Högskoleingenjörsutbildning i kemiteknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KTH-32430
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 425
- 46 i första hand
- Antagna
- 61
- urval 2
- Reserver
- 96
- Sökande per plats
- 7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,93 | 16,77 | −0,16 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 1,05 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,91 | 18 | +0,09 |
| Antagna totalt | 80 | 61 | −19 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 12 terminer, legat kvar i 7 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 12 terminer, minst 0,50 under i 2 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 12 terminer, legat kvar i 8 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 12 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,93 → 16,77 (−0,16) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2025 | 16,41 → 16,09 (−0,32) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| HT 2024 | 15,59 → 13,92 (−1,67) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| HT 2022 | 13,83 → 13,83 (±0) | 0,55 → 0,55 (±0) |
| HT 2021 | 15,60 → 15,60 (±0) | 0,70 → 0,70 (±0) |
| HT 2020 | 16,25 → 16,25 (±0) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2019 | 15,30 → 14,72 (−0,58) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| HT 2018 | 14,02 → 14,02 (±0) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2017 | 15,00 → 15,00 (±0) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2016 | 15,70 → 15,90 (+0,20) | 0,90 → 0,90 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,93) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | 14,79 | 16,41 |
| HT 2015 | 15,90 | 13,95 |
| HT 2016 | 15,90 | 15,30 |
| HT 2017 | 15,00 | 15,15 |
| HT 2018 | 14,02 | 16,41 |
| HT 2019 | 14,72 | 15,49 |
| HT 2020 | 16,25 | 16,56 |
| HT 2021 | 15,60 | 15,76 |
| HT 2022 | 13,83 | 13,48 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 13,92 | 14,76 |
| HT 2025 | 16,09 | 16,00 |
| HT 2026 | 16,77 | 18,00 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | 0,60 |
| HT 2015 | 0,75 |
| HT 2016 | 0,90 |
| HT 2017 | 0,80 |
| HT 2018 | 0,75 |
| HT 2019 | 0,75 |
| HT 2020 | 0,90 |
| HT 2021 | 0,70 |
| HT 2022 | 0,55 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,60 |
| HT 2025 | 0,80 |
| HT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 114 | 22 |
| HT 2009 | 135 | 18 |
| HT 2010 | 146 | 24 |
| HT 2011 | 142 | 18 |
| HT 2012 | 185 | 22 |
| HT 2013 | 244 | 25 |
| HT 2014 | 313 | 42 |
| HT 2015 | 342 | 32 |
| HT 2016 | 338 | 51 |
| HT 2017 | 343 | 42 |
| HT 2018 | 300 | 33 |
| HT 2019 | 279 | 31 |
| HT 2020 | 335 | 53 |
| HT 2021 | 305 | 29 |
| HT 2022 | 291 | 41 |
| HT 2023 | 271 | 39 |
| HT 2024 | 315 | 41 |
| HT 2025 | 381 | 52 |
| HT 2026 | 425 | 46 |
Om programmet
Högskoleingenjörsprogrammet inom Kemiteknik på KTH ger dig en bred grund inom kemi, kemiteknik och miljöskydd. Du arbetar ofta i projektform med verkliga frågeställningar från näringslivet. Efter examen har du många branscher att välja mellan och kan jobba med allt från läkemedel, livsmedel och färg till vatten- och energifrågor. Många arbetsuppgifter har stark koppling till miljö- och hållbarhetsområden. Utbildningens fokus ligger på kemi, kemiteknik och miljöskydd.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom kemi och kemiteknik | 45 600 kr35–68 tkr | Småökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom kemi och kemiteknik vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Högskoleingenjörsutbildning i kemiteknik (EJ åk 1, endast till åk 2 eller 3), senare del av programBI–HP–Sökande/plats–
- Högskoleingenjörsutbildning i datateknikBI18,85HP1,35Sökande/plats15,8
- Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik och designBI16,77HP1,05Sökande/plats6,8
- Högskoleingenjörsutbildning i industriell teknikBI17,66HP1,15Sökande/plats11,7
- Högskoleingenjörsutbildning i teknik och ekonomiBI17,71HP1,10Sökande/plats10,8
- Högskoleingenjörsutbildning i medicinsk teknikBI17,40HP1,10Sökande/plats11,0
- Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik, FlemingsbergBI18,39HP1,20Sökande/plats13,7
- Masterprogram, kemiteknik för energi och miljöBI–HP–Sökande/plats4,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KTH-32430
KTH-32430 · nationell antagning
425 sökande, 46 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,93 | 43 | 16,77 | 32 | 60 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,91 | 11 | 18 | 9 | 40 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 26 | 1,05 | 20 | 77 |
| T10 Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Högskoleingenjörsutbildning i kemiteknik
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsutbildning i kemiteknik vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,77, HP 1,05 och BII 18. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Högskoleingenjörsutbildning i kemiteknik vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 425 personer, varav 46 i första hand. 61 antogs, alltså 7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Högskoleingenjörsutbildning i kemiteknik vid Kungl. Tekniska högskolan?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,77 HT 2026 mot 16,09 HT 2025. Sökande: 425 mot 381.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor45 %(191)
- Män55 %(234)
- 24 år eller yngre78 %332
- 25–34 år17 %72
- 35 år eller äldre5 %21
- Antagna kvinnor57 %(35)
- Antagna män43 %(26)
Anmälningskod KTH-32430. Källa: UHR.