Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik och design
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KTH-32420
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 914
- 168 i första hand
- Antagna
- 135
- urval 2
- Reserver
- 194
- Sökande per plats
- 6,8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,4 | 16,77 | −0,63 |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 1,05 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 17,3 | 17,06 | −0,24 |
| Antagna totalt | 135 | 135 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2016 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 11 terminer, legat kvar i 5 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 11 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2016 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 11 terminer och legat kvar i 7 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 11 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,40 → 16,77 (−0,63) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
| HT 2025 | 16,88 → 15,78 (−1,10) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
| HT 2024 | 15,09 → alla behöriga antogs | 0,80 → 0,30 (−0,50) |
| HT 2023 | 14,20 → 14,20 (±0) | 0,50 → 0,50 (±0) |
| HT 2022 | 14,90 → 14,90 (±0) | 0,60 → 0,60 (±0) |
| HT 2021 | 16,08 → 16,08 (±0) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2020 | 16,44 → 16,44 (±0) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2019 | 16,65 → 15,98 (−0,67) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| HT 2018 | 15,85 → 15,80 (−0,05) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2017 | 16,45 → 16,46 (+0,01) | 1,05 → 1,05 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,40) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2016 | 17,09 | 17,33 |
| HT 2017 | 16,46 | 17,20 |
| HT 2018 | 15,80 | 16,52 |
| HT 2019 | 15,98 | 16,75 |
| HT 2020 | 16,44 | 16,95 |
| HT 2021 | 16,08 | 15,25 |
| HT 2022 | 14,90 | 12,98 |
| HT 2023 | 14,20 | 13,59 |
| HT 2024 | Alla antogs | 13,85 |
| HT 2025 | 15,78 | 15,74 |
| HT 2026 | 16,77 | 17,06 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2016 | 1,10 |
| HT 2017 | 1,05 |
| HT 2018 | 0,95 |
| HT 2019 | 0,90 |
| HT 2020 | 0,80 |
| HT 2021 | 0,80 |
| HT 2022 | 0,60 |
| HT 2023 | 0,50 |
| HT 2024 | 0,30 |
| HT 2025 | 0,95 |
| HT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2016 | 1 294 | 315 |
| HT 2017 | 1 198 | 265 |
| HT 2018 | 1 121 | 257 |
| HT 2019 | 1 059 | 264 |
| HT 2020 | 1 142 | 248 |
| HT 2021 | 1 175 | 285 |
| HT 2022 | 996 | 202 |
| HT 2023 | 874 | 201 |
| HT 2024 | 966 | 209 |
| HT 2025 | 915 | 166 |
| HT 2026 | 914 | 168 |
Om programmet
Högskoleingenjörsprogrammet inom Byggteknik och design på KTH ger dig möjlighet att vara med och forma Sveriges framtida byggnader och infrastruktur. Du får en vetenskaplig grund och djupa kunskaper inom byggteknik och infrastruktur för att kunna delta i byggandet av det hållbara samhället. Utbildningen förbereder dig för kvalificerat arbete inom samhällsbyggnadssektorn och har en direkt koppling till näringslivet – vilket ger dig goda karriärmöjligheter efter examen.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom maskinteknik | 45 500 kr37–58 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Civilingenjörsyrken inom maskinteknik | 51 800 kr40–70 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom maskinteknik vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Högskoleingenjörsutbildning i datateknikBI18,85HP1,35Sökande/plats15,8
- Högskoleingenjörsutbildning i kemiteknikBI16,77HP1,05Sökande/plats7,0
- Högskoleingenjörsutbildning i industriell teknikBI17,66HP1,15Sökande/plats11,7
- Högskoleingenjörsutbildning i teknik och ekonomiBI17,71HP1,10Sökande/plats10,8
- Högskoleingenjörsutbildning i medicinsk teknikBI17,40HP1,10Sökande/plats11,0
- Civilingenjörsutbildning i design och produktframtagningBI19,90HP1,50Sökande/plats11,9
- Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik, FlemingsbergBI18,39HP1,20Sökande/plats13,7
- Högskoleingenjörsutbildning i datateknik – systemutveckling och digital infrastrukturBI17,55HP1,15Sökande/plats8,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KTH-32420
KTH-32420 · nationell antagning
914 sökande, 168 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,4 | 68 | 16,77 | 69 | 125 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,3 | 20 | 17,06 | 19 | 76 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 43 | 1,05 | 44 | 153 |
| T10 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 2 | 0 |
| T20 Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik och design
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik och design vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,77, HP 1,05 och BII 17,06. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik och design vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 914 personer, varav 168 i första hand. 135 antogs, alltså 6,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik och design vid Kungl. Tekniska högskolan?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,77 HT 2026 mot 15,78 HT 2025. Sökande: 914 mot 915.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor33 %(306)
- Män67 %(608)
- 24 år eller yngre80 %728
- 25–34 år17 %153
- 35 år eller äldre4 %33
- Antagna kvinnor33 %(44)
- Antagna män67 %(91)
Anmälningskod KTH-32420. Källa: UHR.