Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80140
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 3 043
- 1 078 i första hand
- Antagna
- 166
- urval 2
- Reserver
- 749
- Sökande per plats
- 18,3
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 22,08 | 21,98 | −0,1 |
| Högskoleprov (HP) | 1,85 | 1,85 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 22,31 | 22,31 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 189 | 166 | −23 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 17 terminer, legat kvar i 8 och stigit i 1 (median 0,00). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,25 eller mer under urval 1-gränsen.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 inte sjunkit i någon av 17 terminer, legat kvar i 16 och stigit i 1 (median 0,00). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,05 eller mer under urval 1-gränsen.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 22,08 → 21,98 (−0,10) | 1,85 → 1,85 (±0) |
| HT 2025 | 22,08 → 21,93 (−0,15) | 1,75 → 1,75 (±0) |
| HT 2024 | 22,05 → 21,95 (−0,10) | 1,75 → 1,75 (±0) |
| HT 2023 | 21,98 → 21,90 (−0,08) | 1,70 → 1,75 (+0,05) |
| HT 2022 | 21,92 → 21,92 (±0) | 1,70 → 1,70 (±0) |
| HT 2021 | 22,00 → 22,00 (±0) | 1,70 → 1,70 (±0) |
| HT 2020 | 21,88 → 21,77 (−0,11) | – |
| HT 2019 | 21,80 → 21,80 (±0) | – |
| HT 2018 | 21,80 → 21,82 (+0,02) | 1,70 → 1,70 (±0) |
| HT 2017 | 21,67 → 21,61 (−0,06) | 1,75 → 1,75 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 22,08) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 21,50 | 21,55 |
| HT 2011 | 21,90 | 22,01 |
| HT 2012 | 22,10 | 22,05 |
| HT 2013 | 22,20 | 22,30 |
| HT 2014 | 22,30 | 22,30 |
| HT 2015 | 22,10 | 22,20 |
| HT 2016 | 21,88 | 21,72 |
| HT 2017 | 21,61 | 21,88 |
| HT 2018 | 21,82 | 21,67 |
| HT 2019 | 21,80 | 21,98 |
| HT 2020 | 21,77 | 21,93 |
| HT 2021 | 22,00 | 22,00 |
| HT 2022 | 21,92 | 22,08 |
| HT 2023 | 21,90 | 22,08 |
| HT 2024 | 21,95 | 22,29 |
| HT 2025 | 21,93 | 22,29 |
| HT 2026 | 21,98 | 22,31 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,50 |
| HT 2009 | 1,60 |
| HT 2010 | 1,60 |
| HT 2011 | 1,60 |
| HT 2012 | 1,70 |
| HT 2013 | 1,70 |
| HT 2014 | 1,75 |
| HT 2015 | 1,75 |
| HT 2016 | 1,75 |
| HT 2017 | 1,75 |
| HT 2018 | 1,70 |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | 1,70 |
| HT 2022 | 1,70 |
| HT 2023 | 1,75 |
| HT 2024 | 1,75 |
| HT 2025 | 1,75 |
| HT 2026 | 1,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 1 217 | 304 |
| HT 2009 | 1 556 | 374 |
| HT 2010 | 1 797 | 480 |
| HT 2011 | 2 111 | 611 |
| HT 2012 | 2 497 | 646 |
| HT 2013 | 2 703 | 668 |
| HT 2014 | 2 781 | 683 |
| HT 2015 | 2 426 | 602 |
| HT 2016 | 2 250 | 591 |
| HT 2017 | 2 075 | 571 |
| HT 2018 | 2 092 | 626 |
| HT 2019 | 1 649 | 565 |
| HT 2020 | 1 863 | 622 |
| HT 2021 | 1 920 | 619 |
| HT 2022 | 1 997 | 643 |
| HT 2023 | 2 240 | 747 |
| HT 2024 | 2 554 | 898 |
| HT 2025 | 2 768 | 992 |
| HT 2026 | 3 043 | 1 078 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund · Du tittar på den här | 21,98 | 1,85 | 18,3 | 3 043 |
| Kungl. Tekniska högskolan Stockholm | 21,82 | 1,80 | 18,6 | 3 539 |
Om programmet
Civilingenjör i industriell ekonomi är en kvalificerad och internationellt konkurrenskraftig utbildning som bygger på integrationen mellan matematik, teknik och ekonomi. Du får en analytisk och bred kompetens som är eftertraktad i både nationella och globala verksamheter. Utbildningen förbereder dig för att arbeta med affärs- och verksamhetsutveckling där teknik, företagsstrategier och omvärldsanalyser möts.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom logistik och produktionsplanering | 49 300 kr38–70 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Lednings- och organisationsutvecklare | 53 700 kr40–83 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom logistik och produktionsplanering vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikBI21,04HP1,65Sökande/plats11,9
- Ekonomie kandidatprogramBI21,04HP1,50Sökande/plats18,6
- Civilingenjörsutbildning i teknisk matematikBI21,77HP1,75Sökande/plats14,6
- Civilingenjörsutbildning i informations- och kommunikationsteknikBI19,40HP1,45Sökande/plats9,3
- Kandidatprogram i logistics service managementBI18,72HP1,10Sökande/plats15,8
- Magisterprogram i ManagementBI–HP–Sökande/plats13,1
- Masterprogram i Service Management, Retailing and ConsumptionBI–HP–Sökande/plats3,2
- Civilingenjörsutbildning i elektroteknikBI20,47HP1,55Sökande/plats9,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80140
LU-80140 · nationell antagning
3 043 sökande, 1 078 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 22,08 | 103 | 21,98 | 86 | 612 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,31 | 13 | 22,31 | 13 | 172 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 13 | Alla antogs | 13 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,85 | 60 | 1,85 | 54 | 717 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomi
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomi vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,98, HP 1,85 och BII 22,31. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomi vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 3 043 personer, varav 1 078 i första hand. 166 antogs, alltså 18,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomi vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,98 HT 2026 mot 21,93 HT 2025. Sökande: 3 043 mot 2 768.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomi mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor32 %(978)
- Män68 %(2 065)
- 24 år eller yngre96 %2 935
- 25–34 år3 %95
- 35 år eller äldre0 %13
- Antagna kvinnor33 %(55)
- Antagna män67 %(111)
Anmälningskod LU-80140. Källa: UHR.