Politices kandidatprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80437
VT 2026urval 2 · LU-81401
Söktryck just nu, VT 2027: 1 168 sökande hittills (294 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 20,54, troligen mellan 20,16 och 20,91.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 501
- 300 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 413
- Sökande per plats
- 15
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 137
- 246 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 326
- Sökande per plats
- 11,4
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,9 | 20,48 | −0,42 |
| Högskoleprov (HP) | 1,45 | 1,45 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 21,1 | 20,65 | −0,45 |
| Antagna totalt | 100 | 100 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 32 av 33 terminer och legat kvar i 1 (median −0,61). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 32 av 33 terminer, minst 0,50 under i 22 och minst 1,00 under i 6.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 32 av 35 terminer och legat kvar i 3 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,08). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 32 av 35 terminer, minst 0,10 under i 18 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,90 → 20,48 (−0,42) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| VT 2026 | 20,10 → 19,79 (−0,31) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2025 | 20,73 → 20,30 (−0,43) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| VT 2025 | 19,84 → 19,53 (−0,31) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2024 | 20,57 → 19,90 (−0,67) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| VT 2024 | 19,79 → 19,22 (−0,57) | 1,25 → 1,15 (−0,10) |
| HT 2023 | 20,57 → 20,21 (−0,36) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| VT 2023 | 19,48 → 18,70 (−0,78) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2022 | 20,42 → 19,57 (−0,85) | 1,30 → 1,20 (−0,10) |
| VT 2022 | 18,70 → 17,18 (−1,52) | 1,10 → 1,10 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,90) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 17,32 | 17,62 |
| VT 2011 | 15,40 | 16,10 |
| HT 2011 | 19,69 | 19,40 |
| VT 2012 | 18,20 | 17,63 |
| HT 2012 | 19,95 | 19,65 |
| VT 2013 | 18,95 | 18,50 |
| HT 2013 | 20,27 | 19,88 |
| VT 2014 | 19,15 | 19,75 |
| HT 2014 | 20,48 | 19,65 |
| VT 2015 | 19,10 | 18,37 |
| HT 2015 | 20,05 | 18,98 |
| VT 2016 | 18,70 | 18,55 |
| HT 2016 | 20,40 | 20,60 |
| VT 2017 | 18,40 | 18,52 |
| HT 2017 | 19,22 | 19,40 |
| VT 2018 | 17,50 | 18,50 |
| HT 2018 | 18,70 | 19,50 |
| VT 2019 | 17,55 | 17,90 |
| HT 2019 | 19,21 | 19,80 |
| VT 2020 | 17,39 | 19,00 |
| HT 2020 | 20,00 | 20,26 |
| VT 2021 | 18,95 | 19,20 |
| HT 2021 | 19,60 | 19,80 |
| VT 2022 | 17,18 | 18,50 |
| HT 2022 | 19,57 | 20,63 |
| VT 2023 | 18,70 | 18,85 |
| HT 2023 | 20,21 | 20,65 |
| VT 2024 | 19,22 | 19,74 |
| HT 2024 | 19,90 | 20,65 |
| VT 2025 | 19,53 | 20,14 |
| HT 2025 | 20,30 | 20,45 |
| VT 2026 | 19,79 | 20,35 |
| HT 2026 | 20,48 | 20,65 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | Alla antogs |
| HT 2008 | Alla antogs |
| VT 2009 | Alla antogs |
| HT 2009 | 1,00 |
| VT 2010 | Alla antogs |
| HT 2010 | 0,70 |
| VT 2011 | 1,00 |
| HT 2011 | 1,20 |
| VT 2012 | 1,00 |
| HT 2012 | 1,20 |
| VT 2013 | 1,10 |
| HT 2013 | 1,30 |
| VT 2014 | 1,25 |
| HT 2014 | 1,35 |
| VT 2015 | 1,25 |
| HT 2015 | 1,30 |
| VT 2016 | 1,25 |
| HT 2016 | 1,30 |
| VT 2017 | 1,15 |
| HT 2017 | 1,20 |
| VT 2018 | 1,15 |
| HT 2018 | 1,20 |
| VT 2019 | 1,10 |
| HT 2019 | 1,25 |
| VT 2020 | 1,05 |
| HT 2020 | 1,15 |
| VT 2021 | 1,05 |
| HT 2021 | 1,25 |
| VT 2022 | 1,10 |
| HT 2022 | 1,20 |
| VT 2023 | 1,10 |
| HT 2023 | 1,25 |
| VT 2024 | 1,15 |
| HT 2024 | 1,40 |
| VT 2025 | 1,25 |
| HT 2025 | 1,35 |
| VT 2026 | 1,35 |
| HT 2026 | 1,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 685 | 178 |
