Politices kandidatprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1256
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 334
- 46 i första hand
- Antagna
- 55
- urval 2
- Reserver
- 42
- Sökande per plats
- 6,1
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,35 | 17,75 | −0,6 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 1,00 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,75 | 17,52 | −1,23 |
| Antagna totalt | 55 | 55 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 16 terminer och legat kvar i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,23). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 15 av 16 terminer, minst 0,50 under i 14 och minst 1,00 under i 10.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 16 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 16 terminer, minst 0,10 under i 13 och minst 0,20 under i 8.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,35 → 17,75 (−0,60) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2025 | 18,30 → 17,07 (−1,23) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| HT 2024 | 17,18 → 15,52 (−1,66) | 0,95 → 0,65 (−0,30) |
| HT 2023 | 17,99 → 14,44 (−3,55) | 0,90 → 0,45 (−0,45) |
| HT 2022 | 16,60 → alla behöriga antogs | 0,80 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 18,18 → 14,34 (−3,84) | 0,85 → 0,40 (−0,45) |
| HT 2020 | 19,00 → 17,76 (−1,24) | 1,05 → 0,85 (−0,20) |
| HT 2019 | 18,41 → 16,81 (−1,60) | 1,00 → 0,85 (−0,15) |
| HT 2018 | 18,96 → 17,99 (−0,97) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| HT 2017 | 18,54 → 16,75 (−1,79) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,35) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | 16,10 | 17,67 |
| HT 2012 | 18,90 | 17,02 |
| HT 2013 | 18,80 | 17,98 |
| HT 2014 | 18,70 | 19,30 |
| HT 2015 | 19,40 | 16,60 |
| HT 2016 | 19,43 | 16,10 |
| HT 2017 | 16,75 | 17,40 |
| HT 2018 | 17,99 | 16,51 |
| HT 2019 | 16,81 | 16,79 |
| HT 2020 | 17,76 | 18,25 |
| HT 2021 | 14,34 | 18,47 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | 14,44 | 17,10 |
| HT 2024 | 15,52 | 16,23 |
| HT 2025 | 17,07 | 15,98 |
| HT 2026 | 17,75 | 17,52 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | 0,50 |
| HT 2012 | 1,10 |
| HT 2013 | 1,05 |
| HT 2014 | 1,00 |
| HT 2015 | 1,15 |
| HT 2016 | 0,95 |
| HT 2017 | 0,90 |
| HT 2018 | 0,90 |
| HT 2019 | 0,85 |
| HT 2020 | 0,85 |
| HT 2021 | 0,40 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | 0,45 |
| HT 2024 | 0,65 |
| HT 2025 | 0,90 |
| HT 2026 | 1,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 253 | 40 |
| HT 2012 | 482 | 86 |
| HT 2013 | 519 | 85 |
| HT 2014 | 529 | 76 |
| HT 2015 | 507 | 72 |
| HT 2016 | 422 | 56 |
| HT 2017 | 431 | 53 |
| HT 2018 | 414 | 49 |
| HT 2019 | 322 | 59 |
| HT 2020 | 402 | 63 |
| HT 2021 | 312 | 41 |
| HT 2022 | 266 | 37 |
| HT 2023 | 273 | 34 |
| HT 2024 | 299 | 49 |
| HT 2025 | 313 | 51 |
| HT 2026 | 334 | 46 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 20,48 | 1,45 | 15,0 | 1 501 |
| Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här | 17,75 | 1,00 | 6,1 | 334 |
Om programmet
Vill du jobba med samhällsutveckling i Sverige eller utomlands så är Politices kandidatprogrammet (Polkand) en utbildning som passar dig. Efter utbildningen kan du jobba på till exempel internationella, centrala eller lokala myndigheter där du kan delta i och bidra till policyutveckling, projektplanering eller utvärdering och analys. Först läser du statsvetenskap, nationalekonomi, statistik och juridik.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet och Engelska 6/nivå 2, Matematik 2a eller 2b eller 2c/nivå 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2/nivå 1b eller 1a1+1a2. För fördjupningar inom nationalekonomi eller statistik utöver det som ingår i programmets basblock krävs Matematik 3b eller 3c eller Matematik fortsättning nivå 1 b eller 1c eller Matematik C.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Planerare och utredare m.fl. | 46 100 kr35–62 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planerare och utredare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
- Kandidatprogram i filosofi och samhällsanalysBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,6
- Masterprogram i statsvetenskapBI–HP–Sökande/plats–
- Programmet för internationell kris- och konflikthanteringBI16,04HP0,60Sökande/plats5,6
- Programmet i statistik och data scienceBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-P1256
UMU-P1256 · nationell antagning
334 sökande, 46 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,35 | 30 | 17,75 | 29 | 33 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,75 | 3 | 17,52 | 4 | 11 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 22 | 1,00 | 22 | 31 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Politices kandidatprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Politices kandidatprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,75, HP 1,00 och BII 17,52. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Politices kandidatprogrammet vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 334 personer, varav 46 i första hand. 55 antogs, alltså 6,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Politices kandidatprogrammet vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,75 HT 2026 mot 17,07 HT 2025. Sökande: 334 mot 313.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Politices kandidatprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor50 %(166)
- Män50 %(168)
- 24 år eller yngre91 %304
- 25–34 år7 %25
- 35 år eller äldre1 %5
- Antagna kvinnor60 %(33)
- Antagna män40 %(22)
Anmälningskod UMU-P1256. Källa: UHR.