Programmet för internationell kris- och konflikthantering
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1254
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 306
- 66 i första hand
- Antagna
- 55
- urval 2
- Reserver
- 28
- Sökande per plats
- 5,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,01 | 16,04 | −1,97 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 0,60 | −0,40 |
| Betyg (BII) | 17,85 | 16,14 | −1,71 |
| Antagna totalt | 55 | 55 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,77). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 6.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,01 → 16,04 (−1,97) | 1,00 → 0,60 (−0,40) |
| HT 2025 | 17,40 → 14,32 (−3,08) | 0,85 → 0,45 (−0,40) |
| HT 2024 | 16,79 → alla behöriga antogs | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 17,70 → 14,62 (−3,08) | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 17,98 → alla behöriga antogs | 0,90 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 18,70 → 18,02 (−0,68) | 0,95 → 0,80 (−0,15) |
| HT 2020 | 20,00 → 19,22 (−0,78) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2019 | 18,46 → 16,69 (−1,77) | 0,95 → 0,80 (−0,15) |
| HT 2018 | 18,33 → 17,44 (−0,89) | 1,15 → 0,90 (−0,25) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,01) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 17,44 | 16,54 |
| HT 2019 | 16,69 | 16,27 |
| HT 2020 | 19,22 | 17,81 |
| HT 2021 | 18,02 | 17,26 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | 14,62 | 13,85 |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 14,32 | 16,68 |
| HT 2026 | 16,04 | 16,14 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,90 |
| HT 2019 | 0,80 |
| HT 2020 | 0,85 |
| HT 2021 | 0,80 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,45 |
| HT 2026 | 0,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 401 | 69 |
| HT 2019 | 359 | 75 |
| HT 2020 | 453 | 87 |
| HT 2021 | 407 | 89 |
| HT 2022 | 340 | 70 |
| HT 2023 | 278 | 47 |
| HT 2024 | 304 | 50 |
| HT 2025 | 347 | 52 |
| HT 2026 | 306 | 66 |
Om programmet
På programmet för internationell kris- och konflikthantering (IKK) lär du dig om hur olika typer av kriser och konflikter uppstår och hur de kan förebyggas och hanteras. Du studerar olika vägar till konfliktlösning, försoning och återuppbyggnad av samhällen. Med kunskaper om hantering av kriser och konflikter har du en användbar kompetens för arbete i många olika sammanhang - både i Sverige och internationellt.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Liknande program vid Umeå universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-P1254
UMU-P1254 · nationell antagning
306 sökande, 66 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,01 | 28 | 16,04 | 29 | 21 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,85 | 3 | 16,14 | 3 | 9 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 22 | 0,60 | 22 | 4 |
Vanliga frågor om Programmet för internationell kris- och konflikthantering
Vad krävdes för att komma in på Programmet för internationell kris- och konflikthantering vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,04, HP 0,60 och BII 16,14. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Programmet för internationell kris- och konflikthantering vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 306 personer, varav 66 i första hand. 55 antogs, alltså 5,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Programmet för internationell kris- och konflikthantering vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,04 HT 2026 mot 14,32 HT 2025. Sökande: 306 mot 347.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor60 %(183)
- Män40 %(123)
- 24 år eller yngre79 %242
- 25–34 år17 %53
- 35 år eller äldre4 %11
- Antagna kvinnor53 %(29)
- Antagna män47 %(26)
Anmälningskod UMU-P1254. Källa: UHR.