Högskoleingenjörsutbildning i industriell teknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KTH-32455
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 819
- 94 i första hand
- Antagna
- 70
- urval 2
- Reserver
- 217
- Sökande per plats
- 11,7
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,25 | 17,66 | −0,59 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,15 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 17,35 | 17,22 | −0,13 |
| Antagna totalt | 70 | 70 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2024 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (1 gång antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 3 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2024 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (1 gång antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 3 terminer, minst 0,10 under i 3 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,25 → 17,66 (−0,59) | 1,25 → 1,15 (−0,10) |
| HT 2025 | 17,19 → 16,51 (−0,68) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
| HT 2024 | 14,47 → alla behöriga antogs | 0,55 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,25) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 16,51 | 16,10 |
| HT 2026 | 17,66 | 17,22 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,95 |
| HT 2026 | 1,15 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2024 | 558 | 91 |
| HT 2025 | 681 | 99 |
| HT 2026 | 819 | 94 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Högskoleingenjörsutbildning i teknik och ekonomiBI17,71HP1,10Sökande/plats10,8
- Högskoleingenjörsutbildning i medicinsk teknikBI17,40HP1,10Sökande/plats11,0
- Civilingenjörsutbildning i industriell teknik och hållbarhetBI19,53HP1,40Sökande/plats18,7
- Högskoleingenjörsutbildning i datateknikBI18,85HP1,35Sökande/plats15,8
- Högskoleingenjörsutbildning i kemiteknikBI16,77HP1,05Sökande/plats7,0
- Högskoleingenjörsutbildning i medicinsk teknik, Flemingsberg (EJ åk 1, endast till åk 2 eller 3), senare del av programBI–HP–Sökande/plats–
- Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik och designBI16,77HP1,05Sökande/plats6,8
- Masterprogram, medicinsk teknikBI–HP–Sökande/plats5,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KTH-32455
KTH-32455 · nationell antagning
819 sökande, 94 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,25 | 36 | 17,66 | 37 | 146 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,35 | 9 | 17,22 | 9 | 77 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 22 | 1,15 | 22 | 172 |
| T10 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 2 | 0 |
| T20 Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Högskoleingenjörsutbildning i industriell teknik
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsutbildning i industriell teknik vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,66, HP 1,15 och BII 17,22. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Högskoleingenjörsutbildning i industriell teknik vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 819 personer, varav 94 i första hand. 70 antogs, alltså 11,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Högskoleingenjörsutbildning i industriell teknik vid Kungl. Tekniska högskolan?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,66 HT 2026 mot 16,51 HT 2025. Sökande: 819 mot 681.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor23 %(187)
- Män77 %(632)
- 24 år eller yngre81 %660
- 25–34 år17 %137
- 35 år eller äldre3 %22
- Antagna kvinnor21 %(15)
- Antagna män79 %(55)
Anmälningskod KTH-32455. Källa: UHR.