Magisterprogram i Management
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 1 · LU-18225
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper AVGAU (lärosätets eget urval), BEFAU (lärosätets eget urval), BEFDA (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 1; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 456
- 610 i första hand
- Antagna
- 111
- urval 1
- Reserver
- 502
- Sökande per plats
- 13,1
- Mycket hög konkurrens
Antagningspoäng och söktryck sedan 2014
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
AVGAU: lärosätets eget urval
Visa som tabell
| Termin | AVGAU |
|---|---|
| HT 2014 | – |
| HT 2015 | – |
| HT 2016 | – |
| HT 2017 | 900 |
| HT 2018 | 860 |
| HT 2019 | 600 |
| HT 2020 | 900 |
| HT 2021 | 900 |
| HT 2022 | 899 |
| HT 2023 | 900 |
| HT 2024 | 900 |
| HT 2025 | 900 |
| HT 2026 | 888 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2014 | 648 | 313 |
| HT 2015 | 860 | 375 |
| HT 2016 | 933 | 370 |
| HT 2017 | 1 204 | 477 |
| HT 2018 | 1 086 | 443 |
| HT 2019 | 1 049 | 477 |
| HT 2020 | 941 | 399 |
| HT 2021 | 1 062 | 417 |
| HT 2022 | 1 017 | 452 |
| HT 2023 | 1 245 | 564 |
| HT 2024 | 1 336 | 586 |
| HT 2025 | 1 442 | 643 |
| HT 2026 | 1 456 | 610 |
Om programmet
Kickstarta din karriär inom management! I detta program lär du dig att tillämpa kunskaper inom en rad olika områden, bland annat marknadsföring, strategisk ledning, affärsrådgivning och organisationsutveckling, och utvecklas från en ambitiös akademiker till en framgångsrik ledare. Detta intensiva magisterprogram förbereder nyutexaminerade studenter utan ekonomisk bakgrund för en rad olika karriärer inom management.
- Omfattning
- 60 högskolepoäng, ca 1 år
- Behörighet
- Examen på grundnivå (kandidatexamen) om minst 180 hp i annat ämne än företagsekonomi och/eller management. Engelska 6/B.
- Examen
- Magisterexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Liknande program vid Lunds universitet
- Magisterprogram i Internationell strategisk ledningBI–HP–Sökande/plats13,6
- Magisterprogram i International Marketing & Brand ManagementBI–HP–Sökande/plats6,6
- Magisterprogram i Managing People, Knowledge & ChangeBI–HP–Sökande/plats8,4
- Kandidatprogram i International BusinessBI21,98HP1,70Sökande/plats66,6
- Masterprogram i Service Management, Retailing and ConsumptionBI–HP–Sökande/plats3,2
- Ekonomie kandidatprogramBI21,04HP1,50Sökande/plats18,6
- Magisterprogram i redovisning och finansieringBI–HP–Sökande/plats8,3
- Magisterprogram i FinansBI–HP–Sökande/plats8,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-18225
LU-18225 · masterantagning
1 456 sökande, 610 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AVGAU Lärosätets eget urval | 888 | 31 | – | – | 184 |
| BEFAU Lärosätets eget urval | 896 | 79 | – | – | 318 |
| BEFDA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | – | – | 0 |
Vanliga frågor om Magisterprogram i Management
Vad krävdes för att komma in på Magisterprogram i Management vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 1) var gränsen AVGAU 888, BEFAU 896 och alla behöriga antogs i urvalsgruppen BEFDA. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Magisterprogram i Management vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 1 456 personer, varav 610 i första hand. 111 antogs, alltså 13,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Magisterprogram i Management vid Lunds universitet?
Ja, den sjönk: i AVGAU krävdes 888 HT 2026 mot 900 HT 2025. Sökande: 1 456 mot 1 442.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor55 %(805)
- Män45 %(651)
- 24 år eller yngre32 %461
- 25–34 år53 %777
- 35 år eller äldre15 %218
- Antagna kvinnor61 %(68)
- Antagna män39 %(43)
Anmälningskod LU-18225. Källa: UHR.