Kandidatprogram i praktisk filosofi, politik och ekonomi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80805
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 778
- 135 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 167
- Sökande per plats
- 19,5
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,83 | 20,25 | −0,58 |
| Högskoleprov (HP) | 1,45 | 1,40 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 20,95 | 20,95 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 50 | 40 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 13 terminer och legat kvar i 1 (median −0,53). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 11 av 13 terminer, minst 0,50 under i 8 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 13 terminer och legat kvar i 5 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 8 av 13 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,83 → 20,25 (−0,58) | 1,45 → 1,40 (−0,05) |
| HT 2025 | 20,68 → 20,00 (−0,68) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2024 | 20,21 → 19,68 (−0,53) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2023 | 20,00 → 19,58 (−0,42) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2022 | 20,21 → 19,27 (−0,94) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2021 | 20,63 → 19,79 (−0,84) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
| HT 2020 | 20,30 → 19,79 (−0,51) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2019 | 19,40 → 19,25 (−0,15) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2018 | 19,22 → 18,96 (−0,26) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
| HT 2017 | 19,84 → 18,87 (−0,97) | 1,40 → 1,30 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,83) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2014
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2014 | 20,35 | 20,05 |
| HT 2015 | 20,04 | 19,50 |
| HT 2016 | 19,68 | 19,90 |
| HT 2017 | 18,87 | 19,60 |
| HT 2018 | 18,96 | 19,85 |
| HT 2019 | 19,25 | 19,10 |
| HT 2020 | 19,79 | 21,05 |
| HT 2021 | 19,79 | 20,15 |
| HT 2022 | 19,27 | 19,74 |
| HT 2023 | 19,58 | 19,49 |
| HT 2024 | 19,68 | 20,98 |
| HT 2025 | 20,00 | 20,17 |
| HT 2026 | 20,25 | 20,95 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2014 | 1,35 |
| HT 2015 | 1,30 |
| HT 2016 | 1,35 |
| HT 2017 | 1,30 |
| HT 2018 | 1,30 |
| HT 2019 | 1,40 |
| HT 2020 | 1,25 |
| HT 2021 | 1,30 |
| HT 2022 | 1,35 |
| HT 2023 | 1,20 |
| HT 2024 | 1,35 |
| HT 2025 | 1,35 |
| HT 2026 | 1,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2014 | 612 | 100 |
| HT 2015 | 621 | 71 |
| HT 2016 | 560 | 75 |
| HT 2017 | 598 | 94 |
| HT 2018 | 597 | 81 |
| HT 2019 | 480 | 77 |
| HT 2020 | 582 | 83 |
| HT 2021 | 568 | 92 |
| HT 2022 | 438 | 56 |
| HT 2023 | 406 | 49 |
| HT 2024 | 566 | 78 |
| HT 2025 | 640 | 87 |
| HT 2026 | 778 | 135 |
Om programmet
Är du intresserad av politik och samhällsfrågor? Vill du bättre förstå hur samhället fungerar och hur du kan påverka det? I det tvärvetenskapliga programmet i praktisk filosofi, politik och ekonomi (PPE) lär du dig att analysera och lösa komplexa samhällsfrågor. Programmet passar dig som vill arbeta med viktiga samhällsfrågor och förstå samhällets ideologiska, sociala och ekonomiska mekanismer.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Liknande program vid Lunds universitet
- Politices kandidatprogrammetBI20,48HP1,45Sökande/plats15,0
- Ekonomie kandidatprogramBI21,04HP1,50Sökande/plats18,6
- Kandidatprogram i teoretisk filosofi: Kritisk utredareBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,6
- Masterprogram i statsvetenskapBI–HP–Sökande/plats10,7
- Kandidatprogram i International BusinessBI21,98HP1,70Sökande/plats66,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80805
LU-80805 · nationell antagning
778 sökande, 135 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,83 | 28 | 20,25 | 23 | 126 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,95 | 4 | 20,95 | 3 | 48 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,45 | 17 | 1,40 | 13 | 146 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i praktisk filosofi, politik och ekonomi
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i praktisk filosofi, politik och ekonomi vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,25, HP 1,40 och BII 20,95. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i praktisk filosofi, politik och ekonomi vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 778 personer, varav 135 i första hand. 40 antogs, alltså 19,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i praktisk filosofi, politik och ekonomi vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,25 HT 2026 mot 20 HT 2025. Sökande: 778 mot 640.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor50 %(386)
- Män50 %(392)
- 24 år eller yngre94 %729
- 25–34 år5 %42
- 35 år eller äldre1 %7
- Antagna kvinnor57 %(23)
- Antagna män43 %(17)
Anmälningskod LU-80805. Källa: UHR.