Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik, Flemingsberg
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KTH-32428
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 697
- 107 i första hand
- Antagna
- 51
- urval 2
- Reserver
- 200
- Sökande per plats
- 13,7
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,59 | 18,39 | −0,2 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,20 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,23 | 18,14 | −0,09 |
| Antagna totalt | 51 | 51 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2016 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 10 terminer, legat kvar i 4 och stigit i 2 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 10 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2016 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 10 terminer och legat kvar i 7 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 10 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,59 → 18,39 (−0,20) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2025 | 17,45 → 17,15 (−0,30) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2024 | 15,88 → 15,59 (−0,29) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2023 | 14,76 → 14,81 (+0,05) | 0,60 → 0,60 (±0) |
| HT 2021 | 15,57 → 15,57 (±0) | 0,70 → 0,70 (±0) |
| HT 2020 | 14,79 → 14,79 (±0) | 0,65 → 0,65 (±0) |
| HT 2019 | 15,96 → 15,42 (−0,54) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
| HT 2018 | 14,31 → 14,72 (+0,41) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2017 | 14,48 → 14,48 (±0) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2016 | 15,47 → 15,47 (±0) | 0,90 → 0,90 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,59) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2016 | 15,47 | 15,56 |
| HT 2017 | 14,48 | 14,96 |
| HT 2018 | 14,72 | 15,70 |
| HT 2019 | 15,42 | 15,68 |
| HT 2020 | 14,79 | 16,17 |
| HT 2021 | 15,57 | 14,30 |
| HT 2023 | 14,81 | 13,19 |
| HT 2024 | 15,59 | 15,85 |
| HT 2025 | 17,15 | 16,13 |
| HT 2026 | 18,39 | 18,14 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2016 | 0,90 |
| HT 2017 | 0,90 |
| HT 2018 | 0,95 |
| HT 2019 | 1,00 |
| HT 2020 | 0,65 |
| HT 2021 | 0,70 |
| HT 2023 | 0,60 |
| HT 2024 | 0,95 |
| HT 2025 | 1,05 |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2016 | 389 | 52 |
| HT 2017 | 362 | 36 |
| HT 2018 | 352 | 59 |
| HT 2019 | 351 | 45 |
| HT 2020 | 332 | 53 |
| HT 2021 | 383 | 41 |
| HT 2023 | 331 | 28 |
| HT 2024 | 406 | 69 |
| HT 2025 | 544 | 74 |
| HT 2026 | 697 | 107 |
Om programmet
Högskoleingenjörsprogrammet inom Elektroteknik på KTH ger en stabil grund för att direkt efter examen kunna jobba inom i stort sett alla tekniska branscher. Elektroteknik har en avgörande betydelse för framtidens näringsliv och ett hållbart samhälle. Det är bland annat en förutsättning för smarta elnät och en övergång till förnybara energikällor. Utbildningen innefattar så gott som all den teknik som krävs för morgondagens uppkopplade samhälle.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (under 180hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom elektroteknik | 49 500 kr37–67 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom elektroteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik, Flemingsberg, (EJ åk 1, endast till åk 2 eller 3), senare del av programBI–HP–Sökande/plats–
- Civilingenjörsutbildning i elektroteknikBI21,15HP1,60Sökande/plats17,2
- Högskoleingenjörsutbildning i datateknikBI18,85HP1,35Sökande/plats15,8
- Högskoleingenjörsutbildning i kemiteknikBI16,77HP1,05Sökande/plats7,0
- Högskoleingenjörsutbildning i medicinsk teknik, Flemingsberg (EJ åk 1, endast till åk 2 eller 3), senare del av programBI–HP–Sökande/plats–
- Tekniskt basår, Campus FlemingsbergBI18,33HP1,20Sökande/plats9,0
- Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik och designBI16,77HP1,05Sökande/plats6,8
- Högskoleingenjörsutbildning i industriell teknikBI17,66HP1,15Sökande/plats11,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KTH-32428
KTH-32428 · nationell antagning
697 sökande, 107 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,59 | 26 | 18,39 | 25 | 133 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,23 | 7 | 18,14 | 8 | 79 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 16 | 1,20 | 16 | 152 |
| T10 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| T20 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik, Flemingsberg
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik, Flemingsberg vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,39, HP 1,20 och BII 18,14. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik, Flemingsberg vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 697 personer, varav 107 i första hand. 51 antogs, alltså 13,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik, Flemingsberg vid Kungl. Tekniska högskolan?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,39 HT 2026 mot 17,15 HT 2025. Sökande: 697 mot 544.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor16 %(115)
- Män84 %(582)
- 24 år eller yngre77 %536
- 25–34 år18 %123
- 35 år eller äldre5 %38
- Antagna kvinnor22 %(11)
- Antagna män78 %(40)
Anmälningskod KTH-32428. Källa: UHR.