Tekniskt basår, Campus Flemingsberg
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · KTH-32401
VT 2026urval 2 · KTH-32402
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 521
- 302 i första hand
- Antagna
- 280
- urval 2
- Reserver
- 781
- Sökande per plats
- 9
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 077
- 491 i första hand
- Antagna
- 155
- urval 2
- Reserver
- 375
- Sökande per plats
- 6,9
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,65 | 18,33 | −0,32 |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,20 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,95 | 17,95 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 330 | 280 | −50 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2025 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (median −0,32). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 3 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2025 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 3 terminer och legat kvar i 2 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 3 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,65 → 18,33 (−0,32) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| VT 2026 | 17,66 → 16,78 (−0,88) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2025 | 18,21 → 18,18 (−0,03) | 1,15 → 1,15 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,65) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2025 | 18,18 | 17,40 |
| VT 2026 | 16,78 | 16,93 |
| HT 2026 | 18,33 | 17,95 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2025 | 1,15 |
| VT 2026 | 1,10 |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2025 | 1 973 | 225 |
| VT 2026 | 1 077 | 491 |
| HT 2026 | 2 521 | 302 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 25| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Campus Valhallavägen · Stockholm | 20,15 | 1,40 | 12,9 | 3 674 |
| Kungl. Tekniska högskolan Huddinge · Du tittar på den här | 18,33 | 1,20 | 9,0 | 2 521 |
| Jönköping University Tekniskt basår, distans · Jönköping · Distans | 18,10 | – | 24,0 | 840 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Södertälje · Södertälje | 17,92 | 1,15 | 29,7 | 1 010 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Norrtälje · Norrtälje | 17,85 | 1,25 | 38,3 | 613 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Nynäshamn · Nynäshamn | 17,60 | 1,15 | 30,6 | 674 |
| Jönköping University Jönköping | 16,21 | – | 7,5 | 750 |
| Mälardalens universitet Västerås | 14,61 | 0,65 | 5,7 | 540 |
| Blekinge tekniska högskola Tekniskt basår, distans · Karlskrona · Distans | 14,36 | 0,75 | 7,0 | 562 |
| Chalmers tekniska högskola Göteborg | – | 1,30 | 9,2 | 3 973 |
Om programmet
Tekniskt basår ger dig möjlighet att läsa kurser i matematik, fysik och kemi för att bli behörig till KTH:s ingenjörsutbildningar. Utbildningen är skräddarsydd för fortsatta studier på KTH och ger dig garantiplats till någon av våra ingenjörsutbildningar. Du tränas både i problemlösning och kreativt tänkande och får dessutom en bra studieteknik inför framtiden. Efter att ha läst klart Tekniskt basår blir du garanterad en plats på någon av KTH:s ingenjörsutbildningar.
- Omfattning
- 60 högskolepoäng, ca 1 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c
- Examen
- Program som inte leder till examen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Tekniskt basår, termin 2, KTH CampusBI19,95HP1,50Sökande/plats25,5
- Tekniskt basår, Campus ValhallavägenBI20,15HP1,40Sökande/plats12,9
- Tekniskt basår, Lärcentrum SödertäljeBI17,92HP1,15Sökande/plats29,7
- Tekniskt basår, Lärcentrum NynäshamnBI17,60HP1,15Sökande/plats30,6
- Tekniskt basår, Lärcentrum NorrtäljeBI17,85HP1,25Sökande/plats38,3
- Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik, FlemingsbergBI18,39HP1,20Sökande/plats13,7
- Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik, Flemingsberg, (EJ åk 1, endast till åk 2 eller 3), senare del av programBI–HP–Sökande/plats–
- Civilingenjörsutbildning i medicinsk teknik, Flemingsberg (EJ åk 1, endast till åk 2 eller 3), senare del av programBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KTH-32401
KTH-32401 · nationell antagning
2 521 sökande, 302 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 5 | 3,5 | 4 | 18 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,65 | 191 | 18,33 | 162 | 652 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,95 | 24 | 17,95 | 21 | 175 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 109 | 1,20 | 92 | 579 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
VT 2026: anmälningskod KTH-32402
KTH-32402 · nationell antagning
1 077 sökande, 491 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 4 | 3 | 13 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,66 | 100 | 16,78 | 85 | 282 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,29 | 18 | 16,93 | 16 | 123 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 59 | 1,10 | 51 | 270 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Tekniskt basår, Campus Flemingsberg
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt basår, Campus Flemingsberg vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,33, HP 1,20 och BII 17,95. VT 2026: BI 16,78, HP 1,10 och BII 16,93. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tekniskt basår, Campus Flemingsberg vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 2 521 personer, varav 302 i första hand. 280 antogs, alltså 9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Tekniskt basår, Campus Flemingsberg vid Kungl. Tekniska högskolan?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,33 HT 2026 mot 18,18 HT 2025. Sökande: 2 521 mot 1 973.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Tekniskt basår, Campus Flemingsberg mer?
Samma utbildning finns på 25 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor31 %(771)
- Män69 %(1 750)
- 24 år eller yngre86 %2 160
- 25–34 år12 %304
- 35 år eller äldre2 %57
- Antagna kvinnor26 %(74)
- Antagna män74 %(206)
Anmälningskod KTH-32401. Källa: UHR.