Civilingenjörsutbildning i industriell teknik och hållbarhet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KTH-32124
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 802
- 43 i första hand
- Antagna
- 43
- urval 2
- Reserver
- 214
- Sökande per plats
- 18,7
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,6 | 19,53 | −0,07 |
| Högskoleprov (HP) | 1,45 | 1,40 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 20,73 | 20,73 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 43 | 43 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2024 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (median −0,83). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 3 terminer, minst 0,50 under i 2 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2024 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 3 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,60 → 19,53 (−0,07) | 1,45 → 1,40 (−0,05) |
| HT 2025 | 19,01 → 18,18 (−0,83) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2024 | 18,55 → 17,40 (−1,15) | 1,20 → 1,05 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,60) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2024 | 17,40 | 17,39 |
| HT 2025 | 18,18 | 18,65 |
| HT 2026 | 19,53 | 20,73 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2024 | 1,05 |
| HT 2025 | 1,25 |
| HT 2026 | 1,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2024 | 551 | 25 |
| HT 2025 | 766 | 39 |
| HT 2026 | 802 | 43 |
Om programmet
Civilingenjörsutbildningen Industriell teknik och hållbarhet gör dig till expert på hållbar produktion i industriell tillverkning. Den passar dig som vill arbeta för att teknik och människor i kombination ska kunna lösa de utmaningar näringsliv och industrin står inför. Redan under studietiden kan du dra nytta av att världsledande företag samverkar i utbildningen. Utbildningen ger dig en helhetsförståelse för hållbara produktionssystem: människor och teknik i produktionsflöden och processer.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Specialister inom miljöskydd och miljöteknik | 46 600 kr38–65 tkr | Småökar på 5 år |
| Övriga civilingenjörsyrken | 56 600 kr43–80 tkr | – |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som specialist inom miljöskydd och miljöteknik vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiBI21,82HP1,80Sökande/plats18,6
- Civilingenjörsutbildning i medicinsk teknikBI19,95HP1,45Sökande/plats16,4
- Högskoleingenjörsutbildning i industriell teknikBI17,66HP1,15Sökande/plats11,7
- Civilingenjörsutbildning i medicinsk teknik, Flemingsberg (EJ åk 1, endast till åk 2 eller 3), senare del av programBI–HP–Sökande/plats–
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikBI20,72HP1,55Sökande/plats15,8
- Civilingenjörsutbildning i datateknikBI20,57HP1,55Sökande/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i elektroteknikBI21,15HP1,60Sökande/plats17,2
- Civilingenjörsutbildning i farkostteknikBI21,04HP1,60Sökande/plats13,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KTH-32124
KTH-32124 · nationell antagning
802 sökande, 43 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,6 | 20 | 19,53 | 21 | 165 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,73 | 4 | 20,73 | 3 | 51 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,45 | 12 | 1,40 | 12 | 194 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| T10 Lärosätets eget urval | 155 | 5 | 155 | 5 | 4 |
| T20 Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i industriell teknik och hållbarhet
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i industriell teknik och hållbarhet vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,53, HP 1,40 och BII 20,73. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i industriell teknik och hållbarhet vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 802 personer, varav 43 i första hand. 43 antogs, alltså 18,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning i industriell teknik och hållbarhet vid Kungl. Tekniska högskolan?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,53 HT 2026 mot 18,18 HT 2025. Sökande: 802 mot 766.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor33 %(263)
- Män67 %(539)
- 24 år eller yngre92 %738
- 25–34 år7 %53
- 35 år eller äldre1 %11
- Antagna kvinnor40 %(17)
- Antagna män60 %(26)
Anmälningskod KTH-32124. Källa: UHR.