Ekonomie kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80415
VT 2026urval 2 · LU-81420
Söktryck just nu, VT 2027: 2 795 sökande hittills (1 219 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 20,75, troligen mellan 20,55 och 21,05.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 5 579
- 1 675 i första hand
- Antagna
- 300
- urval 2
- Reserver
- 1 474
- Sökande per plats
- 18,6
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 3 173
- 1 316 i första hand
- Antagna
- 240
- urval 2
- Reserver
- 1 053
- Sökande per plats
- 13,2
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,44 | 21,04 | −0,4 |
| Högskoleprov (HP) | 1,55 | 1,50 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 21,63 | 21,5 | −0,13 |
| Antagna totalt | 320 | 300 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 33 terminer (median −0,32). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 25 av 33 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 23 av 38 terminer och legat kvar i 15 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 23 av 38 terminer, minst 0,10 under i 8 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,44 → 21,04 (−0,40) | 1,55 → 1,50 (−0,05) |
| VT 2026 | 20,61 → 20,35 (−0,26) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2025 | 21,30 → 20,99 (−0,31) | 1,50 → 1,50 (±0) |
| VT 2025 | 20,46 → 20,21 (−0,25) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2024 | 21,30 → 20,93 (−0,37) | 1,50 → 1,40 (−0,10) |
| VT 2024 | 20,26 → 19,90 (−0,36) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
| HT 2023 | 21,15 → 20,78 (−0,37) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| VT 2023 | 20,05 → 19,70 (−0,35) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2022 | 21,04 → 20,63 (−0,41) | 1,40 → 1,30 (−0,10) |
| VT 2022 | 19,79 → 19,32 (−0,47) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,44) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 20,20 | 19,85 |
| VT 2011 | 19,13 | 19,60 |
| HT 2011 | 20,50 | 20,19 |
| VT 2012 | 19,75 | 19,85 |
| HT 2012 | 21,06 | 20,66 |
| VT 2013 | 20,20 | 20,30 |
| HT 2013 | 20,96 | 20,65 |
| VT 2014 | 20,20 | 20,40 |
| HT 2014 | 21,05 | 21,00 |
| VT 2015 | 19,75 | 19,80 |
| HT 2015 | 20,60 | 20,20 |
| VT 2016 | 19,90 | 19,85 |
| HT 2016 | 20,50 | 20,25 |
| VT 2017 | 19,70 | 20,05 |
| HT 2017 | 20,20 | 19,55 |
| VT 2018 | 19,53 | 19,40 |
| HT 2018 | 20,31 | 20,30 |
| VT 2019 | 19,43 | 19,71 |
| HT 2019 | 20,31 | 19,95 |
| VT 2020 | 19,30 | 19,62 |
| HT 2020 | 20,57 | 20,60 |
| VT 2021 | 20,05 | 20,29 |
| HT 2021 | 20,36 | 20,26 |
| VT 2022 | 19,32 | 19,69 |
| HT 2022 | 20,63 | 20,73 |
| VT 2023 | 19,70 | 19,85 |
| HT 2023 | 20,78 | 21,06 |
| VT 2024 | 19,90 | 20,31 |
| HT 2024 | 20,93 | 20,99 |
| VT 2025 | 20,21 | 20,60 |
| HT 2025 | 20,99 | 21,08 |
| VT 2026 | 20,35 | 20,68 |
| HT 2026 | 21,04 | 21,50 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 0,90 |
| HT 2008 | 1,10 |
| VT 2009 | 1,00 |
| HT 2009 | 1,20 |
| VT 2010 | 1,20 |
| HT 2010 | 1,30 |
| VT 2011 | 1,30 |
| HT 2011 | 1,40 |
| VT 2012 | 1,40 |
| HT 2012 | 1,50 |
| VT 2013 | 1,40 |
| HT 2013 | 1,40 |
| VT 2014 | 1,35 |
| HT 2014 | 1,45 |
| VT 2015 | 1,35 |
| HT 2015 | 1,45 |
| VT 2016 | 1,40 |
| HT 2016 | 1,45 |
| VT 2017 | 1,35 |
| HT 2017 | 1,40 |
| VT 2018 | 1,35 |
| HT 2018 | 1,45 |
| VT 2019 | 1,30 |
| HT 2019 | 1,35 |
| VT 2020 | 1,25 |
| HT 2020 | 1,30 |
| VT 2021 | 1,20 |
| HT 2021 | 1,35 |
| VT 2022 | 1,25 |
| HT 2022 | 1,30 |
| VT 2023 | 1,30 |
| HT 2023 | 1,40 |
| VT 2024 | 1,30 |
| HT 2024 | 1,40 |
| VT 2025 | 1,40 |
| HT 2025 | 1,50 |
| VT 2026 | 1,45 |
| HT 2026 | 1,50 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 1 657 | 344 |
| VT 2009 | 1 050 | 449 |
| HT 2009 | 2 485 | 443 |
| VT 2010 | 1 494 | 583 |
| HT 2010 | 3 007 | 573 |
| VT 2011 | 1 752 | 668 |
| HT 2011 | 3 621 | 723 |
| VT 2012 | 2 084 | 796 |
| HT 2012 | 3 952 | 778 |
| VT 2013 | 2 148 | 768 |
| HT 2013 | 5 619 | 1 499 |
| VT 2014 | 2 657 | 977 |
| HT 2014 | 5 861 | 1 518 |
| VT 2015 | 2 978 | 1 043 |
| HT 2015 | 5 876 | 1 513 |
