Kandidatprogram i service management, Turism och hotell
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-82512
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 412
- 63 i första hand
- Antagna
- 35
- urval 2
- Reserver
- 73
- Sökande per plats
- 11,8
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,92 | 16,88 | −1,04 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,80 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17,73 | 17,55 | −0,18 |
| Antagna totalt | 50 | 35 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2021 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 6 terminer (median −0,70). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 6 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2021 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 6 terminer och legat kvar i 1 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 6 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,92 → 16,88 (−1,04) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2025 | 17,40 → 16,74 (−0,66) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| HT 2024 | 17,03 → 16,35 (−0,68) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| HT 2023 | 16,60 → 16,48 (−0,12) | 0,55 → 0,55 (±0) |
| HT 2022 | 16,56 → 15,77 (−0,79) | 0,60 → 0,50 (−0,10) |
| HT 2021 | 16,98 → 16,25 (−0,73) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,92) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2021
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2021 | 16,25 | 16,60 |
| HT 2022 | 15,77 | 15,11 |
| HT 2023 | 16,48 | 16,11 |
| HT 2024 | 16,35 | 18,63 |
| HT 2025 | 16,74 | 16,65 |
| HT 2026 | 16,88 | 17,55 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2021 | 0,60 |
| HT 2022 | 0,50 |
| HT 2023 | 0,55 |
| HT 2024 | 0,60 |
| HT 2025 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2021 | 331 | 54 |
| HT 2022 | 237 | 35 |
| HT 2023 | 288 | 43 |
| HT 2024 | 307 | 56 |
| HT 2025 | 341 | 51 |
| HT 2026 | 412 | 63 |
Om programmet
Är du intresserad av välmående kopplat till arbetslivet? Tycker du att det verkar spännande att arbeta med att utveckla och bidra till god hälsa för både personal och kunder? Då ska du söka till service management med inriktning Hälsa. Service management är utbildningen för dig som är driven, social och vill göra skillnad. Vårt kandidatprogram öppnar dörrar till en bred arbetsmarknad och förbereder dig på att leda, utveckla och organisera företag och organisationer.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Evenemangs- och reseproducenter m.fl. | 38 400 kr26–55 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Kandidatprogram i service management, RetailBI18,43HP0,90Sökande/plats8,8
- Kandidatprogram i service management, HälsaBI17,39HP0,80Sökande/plats7,7
- Kandidatprogram i logistics service managementBI18,72HP1,10Sökande/plats15,8
- Masterprogram i Service Management, TourismBI–HP–Sökande/plats5,0
- Masterprogram i Service Management, Retailing and ConsumptionBI–HP–Sökande/plats3,2
- Ekonomie kandidatprogramBI21,04HP1,50Sökande/plats18,6
- Masterprogram i Service Management, Sustainable Service ManagementBI–HP–Sökande/plats4,3
- Magisterprogram i ManagementBI–HP–Sökande/plats13,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-82512
LU-82512 · nationell antagning
412 sökande, 63 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 1 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,92 | 28 | 16,88 | 20 | 58 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,73 | 4 | 17,55 | 3 | 23 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 17 | 0,80 | 12 | 37 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i service management, Turism och hotell
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i service management, Turism och hotell vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,88, HP 0,80 och BII 17,55. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i service management, Turism och hotell vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 412 personer, varav 63 i första hand. 35 antogs, alltså 11,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i service management, Turism och hotell vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,88 HT 2026 mot 16,74 HT 2025. Sökande: 412 mot 341.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor70 %(290)
- Män30 %(122)
- 24 år eller yngre86 %354
- 25–34 år10 %43
- 35 år eller äldre4 %15
- Antagna kvinnor66 %(23)
- Antagna män34 %(12)
Anmälningskod LU-82512. Källa: UHR.