Civilingenjörsutbildning i medicinsk teknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KTH-32120
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 982
- 90 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 227
- Sökande per plats
- 16,4
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,57 | 19,95 | −0,62 |
| Högskoleprov (HP) | 1,50 | 1,45 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 20,5 | 20,13 | −0,37 |
| Antagna totalt | 60 | 60 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 14 terminer, legat kvar i 5 och stigit i 3 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 14 terminer, minst 0,50 under i 4 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 16 terminer och legat kvar i 12 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 16 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,57 → 19,95 (−0,62) | 1,50 → 1,45 (−0,05) |
| HT 2025 | 20,00 → 19,95 (−0,05) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2024 | 19,64 → 19,64 (±0) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2023 | 19,06 → 19,17 (+0,11) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2021 | 19,58 → 19,48 (−0,10) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2020 | 19,38 → 19,38 (±0) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2019 | 18,54 → 18,65 (+0,11) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2016 | 18,90 → 19,10 (+0,20) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2015 | 19,10 → 19,10 (±0) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2014 | 18,70 → 18,70 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,57) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 17,60 | 16,99 |
| HT 2011 | 18,70 | 19,66 |
| HT 2012 | 18,60 | 18,57 |
| HT 2013 | 18,80 | 19,00 |
| HT 2014 | 18,70 | 19,52 |
| HT 2015 | 19,10 | 17,68 |
| HT 2016 | 19,10 | 18,19 |
| HT 2019 | 18,65 | 18,91 |
| HT 2020 | 19,38 | 19,38 |
| HT 2021 | 19,48 | 19,65 |
| HT 2023 | 19,17 | 18,91 |
| HT 2024 | 19,64 | 19,65 |
| HT 2025 | 19,95 | 19,64 |
| HT 2026 | 19,95 | 20,13 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 0,90 |
| HT 2009 | 1,10 |
| HT 2010 | 1,00 |
| HT 2011 | 1,10 |
| HT 2012 | 1,20 |
| HT 2013 | 1,30 |
| HT 2014 | 1,25 |
| HT 2015 | 1,30 |
| HT 2016 | 1,25 |
| HT 2019 | 1,25 |
| HT 2020 | 1,20 |
| HT 2021 | 1,25 |
| HT 2023 | 1,25 |
| HT 2024 | 1,25 |
| HT 2025 | 1,35 |
| HT 2026 | 1,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 633 | 88 |
| HT 2009 | 783 | 90 |
| HT 2010 | 559 | 57 |
| HT 2011 | 686 | 63 |
| HT 2012 | 710 | 58 |
| HT 2013 | 902 | 77 |
| HT 2014 | 889 | 57 |
| HT 2015 | 932 | 51 |
| HT 2016 | 856 | 65 |
| HT 2019 | 643 | 79 |
| HT 2020 | 801 | 76 |
| HT 2021 | 734 | 66 |
| HT 2023 | 726 | 69 |
| HT 2024 | 773 | 62 |
| HT 2025 | 873 | 81 |
| HT 2026 | 982 | 90 |
Om programmet
Medicinsk teknik på KTH är en civilingenjörsutbildning för dig som är intresserad av kombinationen medicin, hälsa och teknik. Utbildningen ger dig expertkunskaper för en av dagens snabbast växande branscher. Under studietiden har du närhet till KTH:s spännande forskning inom Life Science Technology. Kunskap om hur teknik fungerar i samspel med människokroppen är central inom en mängd olika branscher, och alla dessa är beroende av idéer om hur tekniken kan utvecklas och förbättras.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga civilingenjörsyrken | 56 600 kr43–80 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Masterprogram, medicinsk teknikBI–HP–Sökande/plats5,0
- Högskoleingenjörsutbildning i medicinsk teknikBI17,40HP1,10Sökande/plats11,0
- Civilingenjörsutbildning i medicinsk teknik, Flemingsberg (EJ åk 1, endast till åk 2 eller 3), senare del av programBI–HP–Sökande/plats–
- Civilingenjörsutbildning i industriell teknik och hållbarhetBI19,53HP1,40Sökande/plats18,7
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikBI20,72HP1,55Sökande/plats15,8
- Civilingenjörsutbildning i datateknikBI20,57HP1,55Sökande/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i elektroteknikBI21,15HP1,60Sökande/plats17,2
- Civilingenjörsutbildning i farkostteknikBI21,04HP1,60Sökande/plats13,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KTH-32120
KTH-32120 · nationell antagning
982 sökande, 90 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,57 | 32 | 19,95 | 32 | 192 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,5 | 4 | 20,13 | 4 | 51 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,50 | 17 | 1,45 | 17 | 205 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| T10 Lärosätets eget urval | 175 | 6 | 165 | 6 | 2 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i medicinsk teknik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i medicinsk teknik vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,95, HP 1,45 och BII 20,13. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i medicinsk teknik vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 982 personer, varav 90 i första hand. 60 antogs, alltså 16,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning i medicinsk teknik vid Kungl. Tekniska högskolan?
Nej, den var oförändrad: i BI krävdes 19,95 HT 2026 mot 19,95 HT 2025. Sökande: 982 mot 873.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor55 %(544)
- Män45 %(438)
- 24 år eller yngre90 %888
- 25–34 år7 %73
- 35 år eller äldre2 %21
- Antagna kvinnor55 %(33)
- Antagna män45 %(27)
Anmälningskod KTH-32120. Källa: UHR.