Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LU-80446

BIGymnasiebetyg 19,95 av max 22,5 +0,05 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,30 av max 2 +0,15 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 20,52 av max 22,5 +0,94 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
588
108 i första hand
Antagna
45
urval 2
Reserver
108
Sökande per plats
13,1
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)20,4219,95−0,47
Högskoleprov (HP)1,401,30−0,10
Betyg (BII)20,5220,52Oförändrad
Antagna totalt4545Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 17 terminer och legat kvar i 1 (median −0,47). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 14 av 17 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 2.

Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 18 terminer och legat kvar i 3 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 15 av 18 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kandidatprogram i samhällsplanering - urban och regional utveckling (senaste 10 av 18 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202620,42 → 19,95 (−0,47)1,40 → 1,30 (−0,10)
HT 202520,21 → 19,90 (−0,31)1,25 → 1,15 (−0,10)
HT 202420,05 → 19,32 (−0,73)1,25 → 1,15 (−0,10)
HT 202320,00 → 18,23 (−1,77)1,25 → 1,20 (−0,05)
HT 202219,90 → 18,96 (−0,94)1,20 → 1,10 (−0,10)
HT 202119,74 → 18,85 (−0,89)1,20 → 1,15 (−0,05)
HT 202019,95 → 19,74 (−0,21)1,10 → 1,10 (±0)
HT 201919,42 → 19,17 (−0,25)1,10 → 1,05 (−0,05)
HT 201819,43 → 19,43 (±0)1,20 → 1,15 (−0,05)
HT 201719,58 → 19,00 (−0,58)1,25 → 1,15 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,42) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Den byggda miljön spelar stor roll för de problem som världen står inför, som segregation, ojämlikhet och klimatförändringar. Programmet i samhällsplanering lär dig att analysera städer och regioner för att förstå hur framtiden kan utformas mer hållbart. Samhällsplanering handlar om att förstå hur platser och människor hänger ihop. Allt från städers till landskaps utformning påverkar samhället och naturen.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Planeringsarkitekter m.fl. 47 700 kr39–60 tkr Medelstoraökar på 5 år
Planerare och utredare m.fl. 46 100 kr35–62 tkr Medelstoraökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planeringsarkitekt vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Lunds universitet

Alla program vid Lunds universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LU-80446

LU-80446 · nationell antagning

588 sökande, 108 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 1 3,5 1 4
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,42 26 19,95 26 91
BII Gymnasiebetyg med komplettering 20,52 3 20,52 3 22
HP Högskoleprovet 1,40 15 1,30 15 86

Vanliga frågor om Kandidatprogram i samhällsplanering - urban och regional utveckling

Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i samhällsplanering - urban och regional utveckling vid Lunds universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,95, HP 1,30 och BII 20,52. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kandidatprogram i samhällsplanering - urban och regional utveckling vid Lunds universitet?

HT 2026 sökte 588 personer, varav 108 i första hand. 45 antogs, alltså 13,1 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i samhällsplanering - urban och regional utveckling vid Lunds universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 19,95 HT 2026 mot 19,9 HT 2025. Sökande: 588 mot 587.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor57 %(333)
  • Män43 %(255)
  • 24 år eller yngre90 %528
  • 25–34 år8 %45
  • 35 år eller äldre3 %15
  • Antagna kvinnor64 %(29)
  • Antagna män36 %(16)

Anmälningskod LU-80446. Källa: UHR.