebro universitet Örebro | 20,21 | 1,25 | 24,2 | 4 783 |
| Karlstads universitet Karlstad | 20,05 | 1,25 | 31,9 | 4 147 |
| Umeå universitet Umeå | 19,90 | 1,25 | 20,5 | 3 480 |
Om programmet
Är du intresserad av samhällsfrågor och tycker om att diskutera? Vill du ha ett yrke med mycket ansvar och möjligheter att påverka? Har du lätt för att se stora sammanhang och vara noggrann med detaljer - då kan du bli jurist. Juristprogrammet är en bred och analytisk utbildning som ger dig verktyg att förstå hur samhället är uppbyggt och varför det fungerar som det gör.
- Omfattning
- 270 högskolepoäng, ca 4,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Juristexamen/Juris kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Förvaltnings- och organisationsjurister | 55 600 kr | Medelstoraökar på 5 år |
| Affärs- och företagsjurister | 67 800 kr41–109 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Advokater | 66 000 kr47–100 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Åklagare | 63 000 kr41–83 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som jurist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Kandidatprogram i kriminologiBI19,90HP1,20Sökande/plats30,9
- SocionomprogrammetBI19,90HP1,15Sökande/plats38,1
- SocionomprogrammetBI18,33HP0,90Sökande/plats27,5
- Kandidatprogram i sociologiBI19,48HP1,15Sökande/plats17,6
- Kandidatprogram i samhällsplanering - urban och regional utvecklingBI19,95HP1,30Sökande/plats13,1
- Masterprogram i samhällsvetenskaplig dataanalysBI–HP–Sökande/plats4,6
- Masterprogram i klimatförändringar och samhälleBI–HP–Sökande/plats7,5
- Masterprogram i rättssociologiBI–HP–Sökande/plats5,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80300
LU-80300 · nationell antagning
6 715 sökande, 2 296 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AUJUR Lärosätets eget urval | Alla antogs | 23 | Alla antogs | 23 | 0 |
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 62 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,93 | 102 | 21,82 | 85 | 2 011 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,88 | 9 | 21,8 | 8 | 333 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 14 | Alla antogs | 13 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,60 | 70 | 1,60 | 59 | 1 703 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
VT 2026: anmälningskod LU-81300
LU-81300 · nationell antagning
4 666 sökande, 1 785 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AUJUR Lärosätets eget urval | Alla antogs | 20 | Alla antogs | 20 | 0 |
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 4 | 2 | 49 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,47 | 114 | 21,25 | 93 | 1 646 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,57 | 15 | 21,56 | 12 | 404 |
| HP Högskoleprovet | 1,50 | 78 | 1,50 | 63 | 1 459 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
Vanliga frågor om Juristprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Juristprogrammet vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,82, HP 1,60 och BII 21,8. VT 2026: BI 21,25, HP 1,50 och BII 21,56. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Juristprogrammet vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 6 715 personer, varav 2 296 i första hand. 190 antogs, alltså 35,3 sökande per antagen. Till VT 2027 har 4 146 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Juristprogrammet vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,82 HT 2026 mot 21,77 HT 2025. Sökande: 6 715 mot 6 641.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Juristprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor69 %(4 616)
- Män31 %(2 099)
- 24 år eller yngre86 %5 799
- 25–34 år10 %645
- 35 år eller äldre4 %271
- Antagna kvinnor62 %(118)
- Antagna män38 %(72)
Anmälningskod LU-80300. Källa: UHR.