| VT 2009 | 326 | 96 |
| HT 2009 | 774 | 142 |
| VT 2010 | 414 | 96 |
| HT 2010 | 811 | 131 |
| VT 2011 | 470 | 111 |
| HT 2011 | 977 | 156 |
| VT 2012 | 524 | 127 |
| HT 2012 | 1 084 | 174 |
| VT 2013 | 638 | 155 |
| HT 2013 | 1 174 | 188 |
| VT 2014 | 701 | 154 |
| HT 2014 | 1 173 | 187 |
| VT 2015 | 739 | 146 |
| HT 2015 | 1 148 | 184 |
| VT 2016 | 697 | 147 |
| HT 2016 | 1 081 | 154 |
| VT 2017 | 646 | 119 |
| HT 2017 | 968 | 157 |
| VT 2018 | 681 | 137 |
| HT 2018 | 1 035 | 148 |
| VT 2019 | 628 | 146 |
| HT 2019 | 840 | 151 |
| VT 2020 | 577 | 150 |
| HT 2020 | 944 | 169 |
| VT 2021 | 654 | 167 |
| HT 2021 | 940 | 163 |
| VT 2022 | 583 | 118 |
| HT 2022 | 1 016 | 167 |
| VT 2023 | 653 | 157 |
| HT 2023 | 1 115 | 217 |
| VT 2024 | 803 | 198 |
| HT 2024 | 1 253 | 236 |
| VT 2025 | 996 | 227 |
| HT 2025 | 1 452 | 280 |
| VT 2026 | 1 137 | 246 |
| HT 2026 | 1 501 | 300 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund · Du tittar på den här | 20,48 | 1,45 | 15,0 | 1 501 |
| Umeå universitet Umeå | 17,75 | 1,00 | 6,1 | 334 |
Om programmet
Vill du förstå hur politik och ekonomi formar vårt samhälle och hur du själv kan påverka dess utveckling? Här får du verktyg att analysera samhällsförändringar, både lokala och globala, med möjlighet att anpassa utbildningen efter dina intressen och framtidsmål. Politices kandidatprogrammet (pol.kand.) är en samhällsvetenskaplig utbildning som kombinerar politik och ekonomi.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Planerare och utredare m.fl. | 46 100 kr35–62 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planerare och utredare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Masterprogram i statsvetenskapBI–HP–Sökande/plats10,7
- Kandidatprogram i praktisk filosofi, politik och ekonomiBI20,25HP1,40Sökande/plats19,5
- Masterprogram i European AffairsBI–HP–Sökande/plats7,2
- Kandidatprogram i samhällsplanering - urban och regional utvecklingBI19,95HP1,30Sökande/plats13,1
- Kandidatprogram i utvecklingsstudierBI20,54HP1,15Sökande/plats14,4
- Masterprogram i European Affairs, Offentlig förvaltningBI–HP–Sökande/plats4,3
- Kandidatprogram i International BusinessBI21,98HP1,70Sökande/plats66,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80437
LU-80437 · nationell antagning
1 501 sökande, 300 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | 4 | 1 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,9 | 56 | 20,48 | 56 | 342 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,1 | 8 | 20,65 | 8 | 91 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,45 | 33 | 1,45 | 33 | 381 |
VT 2026: anmälningskod LU-81401
LU-81401 · nationell antagning
1 137 sökande, 246 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,1 | 56 | 19,79 | 55 | 254 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,4 | 10 | 20,35 | 11 | 104 |
| HP Högskoleprovet | 1,40 | 34 | 1,35 | 34 | 299 |
Vanliga frågor om Politices kandidatprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Politices kandidatprogrammet vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,48, HP 1,45 och BII 20,65. VT 2026: BI 19,79, HP 1,35 och BII 20,35. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Politices kandidatprogrammet vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 1 501 personer, varav 300 i första hand. 100 antogs, alltså 15 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 168 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Politices kandidatprogrammet vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,48 HT 2026 mot 20,3 HT 2025. Sökande: 1 501 mot 1 452.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Politices kandidatprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor54 %(813)
- Män46 %(688)
- 24 år eller yngre96 %1 441
- 25–34 år4 %55
- 35 år eller äldre0 %5
- Antagna kvinnor63 %(63)
- Antagna män37 %(37)
Anmälningskod LU-80437. Källa: UHR.