Kandidatprogram i logistics service management
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-82508
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 950
- 159 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 268
- Sökande per plats
- 15,8
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,01 | 18,72 | −0,29 |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 1,10 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17,85 | 17,73 | −0,12 |
| Antagna totalt | 70 | 60 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 17 terminer och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,98). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 14 och minst 1,00 under i 9.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 18 terminer och legat kvar i 3 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 15 av 18 terminer, minst 0,10 under i 13 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,01 → 18,72 (−0,29) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2025 | 17,97 → 17,36 (−0,61) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2024 | 17,29 → 16,71 (−0,58) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2023 | 17,15 → 15,85 (−1,30) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| HT 2022 | 16,85 → 15,80 (−1,05) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2021 | 17,60 → 16,69 (−0,91) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2020 | 16,68 → 15,88 (−0,80) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2019 | 16,05 → 13,10 (−2,95) | 0,80 → 0,45 (−0,35) |
| HT 2018 | 16,55 → 15,36 (−1,19) | 0,90 → 0,65 (−0,25) |
| HT 2017 | 16,70 → 14,67 (−2,03) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,01) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | 15,70 | 14,10 |
| HT 2012 | 16,85 | 16,94 |
| HT 2013 | 18,78 | 18,30 |
| HT 2014 | 18,00 | 16,70 |
| HT 2015 | 17,70 | 16,56 |
| HT 2016 | 15,73 | 15,54 |
| HT 2017 | 14,67 | 16,30 |
| HT 2018 | 15,36 | 14,91 |
| HT 2019 | 13,10 | Alla antogs |
| HT 2020 | 15,88 | 16,45 |
| HT 2021 | 16,69 | 17,26 |
| HT 2022 | 15,80 | 15,74 |
| HT 2023 | 15,85 | 15,56 |
| HT 2024 | 16,71 | 17,23 |
| HT 2025 | 17,36 | 16,88 |
| HT 2026 | 18,72 | 17,73 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | 0,70 |
| HT 2012 | 0,90 |
| HT 2013 | 1,10 |
| HT 2014 | 0,95 |
| HT 2015 | 0,95 |
| HT 2016 | 0,85 |
| HT 2017 | 0,80 |
| HT 2018 | 0,65 |
| HT 2019 | 0,45 |
| HT 2020 | 0,80 |
| HT 2021 | 0,85 |
| HT 2022 | 0,80 |
| HT 2023 | 0,70 |
| HT 2024 | 0,75 |
| HT 2025 | 0,85 |
| HT 2026 | 1,10 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 191 | 23 |
| HT 2009 | 327 | 42 |
| HT 2010 | 332 | 34 |
| HT 2011 | 378 | 63 |
| HT 2012 | 537 | 59 |
| HT 2013 | 676 | 110 |
| HT 2014 | 633 | 87 |
| HT 2015 | 647 | 94 |
| HT 2016 | 595 | 74 |
| HT 2017 | 559 | 65 |
| HT 2018 | 467 | 66 |
| HT 2019 | 351 | 52 |
| HT 2020 | 432 | 75 |
| HT 2021 | 695 | 119 |
| HT 2022 | 566 | 95 |
| HT 2023 | 569 | 102 |
| HT 2024 | 700 | 118 |
| HT 2025 | 768 | 117 |
| HT 2026 | 950 | 159 |
Om programmet
Vill du arbeta strategiskt med service, e-handel, effektiva transporter, snabba leveranser och hållbarhetsfrågor? Kandidatprogrammet Logistics service management öppnar dörrar till en bred arbetsmarknad där behovet av logistiker är växande. Det här är en utbildning för dig som vill lära dig att se sammanhang, hitta lösningar och bidra till en hållbar framtid. När du läser Logistics Service Management får du en bred utbildning med kurser i både service management och logistik.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Evenemangs- och reseproducenter m.fl. | 38 400 kr26–55 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Kandidatprogram i service management, RetailBI18,43HP0,90Sökande/plats8,8
- Kandidatprogram i service management, HälsaBI17,39HP0,80Sökande/plats7,7
- Kandidatprogram i service management, Turism och hotellBI16,88HP0,80Sökande/plats11,8
- Masterprogram i Service Management, Supply Chain ManagementBI–HP–Sökande/plats7,3
- Masterprogram i Service Management, Sustainable Service ManagementBI–HP–Sökande/plats4,3
- Masterprogram i Service Management, Retailing and ConsumptionBI–HP–Sökande/plats3,2
- Ekonomie kandidatprogramBI21,04HP1,50Sökande/plats18,6
- Magisterprogram i Internationell strategisk ledningBI–HP–Sökande/plats13,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-82508
LU-82508 · nationell antagning
950 sökande, 159 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,01 | 40 | 18,72 | 35 | 223 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,85 | 6 | 17,73 | 5 | 65 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 24 | 1,10 | 20 | 199 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i logistics service management
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i logistics service management vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,72, HP 1,10 och BII 17,73. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i logistics service management vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 950 personer, varav 159 i första hand. 60 antogs, alltså 15,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i logistics service management vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,72 HT 2026 mot 17,36 HT 2025. Sökande: 950 mot 768.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor53 %(505)
- Män47 %(445)
- 24 år eller yngre85 %804
- 25–34 år12 %118
- 35 år eller äldre3 %28
- Antagna kvinnor65 %(39)
- Antagna män35 %(21)
Anmälningskod LU-82508. Källa: UHR.