Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MDU-40050

BIGymnasiebetyg 14,61 av max 22,5 +2,93 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,65 av max 2
BIIKompletterade betyg 14,65 av max 22,5 +1,17 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
540
135 i första hand
Antagna
95
urval 2
Reserver
120
Sökande per plats
5,7
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)15,6114,61−1
Högskoleprov (HP)0,700,65−0,05
Betyg (BII)15,3514,65−0,7
Antagna totalt11095−15

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2024 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (1 gång antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 3 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 3.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Tekniskt basår
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202615,61 → 14,61 (−1,00)0,70 → 0,65 (−0,05)
HT 202513,83 → 11,68 (−2,15)0,40 → alla behöriga antogs
HT 202411,70 → alla behöriga antogs–

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,61) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 25
Tekniskt basår, HT 2026 (10 av 25)
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Campus Valhallavägen · Stockholm 20,151,4012,93 674
Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Campus Flemingsberg · Huddinge 18,331,209,02 521
Jönköping University Tekniskt basår, distans · Jönköping · Distans 18,10–24,0840
Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Södertälje · Södertälje 17,921,1529,71 010
Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Norrtälje · Norrtälje 17,851,2538,3613
Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Nynäshamn · Nynäshamn 17,601,1530,6674
Jönköping University Jönköping 16,21–7,5750
Mälardalens universitet Västerås · Du tittar på den här 14,610,655,7540
Blekinge tekniska högskola Tekniskt basår, distans · Karlskrona · Distans 14,360,757,0562
Chalmers tekniska högskola Göteborg –1,309,23 973

Om programmet

Utbildningen Det tekniska basåret riktar sig till dig som vill läsa teknik på högskolan, men saknar gymnasiebehörighet i fysik, kemi och matematik. Utbildningen är skräddarsydd för att förbereda dig för framtida teknikstudier på MDH. Förutom ämneskunskaperna, tränas du i problemlösning och kreativt tänkande, samt utvecklar din studieteknik. Basåret ger kunskaper motsvarande gymnasieskolans kurser Matematik 3c, Matematik 4, Fysik 1, Fysik 2 samt Kemi 1.

Omfattning
60 högskolepoäng, ca 1 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c
Examen
Program som inte leder till examen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mälardalens universitet.

Liknande program vid Mälardalens universitet

Alla program vid Mälardalens universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MDU-40050

MDU-40050 · nationell antagning

540 sökande, 135 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,61 61 14,61 52 71
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,35 12 14,65 11 35
HP Högskoleprovet 0,70 36 0,65 31 45
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 20

Vanliga frågor om Tekniskt basår

Vad krävdes för att komma in på Tekniskt basår vid Mälardalens universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,61, HP 0,65 och BII 14,65. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Tekniskt basår vid Mälardalens universitet?

HT 2026 sökte 540 personer, varav 135 i första hand. 95 antogs, alltså 5,7 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Tekniskt basår vid Mälardalens universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 14,61 HT 2026 mot 11,68 HT 2025. Sökande: 540 mot 396.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Tekniskt basår mer?

Samma utbildning finns på 25 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor29 %(155)
  • Män71 %(385)
  • 24 år eller yngre84 %451
  • 25–34 år14 %76
  • 35 år eller äldre2 %13
  • Antagna kvinnor35 %(33)
  • Antagna män65 %(62)

Anmälningskod MDU-40050. Källa: UHR.