Högskoleingenjörsutbildning i datateknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KTH-32435
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 295
- 206 i första hand
- Antagna
- 82
- urval 2
- Reserver
- 288
- Sökande per plats
- 15,8
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,48 | 18,85 | −0,63 |
| Högskoleprov (HP) | 1,40 | 1,35 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 19,55 | 18,85 | −0,7 |
| Antagna totalt | 82 | 82 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 17 terminer, legat kvar i 11 och stigit i 2 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 17 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 17 terminer och legat kvar i 13 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 17 terminer, minst 0,10 under i 1 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,48 → 18,85 (−0,63) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2025 | 19,47 → 19,01 (−0,46) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2024 | 18,69 → 18,60 (−0,09) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2023 | 18,44 → 18,44 (±0) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2022 | 18,75 → 18,75 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2021 | 18,90 → 18,90 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2020 | 17,92 → 17,92 (±0) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2019 | 18,46 → 18,10 (−0,36) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
| HT 2018 | 17,60 → 17,60 (±0) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2017 | 18,50 → 18,50 (±0) | 1,40 → 1,40 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,48) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 14,90 | 14,71 |
| HT 2011 | 15,97 | 16,84 |
| HT 2012 | 17,30 | 17,32 |
| HT 2013 | 17,90 | 17,72 |
| HT 2014 | 17,69 | 17,44 |
| HT 2015 | 18,10 | 17,91 |
| HT 2016 | 18,20 | 17,30 |
| HT 2017 | 18,50 | 18,55 |
| HT 2018 | 17,60 | 17,64 |
| HT 2019 | 18,10 | 18,57 |
| HT 2020 | 17,92 | 17,99 |
| HT 2021 | 18,90 | 17,70 |
| HT 2022 | 18,75 | 18,60 |
| HT 2023 | 18,44 | 18,10 |
| HT 2024 | 18,60 | 18,56 |
| HT 2025 | 19,01 | 18,47 |
| HT 2026 | 18,85 | 18,85 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | 0,60 |
| HT 2012 | 1,20 |
| HT 2013 | 1,25 |
| HT 2014 | 1,20 |
| HT 2015 | 1,35 |
| HT 2016 | 1,35 |
| HT 2017 | 1,40 |
| HT 2018 | 1,30 |
| HT 2019 | 1,30 |
| HT 2020 | 1,15 |
| HT 2021 | 1,25 |
| HT 2022 | 1,25 |
| HT 2023 | 1,15 |
| HT 2024 | 1,25 |
| HT 2025 | 1,35 |
| HT 2026 | 1,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 268 | 65 |
| HT 2009 | 404 | 82 |
| HT 2010 | 443 | 120 |
| HT 2011 | 574 | 111 |
| HT 2012 | 843 | 167 |
| HT 2013 | 925 | 169 |
| HT 2014 | 986 | 164 |
| HT 2015 | 1 106 | 181 |
| HT 2016 | 1 046 | 156 |
| HT 2017 | 1 136 | 169 |
| HT 2018 | 971 | 146 |
| HT 2019 | 931 | 205 |
| HT 2020 | 995 | 166 |
| HT 2021 | 1 105 | 225 |
| HT 2022 | 1 070 | 217 |
| HT 2023 | 1 046 | 191 |
| HT 2024 | 1 110 | 198 |
| HT 2025 | 1 362 | 236 |
| HT 2026 | 1 295 | 206 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Kungl. Tekniska högskolan Stockholm · Du tittar på den här | 18,85 | 1,35 | 15,8 | 1 295 |
| Kungl. Tekniska högskolan Högskoleingenjörsutbildning i datateknik – systemutveckling och digital infrastruktur · Huddinge | 17,55 | 1,15 | 8,3 | 714 |
| Lunds universitet Helsingborg | 17,17 | 1,15 | 7,9 | 530 |
Om programmet
Högskoleingenjörsprogrammet inom Datateknik vid KTH i Kista passar dig som vill utveckla framtidens appar och uppkopplade produkter. Bara kreativiteten sätter gränserna i en bransch där efterfrågan på nya moderna tekniska lösningar är stor. I Kista befinner du dig mitt i Sveriges ”Silicon Valley” med närhet till många företag inom IT-området. I ett allt mer uppkopplat samhälle är IT en eftertraktad nyckelkompetens.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Nätverks- och systemtekniker m.fl. | 48 400 kr35–66 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Högskoleingenjörsutbildning i datateknik – systemutveckling och digital infrastrukturBI17,55HP1,15Sökande/plats8,3
- Högskoleingenjörsutbildning i kemiteknikBI16,77HP1,05Sökande/plats7,0
- Civilingenjörsutbildning i datateknikBI20,57HP1,55Sökande/plats10,0
- Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik och designBI16,77HP1,05Sökande/plats6,8
- Högskoleingenjörsutbildning i industriell teknikBI17,66HP1,15Sökande/plats11,7
- Högskoleingenjörsutbildning i teknik och ekonomiBI17,71HP1,10Sökande/plats10,8
- Högskoleingenjörsutbildning i medicinsk teknikBI17,40HP1,10Sökande/plats11,0
- Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik, FlemingsbergBI18,39HP1,20Sökande/plats13,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KTH-32435
KTH-32435 · nationell antagning
1 295 sökande, 206 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,48 | 38 | 18,85 | 39 | 194 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,55 | 10 | 18,85 | 10 | 103 |
| HP Högskoleprovet | 1,40 | 23 | 1,35 | 24 | 225 |
| T10 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 7 | 0 |
| T20 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
Vanliga frågor om Högskoleingenjörsutbildning i datateknik
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsutbildning i datateknik vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,85, HP 1,35 och BII 18,85. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Högskoleingenjörsutbildning i datateknik vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 1 295 personer, varav 206 i första hand. 82 antogs, alltså 15,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Högskoleingenjörsutbildning i datateknik vid Kungl. Tekniska högskolan?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,85 HT 2026 mot 19,01 HT 2025. Sökande: 1 295 mot 1 362.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Högskoleingenjörsutbildning i datateknik mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor22 %(283)
- Män78 %(1 012)
- 24 år eller yngre77 %1 000
- 25–34 år18 %234
- 35 år eller äldre5 %61
- Antagna kvinnor23 %(19)
- Antagna män77 %(63)
Anmälningskod KTH-32435. Källa: UHR.