Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KTH-32106
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 3 539
- 988 i första hand
- Antagna
- 190
- urval 2
- Reserver
- 902
- Sökande per plats
- 18,6
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,98 | 21,82 | −0,16 |
| Högskoleprov (HP) | 1,80 | 1,80 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 22,1 | 21,98 | −0,12 |
| Antagna totalt | 190 | 190 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 17 terminer, legat kvar i 5 och stigit i 3 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 17 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 19 terminer och legat kvar i 15 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 19 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,98 → 21,82 (−0,16) | 1,80 → 1,80 (±0) |
| HT 2025 | 21,80 → 21,67 (−0,13) | 1,75 → 1,70 (−0,05) |
| HT 2024 | 21,83 → 21,56 (−0,27) | 1,70 → 1,70 (±0) |
| HT 2023 | 21,77 → 21,51 (−0,26) | 1,65 → 1,60 (−0,05) |
| HT 2022 | 21,73 → 21,40 (−0,33) | 1,65 → 1,60 (−0,05) |
| HT 2021 | 21,70 → 21,72 (+0,02) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2020 | 21,45 → 21,45 (±0) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2019 | 21,51 → 21,56 (+0,05) | 1,65 → 1,65 (±0) |
| HT 2018 | 21,39 → 21,41 (+0,02) | 1,65 → 1,65 (±0) |
| HT 2017 | 21,51 → 21,45 (−0,06) | 1,65 → 1,65 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,98) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 21,80 | 22,00 |
| HT 2011 | 21,50 | 21,55 |
| HT 2012 | 21,70 | 21,70 |
| HT 2013 | 21,81 | 22,00 |
| HT 2014 | 21,90 | 22,00 |
| HT 2015 | 21,57 | 21,50 |
| HT 2016 | 21,83 | 20,99 |
| HT 2017 | 21,45 | 21,60 |
| HT 2018 | 21,41 | 21,30 |
| HT 2019 | 21,56 | 21,39 |
| HT 2020 | 21,45 | 21,63 |
| HT 2021 | 21,72 | 21,61 |
| HT 2022 | 21,40 | 21,68 |
| HT 2023 | 21,51 | 21,77 |
| HT 2024 | 21,56 | 21,98 |
| HT 2025 | 21,67 | 22,05 |
| HT 2026 | 21,82 | 21,98 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,60 |
| HT 2009 | 1,60 |
| HT 2010 | 1,60 |
| HT 2011 | 1,60 |
| HT 2012 | 1,70 |
| HT 2013 | 1,70 |
| HT 2014 | 1,70 |
| HT 2015 | 1,75 |
| HT 2016 | 1,70 |
| HT 2017 | 1,65 |
| HT 2018 | 1,65 |
| HT 2019 | 1,65 |
| HT 2020 | 1,60 |
| HT 2021 | 1,60 |
| HT 2022 | 1,60 |
| HT 2023 | 1,60 |
| HT 2024 | 1,70 |
| HT 2025 | 1,70 |
| HT 2026 | 1,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 1 727 | 483 |
| HT 2009 | 2 194 | 537 |
| HT 2010 | 2 168 | 550 |
| HT 2011 | 2 434 | 564 |
| HT 2012 | 2 896 | 667 |
| HT 2013 | 3 179 | 716 |
| HT 2014 | 3 332 | 747 |
| HT 2015 | 3 258 | 768 |
| HT 2016 | 2 978 | 718 |
| HT 2017 | 2 755 | 721 |
| HT 2018 | 2 719 | 670 |
| HT 2019 | 2 287 | 675 |
| HT 2020 | 2 621 | 688 |
| HT 2021 | 2 535 | 681 |
| HT 2022 | 2 491 | 674 |
| HT 2023 | 2 552 | 651 |
| HT 2024 | 3 050 | 825 |
| HT 2025 | 3 436 | 1 046 |
| HT 2026 | 3 539 | 988 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 21,98 | 1,85 | 18,3 | 3 043 |
| Kungl. Tekniska högskolan Stockholm · Du tittar på den här | 21,82 | 1,80 | 18,6 | 3 539 |
Om programmet
Civilingenjörsutbildningen Industriell ekonomi är en ingenjörsutbildning inom teknik och management som ger en eftertraktad kompetens i affärs- och verksamhetsutveckling. Den tekniska kunskap du får med dig ger dig en spets i att förstå utveckling av hållbara innovationer. Efter examen är du väl rustad för en karriär i näringsliv och offentlig förvaltning. Industriell ekonomi ger dig förståelse för samspelet mellan teknik, människa och marknad.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom logistik och produktionsplanering | 49 300 kr38–70 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Lednings- och organisationsutvecklare | 53 700 kr40–83 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom logistik och produktionsplanering vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Masterprogram, industriell ekonomiBI–HP–Sökande/plats15,9
- Civilingenjörsutbildning i industriell teknik och hållbarhetBI19,53HP1,40Sökande/plats18,7
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikBI20,72HP1,55Sökande/plats15,8
- Civilingenjörsutbildning i datateknikBI20,57HP1,55Sökande/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i elektroteknikBI21,15HP1,60Sökande/plats17,2
- Civilingenjörsutbildning i farkostteknikBI21,04HP1,60Sökande/plats13,7
- Civilingenjörsutbildning i samhällsbyggnadBI18,70HP1,35Sökande/plats7,4
- Civilingenjörsutbildning i bioteknikBI20,42HP1,50Sökande/plats13,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KTH-32106
KTH-32106 · nationell antagning
3 539 sökande, 988 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,98 | 93 | 21,82 | 93 | 706 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,1 | 15 | 21,98 | 15 | 232 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 4 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,80 | 53 | 1,80 | 53 | 837 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| T10 Lärosätets eget urval | 220 | 23 | 220 | 23 | 49 |
| T20 Lärosätets eget urval | 85 | 2 | 85 | 2 | 4 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomi
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomi vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,82, HP 1,80 och BII 21,98. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomi vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 3 539 personer, varav 988 i första hand. 190 antogs, alltså 18,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomi vid Kungl. Tekniska högskolan?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,82 HT 2026 mot 21,67 HT 2025. Sökande: 3 539 mot 3 436.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomi mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor29 %(1 044)
- Män71 %(2 495)
- 24 år eller yngre94 %3 322
- 25–34 år5 %181
- 35 år eller äldre1 %36
- Antagna kvinnor31 %(59)
- Antagna män69 %(131)
Anmälningskod KTH-32106. Källa: UHR.