Högskoleingenjörsutbildning i datateknik – systemutveckling och digital infrastruktur
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KTH-32423
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 714
- 86 i första hand
- Antagna
- 86
- urval 2
- Reserver
- 176
- Sökande per plats
- 8,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,05 | 17,55 | −0,5 |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 1,15 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,28 | 17,15 | −0,13 |
| Antagna totalt | 95 | 86 | −9 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara en termin med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,05 → 17,55 (−0,50) | 1,15 → 1,15 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,05) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Kungl. Tekniska högskolan Stockholm | 18,85 | 1,35 | 15,8 | 1 295 |
| Kungl. Tekniska högskolan Huddinge · Du tittar på den här | 17,55 | 1,15 | 8,3 | 714 |
| Lunds universitet Helsingborg | 17,17 | 1,15 | 7,9 | 530 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Nätverks- och systemtekniker m.fl. | 48 400 kr35–66 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Högskoleingenjörsutbildning i datateknikBI18,85HP1,35Sökande/plats15,8
- Högskoleingenjörsutbildning i kemiteknikBI16,77HP1,05Sökande/plats7,0
- Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik och designBI16,77HP1,05Sökande/plats6,8
- Högskoleingenjörsutbildning i industriell teknikBI17,66HP1,15Sökande/plats11,7
- Högskoleingenjörsutbildning i teknik och ekonomiBI17,71HP1,10Sökande/plats10,8
- Högskoleingenjörsutbildning i medicinsk teknikBI17,40HP1,10Sökande/plats11,0
- Civilingenjörsutbildning i datateknikBI20,57HP1,55Sökande/plats10,0
- Högskoleingenjörsutbildning i kemiteknik (EJ åk 1, endast till åk 2 eller 3), senare del av programBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KTH-32423
KTH-32423 · nationell antagning
714 sökande, 86 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,05 | 49 | 17,55 | 44 | 114 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,28 | 14 | 17,15 | 13 | 68 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 31 | 1,15 | 28 | 142 |
| T10 Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| T20 Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Högskoleingenjörsutbildning i datateknik – systemutveckling och digital infrastruktur
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsutbildning i datateknik – systemutveckling och digital infrastruktur vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,55, HP 1,15 och BII 17,15. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Högskoleingenjörsutbildning i datateknik – systemutveckling och digital infrastruktur vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 714 personer, varav 86 i första hand. 86 antogs, alltså 8,3 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Högskoleingenjörsutbildning i datateknik – systemutveckling och digital infrastruktur mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor23 %(162)
- Män77 %(552)
- 24 år eller yngre76 %544
- 25–34 år18 %131
- 35 år eller äldre5 %39
- Antagna kvinnor21 %(18)
- Antagna män79 %(68)
Anmälningskod KTH-32423. Källa: UHR.