Kandidatprogram i sociologi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80440
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 878
- 74 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 199
- Sökande per plats
- 17,6
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,18 | 19,48 | −0,7 |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,15 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 19,5 | 19,22 | −0,28 |
| Antagna totalt | 50 | 50 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (median −0,71). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,50 under i 6 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,10 under i 5 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,18 → 19,48 (−0,70) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2025 | 20,26 → 19,53 (−0,73) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2024 | 20,31 → 20,00 (−0,31) | 1,15 → 1,00 (−0,15) |
| HT 2023 | 20,57 → 19,66 (−0,91) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2022 | 20,42 → 19,43 (−0,99) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
| HT 2021 | 20,49 → 20,00 (−0,49) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
| HT 2020 | 20,35 → 19,79 (−0,56) | 1,20 → 1,05 (−0,15) |
| HT 2019 | 19,76 → 18,91 (−0,85) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,18) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2019 | 18,91 | 17,01 |
| HT 2020 | 19,79 | 18,08 |
| HT 2021 | 20,00 | 18,91 |
| HT 2022 | 19,43 | 18,35 |
| HT 2023 | 19,66 | 18,54 |
| HT 2024 | 20,00 | 20,05 |
| HT 2025 | 19,53 | 19,68 |
| HT 2026 | 19,48 | 19,22 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2019 | 1,00 |
| HT 2020 | 1,05 |
| HT 2021 | 1,05 |
| HT 2022 | 1,05 |
| HT 2023 | 1,10 |
| HT 2024 | 1,00 |
| HT 2025 | 1,10 |
| HT 2026 | 1,15 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2019 | 712 | 78 |
| HT 2020 | 913 | 107 |
| HT 2021 | 866 | 90 |
| HT 2022 | 746 | 70 |
| HT 2023 | 761 | 104 |
| HT 2024 | 842 | 87 |
| HT 2025 | 778 | 88 |
| HT 2026 | 878 | 74 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund · Du tittar på den här | 19,48 | 1,15 | 17,6 | 878 |
| Stockholms universitet Kandidatprogram i sociologi: Arbetsliv och arbetsmarknad · Stockholm | 14,84 | 0,60 | 11,9 | 415 |
Om programmet
Sociologi handlar om samspelet mellan människa och samhälle. Hur vi formar samhället och hur samhället formar oss. Sociologi kan förklara varför ojämlikhet uppstår, hur makt fungerar och hur förändring sker. Genom sociologi kan du få syn på det som i vanliga fall verkar osynligt. Sociologi hjälper dig att se hur normer, strukturer och makt påverkar våra liv, vad som ligger bakom människors beteenden och hur olika samhällen fungerar.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Liknande program vid Lunds universitet
- Kandidatprogram i utvecklingsstudierBI20,54HP1,15Sökande/plats14,4
- Kandidatprogram i sociologi, Antagning till senare del, termin 5BIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, Fysik (undervisning på engelska)BI22,29HP1,55Sökande/plats18,7
- JuristprogrammetBI21,82HP1,60Sökande/plats35,3
- Kandidatprogram i kriminologiBI19,90HP1,20Sökande/plats30,9
- SocionomprogrammetBI19,90HP1,15Sökande/plats38,1
- SocionomprogrammetBI18,33HP0,90Sökande/plats27,5
- Kandidatprogram i samhällsplanering - urban och regional utvecklingBI19,95HP1,30Sökande/plats13,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80440
LU-80440 · nationell antagning
878 sökande, 74 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 11 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,18 | 29 | 19,48 | 29 | 168 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,5 | 3 | 19,22 | 3 | 37 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 17 | 1,15 | 17 | 140 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i sociologi
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i sociologi vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,48, HP 1,15 och BII 19,22. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i sociologi vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 878 personer, varav 74 i första hand. 50 antogs, alltså 17,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i sociologi vid Lunds universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,48 HT 2026 mot 19,53 HT 2025. Sökande: 878 mot 778.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Kandidatprogram i sociologi mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor78 %(683)
- Män22 %(195)
- 24 år eller yngre87 %760
- 25–34 år11 %93
- 35 år eller äldre3 %25
- Antagna kvinnor72 %(36)
- Antagna män28 %(14)
Anmälningskod LU-80440. Källa: UHR.