| VT 2016 | 3 087 | 1 149 |
| HT 2016 | 5 569 | 1 568 |
| VT 2017 | 2 672 | 994 |
| HT 2017 | 4 830 | 1 218 |
| VT 2018 | 2 394 | 895 |
| HT 2018 | 4 381 | 1 185 |
| VT 2019 | 2 010 | 785 |
| HT 2019 | 3 648 | 938 |
| VT 2020 | 1 788 | 713 |
| HT 2020 | 4 424 | 1 185 |
| VT 2021 | 2 125 | 889 |
| HT 2021 | 4 619 | 1 233 |
| VT 2022 | 1 957 | 785 |
| HT 2022 | 4 293 | 1 183 |
| VT 2023 | 2 023 | 849 |
| HT 2023 | 4 526 | 1 279 |
| VT 2024 | 2 469 | 1 068 |
| HT 2024 | 5 267 | 1 577 |
| VT 2025 | 3 098 | 1 377 |
| HT 2025 | 5 688 | 1 695 |
| VT 2026 | 3 173 | 1 316 |
| HT 2026 | 5 579 | 1 675 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 21,10 | 1,50 | 30,8 | 5 552 |
| Lunds universitet Lund · Du tittar på den här | 21,04 | 1,50 | 18,6 | 5 579 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,90 | 1,35 | 17,4 | 5 037 |
Om programmet
Vill du förstå hur företag, marknader och samhällen fungerar och arbeta inom finans, revision eller affärsutveckling? Ekonomie kandidatprogrammet förenar bred ekonomisk grund, analytisk träning och arbete med verkliga situationer - och ger goda möjligheter på arbetsmarknaden. Ekonomie kandidatprogrammet vid Ekonomihögskolan i Lund är ett av Sveriges mest eftertraktade ekonomiprogram.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga ekonomer | 52 000 kr36–79 tkr | – |
| Controller | 55 100 kr42–80 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Revisorer m.fl. | 47 600 kr35–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Kandidatprogram i International BusinessBI21,98HP1,70Sökande/plats66,6
- Magisterprogram i ManagementBI–HP–Sökande/plats13,1
- Kandidatprogram i service management, RetailBI18,43HP0,90Sökande/plats8,8
- Kandidatprogram i service management, HälsaBI17,39HP0,80Sökande/plats7,7
- Kandidatprogram i service management, Turism och hotellBI16,88HP0,80Sökande/plats11,8
- Kandidatprogram i logistics service managementBI18,72HP1,10Sökande/plats15,8
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiBI21,98HP1,85Sökande/plats18,3
- Kandidatprogram i praktisk filosofi, politik och ekonomiBI20,25HP1,40Sökande/plats19,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80415
LU-80415 · nationell antagning
5 579 sökande, 1 675 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 13 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,44 | 184 | 21,04 | 172 | 1 280 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,63 | 19 | 21,5 | 18 | 281 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 11 | Alla antogs | 11 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,55 | 105 | 1,50 | 98 | 1 288 |
VT 2026: anmälningskod LU-81420
LU-81420 · nationell antagning
3 173 sökande, 1 316 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 14 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,61 | 146 | 20,35 | 134 | 841 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,85 | 24 | 20,68 | 23 | 285 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,45 | 88 | 1,45 | 81 | 905 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Ekonomie kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in på Ekonomie kandidatprogram vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,04, HP 1,50 och BII 21,5. VT 2026: BI 20,35, HP 1,45 och BII 20,68. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ekonomie kandidatprogram vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 5 579 personer, varav 1 675 i första hand. 300 antogs, alltså 18,6 sökande per antagen. Till VT 2027 har 2 795 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Ekonomie kandidatprogram vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,04 HT 2026 mot 20,99 HT 2025. Sökande: 5 579 mot 5 688.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Ekonomie kandidatprogram mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor41 %(2 310)
- Män59 %(3 269)
- 24 år eller yngre95 %5 288
- 25–34 år4 %245
- 35 år eller äldre1 %46
- Antagna kvinnor38 %(115)
- Antagna män62 %(185)
Anmälningskod LU-80415. Källa: UHR.