Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · KTH-32405

BIGymnasiebetyg 20,15 av max 22,5 +0,49 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,40 av max 2 +0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 19,84 av max 22,5 +0,64 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
3 674
1 312 i första hand
Antagna
285
urval 2
Reserver
1 179
Sökande per plats
12,9
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)20,4220,15−0,27
Högskoleprov (HP)1,451,40−0,05
Betyg (BII)19,9619,84−0,12
Antagna totalt335285−50

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 17 terminer och legat kvar i 3 (median −0,26). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 17 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 17 terminer och legat kvar i 13 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 17 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Tekniskt basår, Campus Valhallavägen (senaste 10 av 17 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202620,42 → 20,15 (−0,27)1,45 → 1,40 (−0,05)
HT 202520,00 → 19,66 (−0,34)1,35 → 1,35 (±0)
HT 202419,64 → 19,43 (−0,21)1,30 → 1,30 (±0)
HT 202319,53 → 19,11 (−0,42)1,25 → 1,25 (±0)
HT 202219,27 → 18,88 (−0,39)1,20 → 1,20 (±0)
HT 202119,10 → 18,99 (−0,11)1,20 → 1,20 (±0)
HT 202019,47 → 19,35 (−0,12)1,20 → 1,20 (±0)
HT 201918,96 → 18,85 (−0,11)1,25 → 1,25 (±0)
HT 201818,91 → 18,80 (−0,11)1,25 → 1,25 (±0)
HT 201719,06 → 18,80 (−0,26)1,30 → 1,30 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,42) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 25
Tekniskt basår, HT 2026 (10 av 25)
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Kungl. Tekniska högskolan Stockholm · Du tittar på den här 20,151,4012,93 674
Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Campus Flemingsberg · Huddinge 18,331,209,02 521
Jönköping University Tekniskt basår, distans · Jönköping · Distans 18,10–24,0840
Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Södertälje · Södertälje 17,921,1529,71 010
Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Norrtälje · Norrtälje 17,851,2538,3613
Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Nynäshamn · Nynäshamn 17,601,1530,6674
Jönköping University Jönköping 16,21–7,5750
Mälardalens universitet Västerås 14,610,655,7540
Blekinge tekniska högskola Tekniskt basår, distans · Karlskrona · Distans 14,360,757,0562
Chalmers tekniska högskola Göteborg –1,309,23 973

Om programmet

Tekniskt basår ger dig möjlighet att läsa kurser i matematik, fysik och kemi för att bli behörig till KTH:s ingenjörsutbildningar. Utbildningen är skräddarsydd för fortsatta studier på KTH och ger dig garantiplats till någon av våra ingenjörsutbildningar. Du tränas både i problemlösning och kreativt tänkande och får dessutom en bra studieteknik inför framtiden. Efter att ha läst klart Tekniskt basår blir du garanterad en plats på någon av KTH:s ingenjörsutbildningar.

Omfattning
60 högskolepoäng, ca 1 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c
Examen
Program som inte leder till examen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.

Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan

Alla program vid Kungl. Tekniska högskolan

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod KTH-32405

KTH-32405 · nationell antagning

3 674 sökande, 1 312 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 4 4 3 25
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,42 195 20,15 168 1 021
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,96 21 19,84 17 217
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 6 Alla antogs 5 0
HP Högskoleprovet 1,45 109 1,40 92 910
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0

Vanliga frågor om Tekniskt basår, Campus Valhallavägen

Vad krävdes för att komma in på Tekniskt basår, Campus Valhallavägen vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,15, HP 1,40 och BII 19,84. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Tekniskt basår, Campus Valhallavägen vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 sökte 3 674 personer, varav 1 312 i första hand. 285 antogs, alltså 12,9 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Tekniskt basår, Campus Valhallavägen vid Kungl. Tekniska högskolan?

Ja, den steg: i BI krävdes 20,15 HT 2026 mot 19,66 HT 2025. Sökande: 3 674 mot 3 103.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Tekniskt basår, Campus Valhallavägen mer?

Samma utbildning finns på 25 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor33 %(1 196)
  • Män67 %(2 478)
  • 24 år eller yngre87 %3 183
  • 25–34 år11 %395
  • 35 år eller äldre3 %96
  • Antagna kvinnor31 %(87)
  • Antagna män69 %(198)

Anmälningskod KTH-32405. Källa: UHR.