Kandidatprogram i kriminologi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80434
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 3 401
- 553 i första hand
- Antagna
- 110
- urval 2
- Reserver
- 863
- Sökande per plats
- 30,9
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,47 | 19,9 | −0,57 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,20 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 19,81 | 19,64 | −0,17 |
| Antagna totalt | 115 | 110 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,60). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 15 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 18 terminer (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 18 terminer, minst 0,10 under i 11 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,47 → 19,90 (−0,57) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2025 | 20,68 → 20,09 (−0,59) | 1,25 → 1,10 (−0,15) |
| HT 2024 | 20,63 → 20,10 (−0,53) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2023 | 20,63 → 20,05 (−0,58) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2022 | 20,73 → 20,10 (−0,63) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2021 | 20,99 → 20,50 (−0,49) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2020 | 20,85 → 20,42 (−0,43) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2019 | 20,41 → 19,84 (−0,57) | 1,20 → 1,10 (−0,10) |
| HT 2018 | 19,85 → 19,11 (−0,74) | 1,20 → 1,05 (−0,15) |
| HT 2017 | 19,74 → 18,88 (−0,86) | 1,20 → 1,10 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,47) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 19,70 | 19,97 |
| HT 2011 | 19,70 | 18,46 |
| HT 2012 | 18,85 | 18,80 |
| HT 2013 | 19,60 | 17,40 |
| HT 2014 | 19,70 | 19,00 |
| HT 2015 | 19,10 | 17,93 |
| HT 2016 | 19,05 | 18,40 |
| HT 2017 | 18,88 | 18,57 |
| HT 2018 | 19,11 | 18,15 |
| HT 2019 | 19,84 | 19,39 |
| HT 2020 | 20,42 | 19,74 |
| HT 2021 | 20,50 | 20,41 |
| HT 2022 | 20,10 | 19,89 |
| HT 2023 | 20,05 | 19,32 |
| HT 2024 | 20,10 | 19,52 |
| HT 2025 | 20,09 | 19,45 |
| HT 2026 | 19,90 | 19,64 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2009 | 0,90 |
| HT 2010 | 1,10 |
| HT 2011 | 1,10 |
| HT 2012 | 0,90 |
| HT 2013 | 1,05 |
| HT 2014 | 1,15 |
| HT 2015 | 1,10 |
| HT 2016 | 1,15 |
| HT 2017 | 1,10 |
| HT 2018 | 1,05 |
| HT 2019 | 1,10 |
| HT 2020 | 1,20 |
| HT 2021 | 1,25 |
| HT 2022 | 1,20 |
| HT 2023 | 1,15 |
| HT 2024 | 1,15 |
| HT 2025 | 1,10 |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2009 | 1 187 | 257 |
| HT 2010 | 1 924 | 390 |
| HT 2011 | 1 854 | 335 |
| HT 2012 | 1 854 | 356 |
| HT 2013 | 2 280 | 395 |
| HT 2014 | 2 443 | 421 |
| HT 2015 | 2 853 | 435 |
| HT 2016 | 2 837 | 415 |
| HT 2017 | 2 781 | 427 |
| HT 2018 | 2 860 | 465 |
| HT 2019 | 3 220 | 660 |
| HT 2020 | 4 426 | 983 |
| HT 2021 | 4 642 | 837 |
| HT 2022 | 3 439 | 612 |
| HT 2023 | 3 078 | 523 |
| HT 2024 | 3 273 | 560 |
| HT 2025 | 3 388 | 624 |
| HT 2026 | 3 401 | 553 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet Stockholm | 20,00 | 1,20 | 66,2 | 3 639 |
| Lunds universitet Lund · Du tittar på den här | 19,90 | 1,20 | 30,9 | 3 401 |
| Mittuniversitetet Kandidatprogram i Kriminologi · Sundsvall | 17,40 | 0,75 | 15,2 | 911 |
Om programmet
Programmet ger dig verktygen att förstå samhällets mörka sidor och normerna som styr oss. Vi kombinerar teori och praktik i ett program som utbildar dig i att utreda, undersöka, analysera och förebygga brottslighet och påverka framtidens rättssamhälle. Kandidatprogrammet i kriminologi innebär tre års heltidsstudier som leder till en kandidatexamen i kriminologi med huvudområde inom sociologi eller rättssociologi.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Liknande program vid Lunds universitet
- JuristprogrammetBI21,82HP1,60Sökande/plats35,3
- Kandidatprogram i sociologi, Antagning till senare del, termin 5BIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Masterprogram i rättssociologiBI–HP–Sökande/plats5,4
- SocionomprogrammetBI19,90HP1,15Sökande/plats38,1
- SocionomprogrammetBI18,33HP0,90Sökande/plats27,5
- Kandidatprogram i sociologiBI19,48HP1,15Sökande/plats17,6
- Kandidatprogram i samhällsplanering - urban och regional utvecklingBI19,95HP1,30Sökande/plats13,1
- Masterprogram i samhällsvetenskaplig dataanalysBI–HP–Sökande/plats4,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80434
LU-80434 · nationell antagning
3 401 sökande, 553 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 1 | 22 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,47 | 67 | 19,9 | 64 | 769 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,81 | 6 | 19,64 | 6 | 136 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 38 | 1,20 | 37 | 529 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i kriminologi
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i kriminologi vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,9, HP 1,20 och BII 19,64. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i kriminologi vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 3 401 personer, varav 553 i första hand. 110 antogs, alltså 30,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i kriminologi vid Lunds universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,9 HT 2026 mot 20,09 HT 2025. Sökande: 3 401 mot 3 388.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Kandidatprogram i kriminologi mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor81 %(2 746)
- Män19 %(655)
- 24 år eller yngre88 %2 978
- 25–34 år9 %313
- 35 år eller äldre3 %110
- Antagna kvinnor79 %(87)
- Antagna män21 %(23)
Anmälningskod LU-80434. Källa: UHR.