Högskoleingenjörsutbildning i medicinsk teknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KTH-32001
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 561
- 51 i första hand
- Antagna
- 51
- urval 2
- Reserver
- 143
- Sökande per plats
- 11
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,85 | 17,4 | −0,45 |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 1,10 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,21 | 18,13 | −0,08 |
| Antagna totalt | 55 | 51 | −4 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan VT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 13 terminer och legat kvar i 7 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 13 terminer, minst 0,50 under i 2 och minst 1,00 under i 1.
Sedan VT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 13 terminer, legat kvar i 6 och stigit i 2 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 13 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,85 → 17,40 (−0,45) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2025 | 17,28 → 17,28 (±0) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2024 | 15,90 → 15,90 (±0) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2023 | 16,30 → 16,30 (±0) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2021 | 15,93 → 15,93 (±0) | 0,70 → 0,70 (±0) |
| HT 2020 | 17,16 → 17,02 (−0,14) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
| HT 2019 | 17,50 → 16,15 (−1,35) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
| HT 2018 | 15,68 → 15,68 (±0) | 0,85 → 0,90 (+0,05) |
| HT 2017 | 16,09 → 16,09 (±0) | 0,85 → 0,95 (+0,10) |
| HT 2016 | 15,73 → 15,07 (−0,66) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,85) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| VT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2013 | 14,90 | 15,60 |
| VT 2014 | 14,50 | 15,83 |
| HT 2015 | 16,80 | 14,77 |
| HT 2016 | 15,07 | 16,40 |
| HT 2017 | 16,09 | 15,88 |
| HT 2018 | 15,68 | 16,25 |
| HT 2019 | 16,15 | 17,15 |
| HT 2020 | 17,02 | 16,71 |
| HT 2021 | 15,93 | 14,57 |
| HT 2023 | 16,30 | 14,42 |
| HT 2024 | 15,90 | 15,84 |
| HT 2025 | 17,28 | 16,71 |
| HT 2026 | 17,40 | 18,13 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | Alla antogs |
| VT 2009 | Alla antogs |
| VT 2010 | Alla antogs |
| VT 2011 | Alla antogs |
| VT 2012 | Alla antogs |
| VT 2013 | 0,50 |
| VT 2014 | 0,50 |
| HT 2015 | 0,90 |
| HT 2016 | 0,85 |
| HT 2017 | 0,95 |
| HT 2018 | 0,90 |
| HT 2019 | 0,95 |
| HT 2020 | 0,95 |
| HT 2021 | 0,70 |
| HT 2023 | 0,80 |
| HT 2024 | 0,90 |
| HT 2025 | 1,00 |
| HT 2026 | 1,10 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| VT 2009 | 165 | 44 |
| VT 2010 | 205 | 67 |
| VT 2011 | 199 | 61 |
| VT 2012 | 195 | 49 |
| VT 2013 | 265 | 64 |
| VT 2014 | 313 | 83 |
| HT 2015 | 402 | 44 |
| HT 2016 | 428 | 37 |
| HT 2017 | 409 | 41 |
| HT 2018 | 344 | 26 |
| HT 2019 | 358 | 38 |
| HT 2020 | 407 | 49 |
| HT 2021 | 350 | 38 |
| HT 2023 | 338 | 36 |
| HT 2024 | 410 | 48 |
| HT 2025 | 494 | 51 |
| HT 2026 | 561 | 51 |
Om programmet
Högskoleingenjörsprogrammet Medicinsk teknik kombinerar medicinska och medicintekniska kurser med allmänna teknikkurser, främst inom data- och elektroteknik, vilket skapar många karriärmöjligheter. Efter avslutad utbildning kan du jobba på en medicinteknisk avdelning på ett sjukhus – med utbildning, inköp, utveckling och underhåll – eller på ett företag som producerar och utvecklar apparatur till vården.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Tekniker, bilddiagnostik och medicinteknisk utrustning | 33 900 kr29–41 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Masterprogram, medicinsk teknikBI–HP–Sökande/plats5,0
- Högskoleingenjörsutbildning i industriell teknikBI17,66HP1,15Sökande/plats11,7
- Högskoleingenjörsutbildning i teknik och ekonomiBI17,71HP1,10Sökande/plats10,8
- Civilingenjörsutbildning i medicinsk teknikBI19,95HP1,45Sökande/plats16,4
- Högskoleingenjörsutbildning i medicinsk teknik, Flemingsberg (EJ åk 1, endast till åk 2 eller 3), senare del av programBI–HP–Sökande/plats–
- Högskoleingenjörsutbildning i datateknikBI18,85HP1,35Sökande/plats15,8
- Högskoleingenjörsutbildning i kemiteknikBI16,77HP1,05Sökande/plats7,0
- Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik och designBI16,77HP1,05Sökande/plats6,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KTH-32001
KTH-32001 · nationell antagning
561 sökande, 51 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,85 | 30 | 17,4 | 27 | 96 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,21 | 7 | 18,13 | 7 | 51 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 18 | 1,10 | 17 | 122 |
| T10 Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Högskoleingenjörsutbildning i medicinsk teknik
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsutbildning i medicinsk teknik vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,4, HP 1,10 och BII 18,13. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Högskoleingenjörsutbildning i medicinsk teknik vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 561 personer, varav 51 i första hand. 51 antogs, alltså 11 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Högskoleingenjörsutbildning i medicinsk teknik vid Kungl. Tekniska högskolan?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,4 HT 2026 mot 17,28 HT 2025. Sökande: 561 mot 494.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor44 %(245)
- Män56 %(316)
- 24 år eller yngre79 %442
- 25–34 år18 %102
- 35 år eller äldre3 %17
- Antagna kvinnor49 %(25)
- Antagna män51 %(26)
Anmälningskod KTH-32001. Källa: UHR.